Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Arabulucuya Başvuran ama Toplantıya Gitmeyen İşçi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-06-2018, 10:05   #1
hülya er

Varsayılan Arabulucuya Başvuran ama Toplantıya Gitmeyen İşçi

Merhaba,

28.03.2018'de işten çıkan müvekkil işçinin ihbar tazminatı alacağı için 20.04.2018'de arabulucuya başvurdum.

Arabulucu 16.05.2018'de beni aradı, "Müvekkiliniz gelecekti, gelmedi, kendisine ulaşamıyorum, işveren burada, bugün toplantımız vardı" dedi.

Meğer müvekkil ile arabulucu konuşmuş, görüşme günü ayarlanmış, bana haber vermedi müvekkil, görüşmeye de gitmemiş, hastanedeymiş o gün, arabulucuya da haber vermemiş.

Daha sonra arabulucu, anlaşma sağlanamadı diyerek rapor vereceğini söylemiş müvekkile.

Şimdi,
dava açmak istiyor müvekkil.

Dava açmaya bir engel yok sanıyorum. Ama davayı kazansa da kaybetse de yargılama gideri müvekkil üzerinde kalacak değil mi?
Old 26-06-2018, 13:11   #2
Av.Serhat Günenç

İlk toplantı tarihi arabulucu tarafından müvekkilinize usulüne uygun bir şekilde yazılı olarak tebliğ edilmiş mi ?
Old 26-06-2018, 13:35   #3
hülya er

Alıntı:
Yazan Av.Serhat Günenç
İlk toplantı tarihi arabulucu tarafından müvekkilinize usulüne uygun bir şekilde yazılı olarak tebliğ edilmiş mi ?

Arabulucu tarafından müvekkille önce telefonda görüşülüp gün belirlenmiş, ardından da arabulucu müvekkile davet mektubunu mail atmış.
Old 27-06-2018, 10:09   #4
Admin

Arabulucu sizi aradığında başka bir güne ertelemesini, katılacağınızı belirtseydiniz, büyük ihtimalle erteleme olurdu diye düşünüyorum (eğer süre yeterliyse). Arabuluculukta amaç öncelikle tarafları bir araya getirmek olduğu için bir araya gelme niyeti olan tarafı toplantıya katılmadı şeklinde gösterip süreci hemen sonlandırmak Arabuluculuk açısından çok isabetli bir davranış değil.

Ancak olay arabuluculuk aşamasını geçmiş durumda, şu anda elinizde toplantıya katılmadığınızı gösteren bir tutanak var, dolayısıyla Mahkeme aşaması sizin söylediğiniz şekilde yürüyecek: Davanızı halen açabilirsiniz ama kazansanız bile yargılama giderleri sizin üzerinize kalır ve lehinize vekalet ücretine de hükmedilmez.

Sonuç verir mi bilemem ama en azından Mahkemeye iyi niyetinizi göstermek adına belki yeniden bir arabuluculuk başvurusunda bulunabilirsiniz. Kabul edilip edilmeyeceğini, kabul edilse bile karşı tarafın itiraz edip etmeyeceğini bilemiyorum ama en azından dava aşamasında yargılama giderleri tartışılırken, "amacımız katılmamak değildi, mazeretimiz olduğu için katılamamıştık, hatta bu nedenle ikinci kez başvurduk" deme şansınız olabilir belki.
Old 27-06-2018, 11:58   #5
Av.Serhat Günenç

Mail yoluyla gönderilen davet mektubu tebligat yerine geçmez. Dava açabilirsiniz, bu durumu ileri sürdüğünüz takdirde davayı kazanmanız durumunda yargılama giderleri karşı tarafa yüklenir.
Old 27-06-2018, 12:27   #6
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Serhat Günenç
Mail yoluyla gönderilen davet mektubu tebligat yerine geçmez. Dava açabilirsiniz, bu durumu ileri sürdüğünüz takdirde davayı kazanmanız durumunda yargılama giderleri karşı tarafa yüklenir.
Arabuluculuk yargılama usullerine tabi değildir. Arabulucular toplantıyı "tebliğ" etmez, "her türlü iletişim aracını kullanarak haber verir" (Bkz. 7036 sayılı yasa madde 3 fıkra 8). Yasal olarak da zaten arabulucuların tebligat çıkarma yetkileri yok.

Burada konuşulan olayda da toplantıdan haberdar olunmaması zaten söz konusu değil, müvekkil toplantıyı biliyormuş ancak mazeretsiz gitmemiş. Bu nedenlerle "toplantıyı bilmiyorduk" veya "bize tebligat çıkartılmadı" demek mümkün değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi