Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada velayet hakkı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2011, 10:11   #1
Konuk

Varsayılan boşanmada velayet hakkı

merhabalar eşimle anlaşmalı olarak boşanmak istiyorum fakat o 5 yaşındaki erkek çocuğumuzun velayetini mahkemede istemediğimi söylemi böylece ondan ayrılabileceğini söylüyor, şimdi ben ne yapmalıyım ayrıldıktan sonra velayet davası açabilirmiyim yada davayı açsam kazanma şansım nedir ,çalışıyorum ailemin yanında kalıyorum
Old 18-04-2011, 10:33   #2
uye8490

Sayın konuk,

Öncelikle çocuğun velayetini gerçekten isteyip istemediğinizi sizin değerlendirmeniz gerekmektedir.Zira boşanma protokolünde, çocuğun velayetinin babada kalması konusunda anlaşmaya varmışsanız ve mahkeme de sizin bu anlaşmanızı uygun görüp onay vermişse, sonradan açacağınız velayet davasında velayetin size verilmesi isteminizin haklı gerekçelerini ispat etmek durumunda kalacaksınız.

Çocuğun velayetinin bir taraftan alınıp diğer tarafa verilmesi için salt istem yeterli değildir.Velayetin kendisine verilmesini isteyen taraf, bu değişiklik isteminin haklı sebeblerini delilleri ile mahkemeye sunmak zorundadır.Zira, mahkemeler velayet konusunda karar verirken ,tarafların isteminden çok çocuğun yüksek yararını göz önünde bulundururlar.

Takdiri size ait olmakla beraber, velayet konusundaki isteminizi net bir şekilde bu davada ortaya koymanız ,sonradan açılacak olası bir velayet davasının, gerek sizin psikolojinizde gerekse çocuğun psikolojisinde yaratacağı tahribatların önüne geçmesi anlamında daha sağlıklı bir yol olarak görünmektedir.

Davanızı bir avukattan hukuki destek alarak yürütmeniz hak kaybına uğramanızı engelleyecektir.Maddi durumunuz yetersiz ise bulunduğunuz ilin barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Old 18-04-2011, 10:44   #3
Konuk

Varsayılan boşanmada velayet hakkı

öncelikle oğlumun valayetini kesinlikle istiyorum fakat ondan bir an önce sorunsuz bir şekilde kavgasız gürültüsüz ayrılmak da istiyorum,biz halen daha aynı evdeyiz velayeti ona vermezsem mahkemede ayrılmak istemediğini söyleyecekmiş bu şekilde mahkeme ne kadar sürede ve nasıl sonuçlanır ,beni defalarca aldattı bununla ilgili internet ortamındaki sohbet konuşmaları hotmail adresimde kayıtlı duruyor ayrıca evliliğimiz süresince bana psikolojik şiddet uyguladı beni istemediğim ilişkiye zorladı fakat benim bununla ilgili (ters ilişki) herhangi bir raporum yok ,bu yüz kızartıcı söylemimin bana mahkemede faydası nedir
çok teşekkür ederim
Old 18-04-2011, 13:38   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle oğlumun valayetini kesinlikle istiyorum fakat ondan bir an önce sorunsuz bir şekilde kavgasız gürültüsüz ayrılmak da istiyorum,biz halen daha aynı evdeyiz velayeti ona vermezsem mahkemede ayrılmak istemediğini söyleyecekmiş bu şekilde mahkeme ne kadar sürede ve nasıl sonuçlanır ,beni defalarca aldattı bununla ilgili internet ortamındaki sohbet konuşmaları hotmail adresimde kayıtlı duruyor ayrıca evliliğimiz süresince bana psikolojik şiddet uyguladı beni istemediğim ilişkiye zorladı fakat benim bununla ilgili (ters ilişki) herhangi bir raporum yok ,bu yüz kızartıcı söylemimin bana mahkemede faydası nedir
çok teşekkür ederim

Sayın Katılımcı,

Anlaşmalı boşanma ile çocuğunuzun velayetini babaya bıraktıktan sonra, çocuğun velayeti için dava açmanız için GEREKÇELERİNİZ olmalıdır.

Bu gerekçeler de çocuğun mevcut veya olası bir tehlike içinde olduğudur.

Eğer baba çocuğu ile ilgili sorumluluklarında "İHMAL" göstermiyorsa, çocuk aklen, fikren ve bedenen baba yanıda sıhhatli ise, velayetin el değiştirmesi için de bir sebep yoktur..

Çocuğunuz 5 yaşında olmakla anne bakım ve şefkatine muhtaç yaştadır. Velayet için önecelikli olarak siz düşünülürsünüz. Anlaşmalı boşanma yapmak uğruna velayeti bırakıp bırakmama kararı size aittir.

Anne babanın birbirlerine olan kusurları, sorumsuzlukları tamamen ayrı araştırma konusudur.

Velayet ise, tamamen çocuğun üstün yararı için verilir.

Lütfen bir avukatla doğrudan görüşerek hareket ediniz.

Saygılar.
Old 18-04-2011, 14:52   #5
sosyologyusuf

sayın Konuk
Avukat Ufuk ve Özgür beyler tarafından velayetle ilgili çok güzel açıklama yapılmış bu nedenle boşanma sırasında eşinizden sorunsuz boşanırken çocuğunuzun velayetini eşinize vermeniz durumun da iler de velayetin değiştirilmesi davası açmanız gerekecektir bu durum çocuğunuzun alışacağı bir ortam olması ve ilerde çocuğun ifadeleri de velayetin değiştirilmesinde önem arz edeceğinden çocuğum menfati ve güvenliği açısından önemlidir. bu nedenle şuan çocuğun ilgi sevgi ve şevkat bakımından 3-5 yaş diliminde anneye düşkün olduğu bir dönemde olması nedeniyle ve diğer nedenlere de bakmak kaydıyla şuan boşanma sırasında velayetin anneye daha yakın olduğunu düşünüyorum
bu nedenle boşanma sırasında çocuğunuzun velayetini çok iyi düşünüp bu şekilde bir karar almanız ilerde sıkıntı yaşamamanız açısından iyi olacağını düşünüyorum ve mutlaka bir avukattan yardım almayı da unutmayınız
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi