Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

cinsel saldırı

Konuyu Kilitleyin
Old 14-07-2011, 14:45   #1
Konuk

Varsayılan cinsel saldırı

Merhaba

Bundan 1 sene önce cinsel saldırıya uğradım. Şikayette bulundum. 4 defa mahkemeye katılmadım korkumdan. Ama şimdi katılmaya karar verdim. Sorum şu:

Olayın geçtiği mahalleyi ilk ifademde söylemiştim ama sonradan unuttum. Camı kırarak ve bağırarak yardım istemiştim, tüm mahalle olaya şahit olmuştu. Şimdi o şahitlere nasıl ulaşabilirim? Teşekkür ederim...
Old 14-07-2011, 14:55   #2
meltem2007

Mahkeme dosyasının içersinde ilk ifadeniz mevcuttur.Yerin ismini oradan bulabilirsiniz.Ayrıca dosyanızı bir hukukçu yardımıyla inceleyin hazırlık aşamasında alınmış tanık ifadeleri bulunabilir.Raporunuz vardır muhakkak.Ayrıca Emniyet tarafından düzenlenen olay yeri görgü ve tesbit tutanağında da camın kırıldığı sabit olabilir.Ancak dosyadaki delil durumuna göre muhakkak tanık dinletmeniz gerekiyorsa size ne kadar zor gelse de aynı yere gidip tanıklara bizzat ulaşmaktan başka yol öneremiyorum.Haklarınızdan faydalanmak için Mahkemeden ücretsiz avukat talep ediniz.
Old 14-07-2011, 15:01   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba

Bundan 1 sene önce cinsel saldırıya uğradım. Şikayette bulundum. 4 defa mahkemeye katılmadım korkumdan. Ama şimdi katılmaya karar verdim. Sorum şu:

Olayın geçtiği mahalleyi ilk ifademde söylemiştim ama sonradan unuttum. Camı kırarak ve bağırarak yardım istemiştim, tüm mahalle olaya şahit olmuştu. Şimdi o şahitlere nasıl ulaşabilirim? Teşekkür ederim...

Sayın konuk,
Bir avukatta doğrudan profesyonel yardım alarak ya da maddi durumunuz buna yeterli değil ise Mahkemeye başvurup size Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 234. maddesi uyarınca Baro tarafından bir avukat atanmasını isteyip, dava dosyanızı avukatınızla birlikte değerlendirebilirsiniz. Bu, hak kaybına uğramanızı önler, adaletin gerçekleşmesi yönünde katkı sağlar.

Alıntı:
Yazan CMK Madde 234

(1) Mağdur ile şikâyetçinin hakları şunlardır:

...

b) Kovuşturma evresinde;

1. Duruşmadan haberdar edilme,

2. Kamu davasına katılma,

3. Tutanak ve belgelerden vekili aracılığı ile örnek isteme,

4. Tanıkların davetini isteme,

5. Vekili bulunmaması halinde, cinsel saldırı suçu ile alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlarda, baro tarafından kendisine avukat görevlendirilmesini isteme,

6. Davaya katılmış olma koşuluyla davayı sonuçlandıran kararlara karşı kanun yollarına başvurma.

(2) Mağdur, onsekiz yaşını doldurmamış, sağır veya dilsiz ya da meramını ifade edemeyecek derecede malûl olur ve bir vekili de bulunmazsa, istemi aranmaksızın bir vekil görevlendirilir.

(3) Bu haklar, suçun mağdurları ile şikâyetçiye anlatılıp açıklanır ve bu husus tutanağa yazılır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi