Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Adım Adım Avukatlık Ofisi Açılışı

Yanıt
Old 25-01-2014, 22:44   #1
Semender33

Varsayılan Adım Adım Avukatlık Ofisi Açılışı

Merhabalar THS Ailesinin Gönlü Genç Ustatları;

Ruhsatını 3 gün önce almış genç bir meslektaşınız olarak hayallerimi süsleyen mesleğime ilk adımı attım. Ancak işin zor tarafı asıl şimdi başlıyor gibi...

Forumlarda bir çok başlık altında çeşitli konular açılmasına rağmen aradan uzun bir zamanın geçmiş olması ilgili bilgilerin sürekli değişen mevzuata sahip ülkemizde güvenirliliğinide sorgulamama yol açtı.

Ruhsatını yeni almış ve büro açmaya çalışan bir Avukat olarak değerli ustatlardan "sigorta, vergi açılışı, işyeri ruhsatı alma veya almama, muhasebe..." konularındaki tecrubelerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkürler...
Old 27-01-2014, 13:23   #2
Av.PUDY

Öncelikle hayırlısı olsun Sayın Meslektaşım ; ilk yapmanız gereken şey bir muhasebeci ile anlaşmak.. Ofisiniz kiralık bir yer ise kira sözleşmesi, ruhsatnameniz gibi evraklarla muhasebeye gidecek ve muhasebenin istediği belgeleri vereceksiniz. Sonrasında muhasebe tarafından Vergi dairesine başvurarak vergi açılışınız yapılacaktır. Tabi vergi memuru ofisinize gelip demirbaş eşyaları vs. yazıp yoklamanızı yapacak ama bu bir hızlı işlemdir uzun sürmez. Vergi açılışınız ile birlikte müvekkillerinizden vekaletname alıp işlerinize başlayabilirsiniz. Sigorta başlangıcınız ise yine muhasebe tarafından yapılacaktır. Bu sebeple mutlaka iyi bir muhasebeci ile anlaşırsanız iyi olur. Her şeyi muhasebe halleder sizin bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Siz sadece adres ve iletişim bilgilerinizi bağlı bulunduğunuz baroya bildiriyorsunuz. Bunun dışında avukatlar iş yeri açma ruhsatı almazlar.. Ofisinizi açmanızlar birlikte baronuza bir dilekçe ile CMK görevine başlamak ve adli yardım bürosundan görev almak için dilekçelerinizi sunun derim ben.. Başlangıç için iyi olacaktır..
Old 27-01-2014, 17:00   #3
Av. Erdem Akçay

Hayırlı, uğurlu olsun.

Tanıdık bir meslektaş aracılığıyla bir muhasebeci bulup, mutlaka pazarlık yapın. Meslektaşınız aylık 100 TL veriyorsa, siz 50 TL teklif edin muhasebeciye. Hazırda dosyalarınız yoksa, muhasebeciye fazla yükünüz olmayacak çünkü.

Açılış sırasında 350 TL'ye yakın muhasebeci masrafınız olacak. Bunlar mecburi.

Vergi dairesinden memur, rahat şartlarda iş yapıp yapamadığınızı, bir ihtiyacınızın olup olmadığını, eğer varsa devletin size nasıl yardımcı olabileceğini belirlemek için büronuzu ziyaret edecektir. Ama bir dakika, böyle bir uygulama yoktu.

İşlemlerinizi muhasebeciniz halledip, size serbest meslek makbuzu koçanı, kaşe, vs getirecektir.

Vergi açılışından sonra bağkur açılışınız için SGK'ya gitmeyi unutmayın. Her ne kadar vergi dairesinin bunu yapması gerekiyorsa da, sizden bekleyecekler.

Meslektaşımızın belirttiği gibi CMK semineri ile ilgili dilekçenizi baroya mutlaka hemen verin.
Old 29-01-2014, 10:37   #4
Semender33

Değerli ustatlar öncelikle tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum.

Daha mesleğin başında böylesine büyük bir külfetin altına girmek için kolları sıvadım ancak sizde anlarsınızki kendi ofisini açmak ağır bir külfet bunun yanında muhasebeci ile anlaşmak ise ekstra bir külfet getireceği de büyük bir gerçek.

Vergi açılışı ve diğer muhasebe işlemlerini bizzat yapmaya yeltensem kaş yapayım derken göz mü çıkarırım yoksa büyütülecek birşey değil mi?
Old 09-02-2014, 10:54   #6
Semender33

Vergi açılışı sonrası takip edilmesi gereken işlemler nelerdir?

-Tutmamız gereken defterler ve makbuzlar nelerdir?

-Noterde tasdik ettirmemiz gereken defterler nelerdir?
Old 07-11-2016, 00:30   #7
Av. Ali Çöldemli

Varsayılan durumlar nasil

Alıntı:
Yazan Semender33
Merhabalar THS Ailesinin Gönlü Genç Ustatları;

Ruhsatını 3 gün önce almış genç bir meslektaşınız olarak hayallerimi süsleyen mesleğime ilk adımı attım. Ancak işin zor tarafı asıl şimdi başlıyor gibi...

Forumlarda bir çok başlık altında çeşitli konular açılmasına rağmen aradan uzun bir zamanın geçmiş olması ilgili bilgilerin sürekli değişen mevzuata sahip ülkemizde güvenirliliğinide sorgulamama yol açtı.

Ruhsatını yeni almış ve büro açmaya çalışan bir Avukat olarak değerli ustatlardan "sigorta, vergi açılışı, işyeri ruhsatı alma veya almama, muhasebe..." konularındaki tecrubelerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkürler...
konuyu hortlatmis olacagim ama su an ki durumunuzu merak ediyorum
Old 08-11-2016, 11:29   #8
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. Ali Çöldemli

Semender33, ilk mesajı ruhsat aldıktan 3 gün sonra atmış, demek ki yaklaşık 3 yıl önce bürosunu da açmış, sizin mesajınıza da 3 gün içerisinde cevap vermezse bilin ki işler çok iyi

Dünyanın en güzel mesleğine sahibiz, bürosunu açıp da 3 yıl boyunca azimle, sabırla çalışan avukatlar muhakkak kazanıyor...
Old 11-11-2016, 12:33   #9
Semender33

Alıntı:
Yazan Av. Ali Çöldemli

Bakırköy İstanbul Caddesindeki ofisime bi kahve içmeye beklerim
Old 11-11-2016, 12:38   #10
Semender33

Bugün (11.11.2016) meslekteki üçüncü yılım. Mesleğe yeni başlayacak olan meslektaşlarıma tavsiyem ilk yıllarda biraz tecrube edinmesi, birikim yapmasıdır. Birikimden kastım hem bilgi birikimi hemde sermaye.

Ofis açmak kolay ama ofisi çevirmek zor. Zira mesleğin cilvesimidir nedir kimse avukata para vermeyi sevmez ne borçlu sever nede müvekkiliniz. O yüzden ilk yıllar ofisin giderleri altında boğulmamak için kıdemli ustatların yanında çalışmanızı tavsiye ederim.
Old 12-11-2016, 15:47   #11
Av. Ali Çöldemli

Olumlu

Alıntı:
Yazan Semender33
Bakırköy İstanbul Caddesindeki ofisime bi kahve içmeye beklerim
tesekkur ederim meslektaşım. durumunuz anladigim kadariyla iyi, sevindim sizin adınıza.
Old 16-11-2016, 22:21   #12
Ortadirekmill

Selamlar,
Girişiminizden dolayı tebrik ederim semender. Bu açıdan bilgi ve maddi anlamda birikimin faydalı olacağı tavsiyesinde bulunmuşsunuz. Bu konuyu biraz açabilir miyiz tecrübelerinizi dinlemeyi isterdim.

Sayın Balku'nun yerinde tespitlerini ve olumlu yaklaşımını takip ediyordum. Fakat gerek ''3gün içinde cevap vermezse...'' öngörüsünde 3gün 1saat 4dk ile haklı çıkması gerekse 3yıl azimle çalışan bir avukatın hayal kırıklığı yaşamayacağı konusundaki öngörülerinden dolayı yorumlarına değer vermekte haklı olduğumu düşündüm..
Old 03-12-2016, 13:19   #13
Semender33

Alıntı:
Yazan KAAN ZİLCİ
Selamlar,
Girişiminizden dolayı tebrik ederim semender. Bu açıdan bilgi ve maddi anlamda birikimin faydalı olacağı tavsiyesinde bulunmuşsunuz. Bu konuyu biraz açabilir miyiz tecrübelerinizi dinlemeyi isterdim.

Sayın Balku'nun yerinde tespitlerini ve olumlu yaklaşımını takip ediyordum. Fakat gerek ''3gün içinde cevap vermezse...'' öngörüsünde 3gün 1saat 4dk ile haklı çıkması gerekse 3yıl azimle çalışan bir avukatın hayal kırıklığı yaşamayacağı konusundaki öngörülerinden dolayı yorumlarına değer vermekte haklı olduğumu düşündüm..

Sn. Meslektaşım bilgi ve maddi birikimi tek tek açıklayacak olursak,

1 - Bilgi birikimi: Üniverisete öğretilen hukuk bilgisi tüm vatandaşlarımızın bilmesi gereken genel hukuk bilgisidir aslında. Üniversitede aktarılması gereken en önemli şey bence hukuk nosyonudur. Üniversitede ne avukatlık ne hakimlik nede savcılık mesleğine ilişkin bir bilgi aktarımı olur.

Meslek bilgisi için genelde önemsenmeyen staj süresi önemlidir zira stajyer iken sorumluluğunuz yoktur ve önünüzde kendinizi geliştirmek için uzun bir zaman vardır. Kısacası her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemleri vardır.

Bir ofis açmak demek bizzat bir kişinin hakkını ben savunabilirim demektir. Bunun içinde gerekli bilgi donanımının yanında tecrubelide olmalısın.

2 - Maddi birikim : Sonuçta bir işyeri açıyorsun ve bu işyerinin sabit bir gelirinin olmadığınıda biliyorsun, bu yüzden ofisini ve kendini idame ettirebilecek bir maddi birikiminin olmasıda şart. Sermaye olmadan açılan birçok ofisin, ortaklığın dağıldığını bizzat kenddi gözlerimle gördüm. Açtığı ofis için eşinin altınlarını bozdurmak zorunda kalan arkadaşlarıma şahit oldum.

Avukatlık mesleği bir vizyon mesleğidir. Hani bir söz vardır ya "tilki aç yatar kuyruğu dik tutar" o misal. Açta yatsan kuyruğun her daim dik olmalıdır. Ofisinden tut, giyim kuşamına kadar herşeyinle Avukat olduğun belli olmalıdır.
Old 19-07-2017, 19:39   #14
Serdar EYİLER

Varsayılan Vergiden düşülecek kalemler

İyi günler. Avukatın büro için yaptığı harcamalar vergiden düşülüyor malum. 3-4 ay sonra ruhsatımı alıp vergi açılışı yapıp büromda çalışmaya başlıcam hayırlısıyla. Ancak büro malzemelerimi yavaş yavaş almaya başladım, laptop-printerdan başlayarak Sorum şu: Vergi açılışından önce, büromu açmadan önce yani, yapmış olduğum bu harcama kalemleri vergiden düşer mi ilerde? Teşekkür ederim
Old 23-07-2017, 11:48   #15
Semender33

Alıntı:
Yazan Serdar EYİLER
İyi günler. Avukatın büro için yaptığı harcamalar vergiden düşülüyor malum. 3-4 ay sonra ruhsatımı alıp vergi açılışı yapıp büromda çalışmaya başlıcam hayırlısıyla. Ancak büro malzemelerimi yavaş yavaş almaya başladım, laptop-printerdan başlayarak Sorum şu: Vergi açılışından önce, büromu açmadan önce yani, yapmış olduğum bu harcama kalemleri vergiden düşer mi ilerde? Teşekkür ederim

Hayırlı olsun;
Vergi açılış tarihinden önceki fatura, fiş vs vergiden düşemezsin.
Old 17-10-2017, 10:14   #16
Serdar EYİLER

Avukat bürosunda bulunması gereken, uygulamaya dönük, başucu kitabı olarak hangi kitapları tavsiye edersiniz? Ör: boşanma - ömer uğur gençcan gibi
Old 02-11-2017, 15:30   #17
Semender33

Alıntı:
Yazan Serdar EYİLER
Avukat bürosunda bulunması gereken, uygulamaya dönük, başucu kitabı olarak hangi kitapları tavsiye edersiniz? Ör: boşanma - ömer uğur gençcan gibi

İş Hukuku için Uğur OCAK'ın 3 ciltlik İşçilik Alacakları isimli kitabını tavsiye ederim. Uygulamaya yönelik birçok örnek mevcut.

Kamulaştırma için biraz eski bir kitap seti ama Muzaffer TUTAR'ın Kamulaştırma Davaları isimli kitabı baş ucu kitabıdır.

Av. Talih UYAR'ın tüm kitapları

Çelik Ahmet ÇELİK hocanın tüm kitapları şimdilik aklıma gelenlerden birkaçı
Old 03-11-2017, 20:44   #18
Serdar EYİLER

Tesekkur ederim. Ozellikle gayrimenkul hukukuna iliskin tavsiyeniz var mi? Meni mudahale, sufa, izalei suyu gibi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi