Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ceza yargılamasında usuli müktesep hak

Yanıt
Old 21-11-2006, 22:18   #1
Nesrin D.

Soru ceza yargılamasında usuli müktesep hak

ceza yargılamasında, yargıtayın bozma kararına yerel mahkemece uyulması usuli müktesep hak oluşturur mu?
konu ile ilgili yargıtay içtihadı olanlar paylaşabilir mi?
------------
saygılar.....
Old 22-11-2006, 03:02   #2
Av. Can DOĞANEL

Neden oluşturmasın ki! Ayrıca durum son derece açık olduğundan böylesi açık seçik belli olan durumlar için özel bir karar bulmak zordur. Olayınızdaki özelliklere biraz değinirseniz belki Yargıtay kararı da bulunabilir. Bozma ilamına uyulmakla, bozma ilamında gösterilen gerekçelerin benimsendiği ve yargılamanın bozma doğrultusunda yapılacağı anlaşılmalıdır. Buna göre bozma ilamında örneğin beraat verilmesi gerektiği vurgulanmış ise beraat kararı verilmelidir. Belli indirimlerin veya suç vasfına ilişkin bir takım sanık lehine değişikliklerin uygulanmasından bahsedilmişse bunlar uygulanmak ve bu surette sanık hakkında hüküm kurulmak gerekir. Ancak her halde sanık hakkında verilen hüküm eski hükümden daha aleyhte olamaz.
Old 28-11-2006, 19:53   #3
Nesrin D.

bana sorulan bu soruya bende sizinle aynı cevabı vermiştim.esasında olayın neyle ilgili olduğunu bilen kişi ben değil bana bu soruyu soran bir avukattır.bir duruşma çıkışında başka bir avukatın konuşmasına kendisi kulak misafiri olmuş galiba diğer avukatın kazanılmış hak iddiasında bulunmuş olması bana bu soruyu soran kişiye pek haklı gelmemiş(ya da ben konuşmasından bu anlamı çıkardım,bilemiyorum) araştırayım merak edeyim diye bana sordu.konuşmasından sanki kazanılmış hak konusunda ceza yargılaması ile özel hukukun uygulamasının farklı olduğu anlamını çıkardım.(bu da daha önceden herhangi bişekilde terddüt etmediğim bu mevzuda kafamda soru işaretlerine neden oldu.
başta çok basit bir cevabı olduğunu düşümdüm(sizin verdiğiniz cevap yani)gerçi hala bunda merak edilecek tartışılacak birşey olduğunu düşünmüyorum ama neyse...
en yakın zamanda olayın ne ile ilgili olduğunu öğreneceğim.çünkü bu şekilde genel olarak değerlendirilecek bir mevzu da olmayabilir.gerçi böyle bir kural varsa bu her mevzu için geçerli olur.(mu?)...neyse....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi