Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatin Yaninda Staja Başladim(2.alti Aylik) Iyi Bir Avukat Olmak Için öğrenmemiz Gerekenler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2015, 15:41   #1
RHOTHOMİR

Varsayılan Avukatin Yaninda Staja Başladim(2.alti Aylik) Iyi Bir Avukat Olmak Için öğrenmemiz Gerekenler

Ben 2.altı aylık stajıma bir avukatın yanında başladım,daha stajın başındayken daha bilgiye öğrenmeye açken;siz değerli Meslektaşlarımdan iyi bir avukat olmak için( yanında çalıştığım avukattan(neler sormalı neyi öğrenmeye çalışmalı) neler öğrenmem gerektiği hususunda o değerli görüşlerinizi almak isterim şimdiden teşekkür ederim.
Old 12-03-2015, 19:41   #2
Gemici

Sayın RHOTHOMİR,
yazacaklarım sorunuzun cevabı değil elbette. Buna rağmen ‘İyi Avukat’tan ne anladığınız hem Sizin için hem de Size cevap verecek olan katılımcılar için önemli.
Kimdir iyi Avukat? İyi Avukat derken nasıl bir avukat portresi var aklınızda?
• Başarılı Avukat mı? (Başarıdan ne anladığımız önemli burada elbette.)
• Tanınmış Avukat mı?
• Aldığı her davayı veya aldığı davaların çoğunu kazanan Avukat mı?
• Çok para kazanan Avukat mı?
• Müvvekili çok olan Avukat mı?
• Meslek kurallarını ve meslek onurunu en iyi uygulayan ve koruyan Avukat mı?
• Maddi menfaatini ikinci plana atıp bu dava benim meslek etiğimle bağdaşmaz bu davayı almıyorum diyen Avukat mı?
• Zor durumda olduğu ve paraya ihtiyacı olduğu için dava seçimi yapmayan Avukat mı?
• Avukatlığın uğraş alanı olan her konuyu bilen Avukat mı?
• Belirli bir alanda ihtisas sahibi olan Avukat mı?
• Belagatlı ve etkileyici konuşan Avukat mı?
• Karizmatik kişiliği olan Avukat mı?
• Belagatı ve karizması olmadığı halde, aldığı davanın hakkını vermek için zaman ayıran ve araştırma yapan Avukat mı?
• Sırf müvvekilini etkilemek için ve birşeyler söylemiş olmak için söz alan Avukat mı?
• Gerektiğinde mesleki birikimi ile taşı gediğe koyabilen Avukat mı?

Saygılarımla
Old 13-03-2015, 11:02   #3
Kızıl Tilki

Ben resmi stajıma daha başlatmadan bir büroda, bana verilen avukat katibi yetkisi ile icra ve dava dosyalarına belge sunmaya, ofiste de çeşitli davalarla ilgili cevap, itiraz beyanları veya temyiz dilekçeleri yazmaya başlamıştım.

Yaklaşık 5 ay kadar önce resmi staja İstanbul Adliye'sinde başladım. Haftayaa son fasıl olan icra dairesine geçicem. Henüz 6 aylık avukat yanı stajıma var yani ...

Ama şimdiden şöyle düşünüyorum eğer ki ben resmi stajdan evvel böyle avukat katibi gibi ofiste çalışmasaydım veya ilk 6 ayda (adliye stajında) avukat yanında bulunmasaydım, bildiklerimin bile bir kısmını unuturdum. Gerçekten tek başına resmi stajda duruşma izlemek, haftada bir imza atmak inanılmaz boş ve tam bir zaman kaybı olurdu. (İstanbul'da bence böyle başka yerleri bilemem, resmi adliye stajı = naylon staj )

Ev Halkalı'da bulunduğum, yanlarında bulunduğum avukatlar Levent'te her akşam eve dönerken (ki eve gidiş geliş yaklaşık 3.5 4 saat arasında süremi alıyor toplam 80 km birşey) kendi kendime ne öğrendim diye soruyorum, bu kadar yol gitmeye değdi mi günüm diyorum.

Bazı günler tatmin oluyorum bazen günler gün boş geçti diye üzüyorum. Ama derinlemesine düşününce boş geçen gün de yok.

En basitinden hergün onlarca memurlar (icra memuru, ticaret sicil memuru, tapu memuru) ve bir sürü insanla muhatap olunuyor. En başında mesleğe hazırlanırken nasıl davranacağınm öğreniyorum, talebimi kabul etmeyen icra müdür yardımcısını ikna etme oyunu oynuyorum, baktığım dosyamı mahsenden çıkartmayan memura veya sonra gel diye öteleyen memura hiç bir para da vermeden kanka olmanın yolunu bulup işlerimi yaptırmanın stratejilerini hergün geliştiriyorum keza mahkeme kalemleri ile de öyle...

Hukuk fakültesinde bizlere hem teorik soyut bilgiler öğrettiler, ama işin içinde çoğu işlem umduğumuz gibi olmuyor. İşte stajla da bu uyumsuzluklarla baş etmenin sınavını veriyoruz, ne kadar pratiğin sınavını verirsek mesleğe o kadar iyi hazırlanıyoruz bence.

Yoksa müzekkere yaz, şunu yap bunu yap, bunları sekreterlere bile hazırlatabiliriz, sonra üstünden geçilir kontrol edilerek... ama esas mesleğe hazırlanmak işin pratiği bence..

Yani süreçten çıkarttığım sonuç bu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi