Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

su davaları

Yanıt
Old 21-04-2006, 15:39   #1
denk

Varsayılan su davaları

arkadaşlar benim sorum su davaarı ile ilgili..
bir ilçe belediyesi sınırları dışındaki kendisisne idari olarak bağlı olan bir köyün
ortak suyunu( köy halkı bu suyu tarla işlerinde kullanıyor) içme suyu olarak beledyeye getireceğini bu konuda köy tüzel kişiliğinin bir itirazının olamayacağını şifaen sylemiştir. benim yapmış oşduğum araştırmalar da( Erkan Ertürk'ün su davaları kitabı, y.3.hd kararları ve 831 sayılı sular kanunu il özei idaresi kanun ve belediye kaunu), beledyenin söylemiş olduğu bu sözlerin aksini gösteren bir düzenleme ile karşılaşmadım. ancak; belediyenin suyu itrazssız alacağını belirten bir düzenleme de yo. yargıtay kararlarına göre bu iş yargılama sonucunda netleşir, şeklinde bir sonuç aldım.
bu konuda fikri ve elinde bilgisi olan arkadaşlar soruma cevap verebilirseniz çok sevinirm.
iyi çalışmalar...
Old 13-05-2006, 21:41   #2
Av.Rıdvan Ergün

Sular hukukunda temel kavram "kadim hak" tır. Belediye köylerin sudan yararlanma konusundaki kadim hakkını ortadan kaldıracak şekilde idari tasarrufta bulunamaz. Belediyenin suyu başka tarafa aktarmak suretiyle kadim hakkı ortadan kaldırdığını kanıtlarsanız, işlemi iptal ettirebilirsiniz.
Old 13-07-2006, 18:04   #3
Almıla

Arkadaşlar,
Yapılan beyan uygulamaya geçirildiği takdirde suya müdahaleyi doğuracaktır. Belediyenin çalışma başlatabilmesi idari birimin iznini gerektirir. İdari brim kararına karşı(genelde kaymakamlık ve duruma göre valilik) idari başvuruda bulunup dava yolunu başlatabilirsiniz. (yapılacak teknik incelemeler neticesinde ki bu durumda köylülerin ifadeleri-suyun kaç yıldır kimin kullanımına tahsis edildiğine ve suyun debisi de dikkat edilecektir alınacak rapora göre savunmanızı devam ettirmelisiniz) iyi günler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi