Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Banka sağlık sandığı ve HIV

Yanıt
Old 09-04-2014, 18:54   #1
Konuk

Varsayılan Banka sağlık sandığı ve HIV

Merhaba

Yakın zamanda HIV Pozitif tanısı aldım. Ben özel bir bankada çalışıyorum ve sağlık güvencem SGK değil. Bankanın kendi özel sandığı var. Sağlık harcamalarını bu sandık karşılıyor.

Prosedür, harcamayı benim yapmam daha sonrada sandıktan bu paranın iadesini almam şeklinde ilerliyor.

Bankalara ait sağlık sandıkları HIV Pozitif tetkik ve tedavisini karşılar mı? Bilgilerimi gizli tutmak zorunda mıdır? Bu nedenle beni işimden çıkarabilirler mi? Herhangi bir ayrımcılığa maruz kalırmıyım?

Tedaviye başlayabilmem için öncelikle bu konuyu açıklığa kavuşturmam gerekiyor, bu konuda görüş ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 11-04-2014, 15:27   #2
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba

Yakın zamanda HIV Pozitif tanısı aldım. Ben özel bir bankada çalışıyorum ve sağlık güvencem SGK değil. Bankanın kendi özel sandığı var. Sağlık harcamalarını bu sandık karşılıyor.

Prosedür, harcamayı benim yapmam daha sonrada sandıktan bu paranın iadesini almam şeklinde ilerliyor.

Bankalara ait sağlık sandıkları HIV Pozitif tetkik ve tedavisini karşılar mı? Bilgilerimi gizli tutmak zorunda mıdır? Bu nedenle beni işimden çıkarabilirler mi? Herhangi bir ayrımcılığa maruz kalırmıyım?

Tedaviye başlayabilmem için öncelikle bu konuyu açıklığa kavuşturmam gerekiyor, bu konuda görüş ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın KONUK,

Bankanız yardımlaşma sandığının tedavi protokolünü inceleyin.Hangi

hastalıkların tedavisini karşılayacağını,hangisinin bedelini ödemeyeceğini

bu protokolde açıkca yazılmış olması gerekir.Muhtemelen özel sağlık sigortası

kapsamında olabilirsiniz.

Özel sağlık sigortaları protokollerinde genelde dünya sağlık örgütü veya sağlık

bakanlığı tarafından ilan edilmiş salgın hastalıklar (kolera,sıtma,kuş gribi,domuz

gribi vb ) gibi AİDS ve AİDS'e bağlı hastalıklar ile ilgili her türlü test,tahlil

masrafı ve gerekli tedaviler ile HIV virüsünün neden olacağı tüm hastalık ve

sendromları ödeme kapsamında tutmuyorlar.

Ancak devlet koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında bütçe uygulamaları

tedavi giderleri talimatlarına göre HIV tanısı konulan kişinin tanı ve tedavi

masraflarının tamamını hastanın kendisini sağlık kurulu raporu ile ispatlaması

durumunda karşılayacağı belirtiliyor.

Dolayısıyla bu tedaviniz ve bununla ilgili masrafları için SGK'ya veya

bulunduğunuz il veya ilçenin sosyal dayanışma müdürlüklerine başvurmanız

gerekebilir.

Hastalığınız ile ilgili bilgilerinizi gizli tutmak hakkınız elbette var. Bu durum

01.08.1998 tarihli 23420 sayılı resmi gazetede yayınlandığı üzere hasta

mahremiyetine saygı gösterilmesi kısmı 21. maddesinde açıkca tüm

detayları ile belirtilmiştir.

Bu hastalık nedeni ile ayrımcılığa tabii tutularak işinizi kaybetmeniz ihtimali

konusunda Türk Hukuk Sitesi'nin saygıdeğer hukukcu üyeleri daha kapsamlı

bir bilgi vereceklerdir kanatindeyim.

Acil şifalar dileklerimle.

Ecz.Mesut ÇETİN
Old 12-04-2014, 19:16   #3
Konuk

Verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim.

Bildiğim kadarıyla banka sandıkları özel sağlık sigortası kapsamında değil, çünkü bize sgk yapmıyorlar. Bu durumda hak mahrumiyeti olmazmı?

Hukuken bilmem ama mantıken SGK nın sağladığından az bir imkan sağlamaması gerekir.

Tekrar ilginize teşekkür ederim.
Old 27-06-2016, 11:05   #4
Konuk

Varsayılan Hiv ve banka sandıkları

Merhabalar,
Yukarıda yazdığınız konu ile alakalı olarak şuanda bende bir mağduriyet içerisindeyim. Banka sandıklarında tedavi nasıl olacak. İlaçlar karşılanacak mı? Karşılanırsa eğer kişi kendisinin hiv li olduğunu çalıştığı şirkete belgelemek zorunda mı? Çünkü böyle bir durumda biliyorsunuz şirketler hiv li elemanlar ile çalışmak istemiyor ve yıldırma politikasına yöneliyorlar. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 15-07-2016, 01:32   #5
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,
Yukarıda yazdığınız konu ile alakalı olarak şuanda bende bir mağduriyet içerisindeyim. Banka sandıklarında tedavi nasıl olacak. İlaçlar karşılanacak mı? Karşılanırsa eğer kişi kendisinin hiv li olduğunu çalıştığı şirkete belgelemek zorunda mı? Çünkü böyle bir durumda biliyorsunuz şirketler hiv li elemanlar ile çalışmak istemiyor ve yıldırma politikasına yöneliyorlar. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba,

Sağlık bilgileri, özel nitelikteki kişisel verilerdendir.
Özel nitelikteki kişisel veriler, daha fazla korumaya sahiptir.
İlgililerinin başka kişi veya kurumlarla paylaşılması özel düzenlemeler tabidir.
Ödemeden sorumlu birimlerin de kişisel sağlık bilgilerinizi yönetimin diğer birimleri ile paylaşması yasaktır.
Aynı şekilde sağlık nedeniyle ayrımcılık da yasaktır.

Ancak bu gibi konularda esas zorluk ispat noktasındadır.
Özellikle yıldırmaya (mobbing) maruz kaldığınızı ispatlayabilmek oldukça önemli.
Bunun için maruz kaldığınız yıldırmaları; yer, tarih, saat, eylemin niteliği, varsa tanık isimleri, kullanılan sözel ifadeleri mümkün olduğunca ayrıntılı şekilde not etmenizi öneririm.
Daha sonra bunlar iddianızı desteklemede uygun araçlar olarak kullanılacaktır.

Saygılarımla..
Old 03-05-2017, 22:26   #6
Konuk

Varsayılan Hiv + banka sandigi

Merhaba konu ile ilgili olarak bende aynı sureci yasamaktayim . Taniyi yeni aldim ama banka sandığının tedaviyi karşılayip karsilamayacagi konusunda herhangi bilgim bulunmamaktadir. GSS kapsamındaysa hareket edemiyoruz. Sandığımız tedaviyi karşılamıyor ise işten ayrılmamış gerekiyor ? Bu durumda bir mağduriyet oluşmuyor mu ?
Old 09-06-2017, 15:18   #7
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba konu ile ilgili olarak bende aynı sureci yasamaktayim . Taniyi yeni aldim ama banka sandığının tedaviyi karşılayip karsilamayacagi konusunda herhangi bilgim bulunmamaktadir. GSS kapsamındaysa hareket edemiyoruz. Sandığımız tedaviyi karşılamıyor ise işten ayrılmamış gerekiyor ? Bu durumda bir mağduriyet oluşmuyor mu ?

Sayın KONUK,

Banka Sandıkları'nın 2016 yılı itibariyle SGK kapsamına gireceği yönündeki
yazının linkini aşağıda yazıyorum.
Kendi kurumunuza bu SGK kapsamında olup olmadığınızı sorabilirsiniz.
Acil şifalar dileklerimle.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/ba...a-mujde/331602
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi