Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdarİ Para Cezasi GÖrevlİ Mahkeme

Yanıt
Old 12-06-2008, 13:40   #1
Av. BERNA AK

Kitap İdarİ Para Cezasi GÖrevlİ Mahkeme

İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik’ in 5. maddesi a fıkrası hükmüne göre, işyeri açarken mülki amirden alınması gereken izin belgesinin alınmadığı gerekçesiyle idari para cezası kesilmiştir. Bu yönetmeliğe göre verilen idari para cezalarında görevli mahkeme hangisidir?
Zaman ayırıp cevap verecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 12-06-2008, 14:30   #2
Hakkaniyet

Sayın meslektaşım, "Kabahatler Kanunu’na Göre Verilecek Belediye İdari Para Cezaları" başlıklı ve Av.M.Lamih Çelik'e ait makalenin işinize yarayacağını düşünüyorum.
(http://www.turkhukuksitesi.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Old 12-06-2008, 14:51   #3
ISIL YILMAZ

Sn.AV.BERNA AK,

Sözünü ettiğiniz yönetmelikte açıkça, Kabahatler Kanununun uygulanacağı belirtilmiş. Tereddüt nereden doğdu acaba?
Old 12-06-2008, 15:26   #4
Av. BERNA AK

sayın meslektaşım öncelikle ilginize teşekkür ediyorum.tereddüt şu nedenle doğdu.5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun da ,5651 sayılı kanunda belirtilen kabahatlerle ilgili cezalarda 2577 sayılı idari yargılama usul yasasının uygulanacağını söylüyor. Yönetmelik de bu kanuna dayanılarak çıkarılmış. SÖz ettiğim yasanın 7. maddesinde de idari para cezasına ilişkin hüküm yer alıyor. Bu nedenle karasız kaldım. Sİz nasıl değerlendirirsiniz bu durumu?
Old 12-06-2008, 15:38   #5
Av. BERNA AK

Hakkaniyet isimli üye arkadaşım, burada idari para cezasını belediye değil kaymakamlık vermiştir.Mülki amirden alınacak izin belgesinin alınmamasından kaynaklı bir sorun var. Bahsettiğiniz makale olaya uygun olmamakla beraber çok faydalı buldum .Teşekkür ederim.
Old 12-06-2008, 15:53   #6
ISIL YILMAZ

Sn. meslektaşım,
Verdiğiniz linke baktım.
2577 ile ilgili ifade, "İlgili Kanunlarda yapılan değişiklikler" başlıklı 12 nci maddede geçiyor ve Telgraf Telefon Kanununda yapılan değişikliğe işaret ediyor.

Ben mi yanlış okuyorum?
Old 12-06-2008, 15:57   #7
Av. BERNA AK

Sayın meslektaşım, 8. maddenin 12.fıkrasından bahsediyorum 12. maddeden değil.
Old 12-06-2008, 16:08   #8
Hakkaniyet

'Anayasa Mahkemesi Kararı doğrultusunda kabahatler kanununun 3.maddesi 5560 Sayılı Kanununun 31.maddesi ile yeniden düzenlenmiş ve değişiklik metni 19.12.2006 Tarih ve 26381 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yeni düzenleme şöyledir;” MADDE 3 – (1) Bu Kanunun; a) İdarî yaptırım kararlarına karşı kanun yoluna ilişkin hükümleri, diğer kanunlarda aksine hüküm bulunmaması halinde, b) Diğer genel hükümleri, idarî para cezası veya mülkiyetin kamuya geçirilmesi yaptırımını gerektiren bütün fiiller hakkında,uygulanır."Buna göre idari para cezası öngören kanunlarda eğer cezaya itiraz merci ve süresi belirtilmiş ise görevli ve yetkili mahkeme olarak o yere itiraz edilecektir.Ancak bir kanunda para cezası öngörülmüş ancak bu cezaya karşı başvurulacak kanun yollarıyla ilgili bir düzenleme yoksa görevli mahkeme sulh ceza mahkemesi olacaktır.'

Sayın Berna Ak, dikkat ederseniz makaleden eklediğim bu paragrafın son cümlesinde,kanunda para cezası öngörülmüş ancak bu cezaya karşı başvurulacak mahkeme gösterilmemişse görevli mahkeme sulh ceza mahkemesidir denmekte.
Yani burada salt belediyeler tarafından verilen cezaları baz almamış.
Old 12-06-2008, 17:54   #9
ISIL YILMAZ

Yasada başvurulacak yol açıkça ve ayrıca gösterilmişse, o yol kullanılır.

Burada, İYUK işaret edildiğine göre, İYUK uygulanmalıdır. Yönetmelikte her ne kadar aksi belirtilmişse de yönetmelik, yasaya aykırı düzenleme yapamaz ilkesinden hareketle idari yargı diyorum.

Bu arada, bugüne kadar çok yasa metni okudum, ama yasasıyla, yönetmeliğiyle bu kadar kötü kaleme alınmış ve üzerinde neredeyse hiç düşünülmemiş olanını epeydir görmemiştim.
Old 12-06-2008, 20:06   #10
Av.Feridun Yurtsever

Ben şu şekilde bir ayrıma gitmek isterim:
İlk olarak yönetmeliğin yasaya aykırı olamayacağı kesin; ne var ki, yönetmelik hükmünün kanuna aykırı olduğunu düşünmüyorum. Zira 5651 S.K. m.8/12 de şöyle denilmektedir:
"(12) Bu Kanunda tanımlanan kabahatler dolayısıyla Başkanlık veya Kurum tarafından verilen idarî para cezalarına ilişkin kararlara karşı, 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdarî Yargılama Usulü Kanunu hükümlerine göre kanun yoluna başvurulabilir." Yönetmelik m.11/1 hükmü ise şu şekildedir:
İdari para cezaları
MADDE 11 – (1) 5 inci maddedeki yükümlülüklere aykırı hareket ettiği belirlenen ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılara, mülki idare amiri tarafından üçbin Yeni Türk Lirasından onbeşbin Yeni Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Yönetmelik m. 11/3 hükmü idari para cezası hakkında başvurulacak usulü belirlemektedir.

Yapılması gereken ayrıma gelince; Kanun'da, Başkanlık veya Kurum'un uygulayacağı idari para cezaları aleyhine uygulanacak usul hükmü düzenlenmiş; buna karşılık Yönetmelikte ise mülki idari amirin uygulayacağı idari para cezaları aleyhine uygulanacak usul hükmü düzenlenmiştir. Yani Kanun ile Yönetmelik, idari para cezasını uygulayan farklı makamların kararları aleyhine başvurulacak yolu düzenlemiştir. Eğer idari para cezası Başkanlık veya Kurum tarafından uygulanmışsa İYUK; mülki idari amir tarafından uygulanmışsa Kabahatler Kanunu uygulanmalıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi