Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

A.ş. Yönetim Kurulu üyeleri Işveren Vekili Midir?

Yanıt
Old 27-06-2018, 10:05   #1
Av.Gemici

Varsayılan A.ş. Yönetim Kurulu üyeleri Işveren Vekili Midir?

Öncelikle cevap veren tüm meslektaşlara teşekkür ederim.

A.Ş. yönetim kurulu üyelerinin belirli derecelerde imza yetkisine haiz olduğu durumlarda, yönetim kurulu üyelerine işveren vekili diyebilir miyiz? Yoksa yönetim kurulu üyeleri işveren midir?

Buna verilecek cevap doğrultusunda ulaşmak istediğim sonuç,
İşe iade davası açıldığında bu kişiler işçi sayısına dahil edilebilecek midir?

İşveren vekili oldukları durumda dahil edileceği aşikar olup, buna ilişkin Yargıtay kararı paylaşabilirseniz sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Old 28-06-2018, 05:49   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Merhaba

Merhaba üstat, karşılaştığımıza sevindim

Çorbada tuzumuz...

İŞVEREN
Bir iş sözleşmesine dayanarak ………İŞÇİ ÇALIŞTIRAN gerçek veya TÜZEL KİŞİYE yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlara İŞVEREN…denir

İŞVEREN VEKİLİ

İşveren adına hareket eden ve işin, İŞYERİNİN VE İŞLETMENİN YÖNETIMİNDE GÖREV ALAN KİMSELERE İŞVEREN VEKİLİ denir. İşveren vekilinin bu sıfatla işçilere karşı işlem ve yükümlülüklerinden doğrudan işveren sorumludur (4857 S. İş Kanunu (İK) – Tanımlar – m.2.)

İŞYERİ
İşveren tarafından mal veya hizmet üretmek amacıyla maddi olan ve olmayan unsurlar ile işçinin birlikte örgütlendiği birime İŞYERİ denir (İş K.m.2)

TİCARİ İŞLETME
(1) Ticari işletme, esnaf işletmesi için öngörülen sınırı aşan düzeyde gelir sağlamayı hedef tutan faaliyetlerin devamlı ve bağımsız şekilde yürütüldüğü işletmedir.
(2) Ticari işletme ile esnaf işletmesi arasındaki sınır, Bakanlar Kurulunca çıkarılacak kararnamede gösterilir.
(3) Ticari işletme, içerdiği malvarlığı unsurlarının devri için zorunlu tasarruf işlemlerinin ayrı ayrı yapılmasına gerek olmaksızın bir bütün hâlinde devredilebilir ve diğer hukuki işlemlere konu olabilir. Aksi öngörülmemişse, devir sözleşmesinin duran malvarlığını, işletme değerini, kiracılık hakkını, ticaret unvanı ile diğer fikrî mülkiyet haklarını ve sürekli olarak işletmeye özgülenen malvarlığı unsurlarını içerdiği kabul olunur. Bu devir sözleşmesiyle ticari işletmeyi bir bütün hâlinde konu alan diğer sözleşmeler yazılı olarak yapılır, ticaret siciline tescil ve ilan edilir (TTK.m.11)

A.Ş. YÖNETİM KURULU ÜYELERİ
Anonim şirket, YÖNETİM KURULU TARAFINDAN YÖNETİLİR ve temsil olunur. Kanundaki istisnai hükümler saklıdır. (6102 s. Türk Ticaret Kanunu “TTK” - Yönetim ve temsil-m.365)

Saygı ve sevgi ile... Kahve molası
Old 28-06-2018, 09:10   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Alıntı:
Av.Gemici
Alıntı:
...İşveren vekili oldukları durumda dahil edileceği aşikar olup...

6356 s. Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu

Tanımlar

MADDE 2 - (1) Bu Kanunun uygulanmasında;

(2) İŞVEREN VEKİLLERİ, bu Kanunun uygulanması bakımından İŞVEREN sayılır.

(3) Bu Kanunun uygulanması bakımından İŞÇİ, İŞVEREN ve İŞYERİ kavramları 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununda tanımlandığı gibidir.

Yine bir mola
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi