Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İcra Ceza Mahkemesi Ne Kadar Vekalet Ücretine Hükmetmelidir?

Yanıt
Old 17-06-2007, 11:33   #1
Av.İbrahim Tuna

Varsayılan İcra Ceza Mahkemesi Ne Kadar Vekalet Ücretine Hükmetmelidir?

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre icra mahkemesindeki işler için hükmedilmesi gereken vekalet ücreti 125YTL, icra mahkemesindeki duruşmalı işler için hükmedilmesi gereken vekalet ücreti 225YTL'dir.Mal beyanında bulunmama, taahhüdü ihlal gibi icra ceza suçlarından dolayı bazı icra ceza mahkemeleri 125YTL vekalet ücretine hükmederken, bazı icra ceza mahkemeleri 225YTL vekalet ücretine hükmetmektedir. Alacak tutarları çok yüksek olmayan seri şirket dosyalarımız(icra takiplerimiz)var.İcra ceza suçlarında mahkeme hangi vekalet ücretine hükmederse borçludan onu istiyordum fakat bu günlerde icra ceza vekalet ücretlerinin tahsili aşamasında vicdani açıdan zorlanmaktayım.Mahkeme 225YTL'ye hükmederek yanlış yapıyorsa(ki yanlış mı biliyorum) ben de aynı miktarı borçludan isteyerek ikinci bir yanlış mı yapıyorum?Borçlular arasında haksızlık oluşması,icra dosyalarımızdaki alacak miktarlarının fazla yüksek olmaması(buna rağmen icra dosyasındaki alacak tutarı+225)bana son zamanlarda vicdan muhasebesi yaptırıyor.Görüşlerinizi bekliyorum
Old 17-06-2007, 17:00   #2
Armağan Konyalı

Bu konuyu ilgili alanından buraya kopyalamamın nedeni AVUKATIN YANLIŞLIKLA VERİLEN BİR KARARI İCRA EDERKEN YANLIŞLIĞI DÜZELTME HAKKI ve YETKİSİ BULUNUP BULUNMADIĞININ TARTIŞILMASI'dır.

Konuyu sadece yukarıdaki açıdan incelerken avukatın
1- Müvekkili adına
2- Kendi adına isteyecekleri ayırımının da yapılması iyi olur kanısındayım.

Kişisel görüşüm odur ki, mahkemenin verdiği yanlış kararla karşı taraftan talepte bulunurken eğer yanlışlık müvekkilin hesabına girecek bir konudaysa avukatın seçme hakkı yoktur ve yanlış da olsa karar gereğini karşı taraftan talep etmelidir. Ancak bunu yapmadan önce müvekkiline bilgi vererek müvekkilinden aksi yönde gelebilecek bir isteği de göz önünde tutmalıdır.

Yanlış karar avukatın kendi alacağı vekalet ücreti hususunda ise iki durumda iki ayrı doğru vardır:

1- Eğer vekalet ücreti kararda yüksek gösterilmişse kendi düşündüğü doğru miktarı talep etmesi doğru olur.

2- Eğer vekalet ücreti kararda düşük gösterilmişse kendi düşündüğü yüksek miktarı talep etmemelidir.

Aksi halde ne olur? Sadece ayıp olur. Ama avukatlar için ayıplanmak önemlidir kanısındayım. Avukatlar sadece hukuk kurallarıyla değil, ahlak kurallarıyla da bağlıdır.

Sizce kararın yanlış olduğunu bile bile alması gerekenden fazla vekalet ücretini talep eden avukata görevi ihmal nedeniyle ceza veya disiplin cezası verilebilir mi?

Saygılarımla
Old 17-06-2007, 21:41   #3
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sayın KONYALI;

İlamdaki vekalet ücretini,yargılama giderlerinden olması,taraf adına ama vekil yararına hükmedilmesi nedeniyle Avukatın kendi adına takibe koyması mümkün değildir biliyorsunuz. Onun için isterseniz 2. ihtimali bir çıkartalım.

Avukat,vekalet ücretini müvekkili adına isteyeceği için fazla da istese sorumluluk,adına hareket ettiği müvekkiline ait olacaktır.Bence burada ilamlı icra yoluyla kararda yer alan yüksek vekalet ücretinin takibe konulması yerine gerçekte alınması gereken vekalet ücretini esas alarak ilamsız takip yapılması gerekir.

Avukatın yine de ilamda yer alan ama haksız olan yüksek vekalet ücreti hakkında takip yapması durumunda, müvekkili adına hareket ettiği için cezaların şahsiliği ilkesi ereği borçlu ile direkt muhatap olmayacaktır. Borçlu ile müvekkil muhatap olacaktır. Müvekkilin ödemek zorunda kalacağı parasal cezayı Avukata rücu edebilmesi gerçeği yanında bir diğer gerçek de Avukatın bir vekil olarak özen yükümlülüğünü yerine getirmemesidir.Bu şekilde Avukatın müvekkili tarafından baroya şikayet edilmesi durumunda Avukat,

-Müvekkilinin "ilamı olduğu haliyle takibe koy "yazılı talimatı ile ilamı icraya koymuşsa her ikisinden de sorumlu omaz.
- Müvekkilinin açıkça ilamı takibe koymaması yönündeki talimatına rağmen takip yapmışsa vekilin talebine riayet etmemekten disiplin (zannedersem uyarı) cezası alabilir.
- Müvekkilinin hiçbir talimatı yoksa yine üzerine düşen özen yükümlülüğünü yerine getirmediği, müvekkilinin zararına hareket ettiği için yine barodan ceza alır kanaatindeyim. Ama bu daha hafif bir şiddette uyarı olur.

Saygılar.
Old 17-06-2007, 22:47   #4
Av.İbrahim Tuna

Arkadaşlar,
Öncelikle soru metninde yaptığım bir maddi hatayı düzeltiyorum:Sondan 4.satırda parantez içinde yazdığım '(ki yanlış mı biliyorum)' ifadesinin doğrusu ' (ki yanlış mı bilmiyorum)' olacak.
Benim hala anlamadığım nokta asgari ücret tarifesine göre icra mahkemesindeki "duruşmalı" işler için 225YTL vekalet ücreti öngörülmüşse mal beyanında bulunmama gibi icra ceza suçlarına ilişkin yargılama da bu kapsama giriyor mu?
Old 17-06-2007, 23:26   #5
Av.İbrahim Tuna

Bir hususun yanlış anlaşılması beni rahatsız etti.Ben "duruşmalı" olduğu için icra ceza suçlarına ilişkin yargılamada 225YTL vekalet ücretine hükmedilmesi gerektiği kanaatindeyim, ancak bazı icra ceza mahkemeleri 125YTL, bazı icra ceza mahkemeleri ise 225 YTL vek. ücretine hükmedince 225YTL'lik ilamların infazında tereddüte düştüm.(Acaba yanlış mı yapıyorum diye)Sonuç olarak sorum şu:İcra ceza suçlarına ilişkin yapılan yargılama sonucu hükmedilecek vekalet ücreti 125YTL midir, 225YTL midir?
Old 17-06-2007, 23:27   #6
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

icra cezadaki davalar bildiğim kadarı ile uygulamada duruşmasız olarak yapılmıyor. Bunun mantığı duruşmaya kadar borcun ödenmesi ihtimali ve halen şikayetçi olunup olunmadığının sorulması olsa gerek. O nedenle icra cezada ki mal beyanında bulunmamaya ilişkin davaların duruşmalı olarak düşünülmesi gerekebilir.

Beni asıl meraklandıran bizzat alacaklıya halen şikayetçi olup olmadığının sorulmaması, vekilin beyanı ile yetinilmesi. Ceza Mahkemelerinde biliyorsunuz müşteki bizzat dinleniyor. Acaba mal beyanında bulunmayan kişinin eyleminin topluma zarar vermediği düşüncesi mi?

Saygılar.
Old 18-06-2007, 00:39   #7
Av. Bülent Sabri Akpunar

AAÜT/II-2-4 "İcra mahkemelerinde takip edilen ceza işleri için : 125,00 YTL"

Bu açık hüküm varken farklı bir miktara hükmedilmesi enterasan.Karara itiraz edilse salt bu nedenle bozulması gerekir.Eğer kesinleşmişse hukuki açıdan tahsilatında bir sorun olmaz ama etik açıdan özellikle çok düşük alacaklar için doğru bulduğumu söyleyemem.
------------------
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi