Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Uyap Projesi Bir Harika!

Yanıt
Old 30-05-2002, 23:12   #1
aristo

Mutlu Uyap Projesi Bir Harika!

Sevgili Dostlar,
Adalet Bakanlığı web sitesinden UYAP projesini bilgisayarınıza yükleyin ve mutlaka okuyun;
Ben kendimi bir an için uçuyorum zannetim bakalım siz ne hissedeceksiniz;
Büromda bilgisayarımın başına geçiyorum,dava açmak için adliyeye koşuşturma,pul alma,havale ettirme,harç yatırma gibi dertlerim yok oluyor;oturduğum yerde tuşlara basarak davamı açıyorum.Kalemde dosya aramama gerek yok bilgisayarımdan bağlanıyorum tüm dava dosyalarımı inceliyorum,dosyalara sunmam gereken dilekçelerimi gönderiyorum,davalar ışık hızıyla yürüyor mahkemeler anında bilgi ve belgelere ulaşıyor adalet çok hızlı ve zamanında karar veriyor,kararı oturduğum yerde temyiz ediyorum neredeyse duruşmaya bile büromda oturduğum koltuktan katılacağım
ve daha neler neler okuyun sizde göreceksiniz
Umarım gerçek olur,
selamlar
Old 30-03-2007, 16:50   #2
Noyan Yiğit

Sayın Aristo sizin gördükleriniz bir rüya idi sanırım.Uyandığınızda bir kabus ile karşı karşıya olduğunuzu göreceksiniz sanırım. Biz Bursa'da bir haftadır bu kabusu yaşıyoruz. Kitap üstünde Uyap'ı çok güzel anlatmışlar sanırım. Ama uygulama tam bir kabus.
Old 31-03-2007, 10:38   #3
av.sally

Haklısınız müthiş tüm anlatılanlar.Peki ya yaşadıklarımız ne?Bilgisayardan anlamayanlar tevzi bürosunda ya avukatım şimdi benim ne yapmam gerek diye soruyor.Şaka mı bu nereye el sallayacağım diye etrafıma bakınıp kamera arıyorum.
Duruşma esnasında hakim eyvah sistem gitti bekliyceğiz diyor nasıl yanihatta sistemin gelmesi 1-2 saati buluyor diyor biri beni çimdiklesin rüya mı bu?
Ya kalemlerde çıldıran katiplere ne demeli yahu bi türlü giremiyorum bilgiyi ne yapıcam şimdi ben başlıyor telefon tuşlarını çevirmeye en yakın kalemdeki arkadaşına sormaya olmadı koridorda bi soru turu yapılıyor...
Daha neler neler yazmakla bitmez!!!Ne yapmalı çözüm ne olmalı hem kimse halinden memnun değil.ABiz Türk milleti zaten yeniliğe alışkın değiliz.Gökten bir sistem iner ve herşey karışır.Herkes allak bullak...Herkese sabır diliyorummAğlanacak halimize gülerek...
Old 02-04-2007, 10:49   #4
haklaw

Rahatsiz uuuyap uymadı

Sayın Aristo, Uyap murat 124'e ferrari motoru takmaya çalışmak gibi.
Adliyelerin alt yapısı uyap'a uymuyor.Uyap canı isteyince çalışıyor.Canı sıkılınca ya iş yavaşlatma eylemi yapıyor, ya da tümden off duruma geçiyor.Bu arada uyapa uymaya çalışan görevli personel -bu konuda pek başarılı olduklarını söyleyemem- haklı olarak "uyap krizine" giriyor.Avukatlar da her zamanki gibi Ya Sabır çekmek zorunda kalıyor.
Benimle aynı adı taşıyan başka bir şehirdeki meslektaşımın tebligatları bana geliyor.Çünkü memur arkadaşlar uyaptan taebligat çıkarmak istediklerinde ismi giriyorlar ve benim adresim çıkıyor. (Bu hatayı düzelttirmişti ama yine bir tebligatı bana geldi.)
Ayrıca uyapla birlikte hayatımıza yeni bir kuyruk daha girdi:tevzi bürosu önü kuyruğu.
Ve daha aklıma gelmeyen bir sürü arıza.
Old 02-04-2007, 12:23   #5
Av.Abdülkadir ÖZ

Uyap son zamanlarda hukuk camiası için yapılan en büyük yenilik. Böyle bir yeniliğe çok ihtiyacımız vardı. İcra takibini hazırla icraya gönder ondan sonra harcını yatırmak için en az 24 saat bekle. İhtiyati haciz kararının çıkması ortalama 2 ya da 3 gün sürsün. Duruşma sırasında sistem gitsin. Sistem kurulmadan önce aylarca bu sistemi uygulamakla görevli memurlar eğitime alınarak işler durma noktasına gelsin. Avukatlara Adalet Bakanlığının sitesinden takip programı indirmesi gerektiği söylensin.İndirilen programı kullanmak için saatlerinizi bilgisayar başında harcayın. Ve daha pekçok yenilik. Gerçekten buna çok ihtiyacımız vardı. Sistemi kuran Adalet Bakanlığını bu faydalı çalışmadan dolayı kutlarım.
Old 02-04-2007, 12:23   #6
Noyan Yiğit

Çok özür dilerim 2 satırlık yazı içinde 3 defa "sanırım" kelimesi kullanmışım.3 saat Uyap kuyruğunda bekledikten sonra yazmıştım bu yazıyı. Demekki dengem bozulmuş.
Old 07-04-2007, 13:45   #7
Godfather

2 aydır şifrem gelmedi iyi mi ne şifresi demeyin avukat portalı için gerekli olan şifre. ankara merkezi arıyorum telefona bakma zahmetine bile girmiyor arkadaşlar :@ güya mail yoluyla şifre gelecekti. barodan faks çekeli 2 ay oldu abartısız. neyse gün gelir şifre gelir bekleyelim bakalım
Old 08-04-2007, 09:09   #8
A.Turan

Godfather,
şifreniz fax çektiğiniz gün gelmesi gerekirdi. Bunun için telefon numaranızı yazmanız gerekirde. Yeniden fax çekerek tel numaranızı yazıp deneyin isterseniz..
Old 06-08-2007, 09:45   #9
avseher

arkadaşlar şifreyi barodan dilekçe ilemi emaillemi isticez nasıl ne nerde uyap nerde diye soru sorsam uyapa fransız kaldığım çokmu belli olur. biri beni aydınlatsın lütfen. bizim adliye yeni geçti uyapa ve ben henüz hiç araştırmadım bile.
Old 07-08-2007, 22:53   #10
gursan

Avukatlar olarak biz yeniliklere ne kadar açığız önce bunu sorgulasak daha anlamlı olacak sanırım.Uyap'a geçişi tüm sorunlarıan ve zorluklarına karşın çok önemsiyorum. Uyap sürecinin asıl tartışılması gereken kısmı adli mekanizma içinde yer almayan bir merkezden bütün dosyaların özellikle de savcılıklardaki hazırlık dosyalarının görlüyor olmasının yargı bağımsızlığını nasıl etkileyeceğidir. Burada işaret edilen sorunlar gerçekten çözümü çok zor şeyler değil. Gidin herhangi bir internet cafeden tuttuğunuz çocuğu getirin iki saat içinde sistemi size öğretsin )
Old 07-08-2007, 23:05   #11
bozoli

Kim ne derse desin. Bu proje tutmaz diyenelere beğenmeyenlere inat ben bu projeyi gayet iyi buluyorum. http://www.adalet.gov.tr/ zaten linkte göreceğiniz üzere online dava sistemi başlayınca artık daha da güzel olacak her şey. Millet olarak eleştirmeye meraklı olduğumuz için bilmeden eleştirenlere çok gülüyorum. UYAP hakkında gelişmeleri yakından takip ediyorum ve gelişmeler beni heyecanlandırıyor. Geçiş aşamasında tabi ki sıkıntılar yaşanacaktır ancak ben UYAP için çok umutluyum. Ofisimizden Yargıtay daki bir dosyanın durumunu (https://vatandas.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/yrgsorgu_jsp/index.htm linke tıklayarak siz de görebilirsiniz) öğrenebiliyoruz. Gelişmelere geç de ayak uyduran bir ülke olsak da başkalarından gördüğümüz sistemleri taklit de etsek, her şey daha güzel olacak biraz sabretmek gerek bence.
Old 08-08-2007, 00:33   #12
korayoz

bence sistem oturduğunda bu sıkıntılarınızı unutucaksınız gerçekten teoride çok güzel bir sistem inşallah uygulamaya da bunu yansıtabilirler
Old 08-08-2007, 13:00   #13
Av.Kemal

sistem oturmuş ayağa kalkamıyor,ayağa kalksa önünü göremiyor.
sisteme şu anda acilen bir baston gerek ( özel icra programları)
sevgiler-selamlar
Old 08-08-2007, 14:44   #14
ufuk Karaoğlu

Proje güzel .Ne zaman sağlıklı olarak kullanılmaya başlanır bilemem ama uygulamada sorunlar yaşanacağından eminim. İki iş çıkacak bize. Doğru mu yaptık geçerli oldu mu diye bir de adliyeye gidip kontrol edeceğiz.
Old 10-08-2007, 09:43   #15
Av.Arzu Diktepe

UYAP anlatılanlarla dilden dile dolaşan bir efsaneye dönüştü.Evet anlatılanlar çok güzel.Artık modern ve pratik bir sisteme geçtik.Tebligatlarımız döndü mü diye adliyeye gitmeyeceğiz.Duruşma günlerimizi öğrenebileceğiz,bilgisayar başında dava açabileceğiz vs...Peki bunlar ne zaman olacak? Her değişim sancılı bir süreç geçirir.Zorlukları olur,alışmak zaman alır.Özellikle bizim gibi değişime çok açık olmayan bir toplumda daha da zorlaşıyor herşey.En ufak problemde isyan bayraklarını çekiyoruz.Tabiki tahammül edilmesi birçok olayda yaşanıyor.Mesala Kadıköy adliyesi uyap'a geçiyoruz diye icralar 15 gün işe ara vermişti.Dosyaya bile bakılamıyordu.Gittiğim bir yerde hacizde talimatını kaydetmeleri 45 dakika sürmüştü,ya da uyapda sorun var bugün git yarın gel diyen bir sürü memur arkadaşımızla muhatap olduk.Tabiki onları da anlamak lazım hiç bilmedikleri bir sisteme giridiler ve çok zorlanıyorlar hepsi yaka silkmiş durumda.Ama yapılacak birşey yok şuanda sistemi kabul edip uyum sağlamaya çalışmak gerekiyor.Tabi bu tek tarflı çabayla olmuyor.Adalet Bakanlığı'nın da aksaklıkları gidermek için bişeyler yapması gerekir.Bunun için adli tatil iyi bir fırsat bence.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi