Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Telefon numaram dagıtılıyor

Konuyu Kilitleyin
Old 11-06-2014, 22:35   #1
Konuk

Varsayılan Telefon numaram dagıtılıyor

Merhaba ben 17 yaşındayım bundan bir ay öncesinde telefonumu tanımadıgım bir numara aradı açtım bir arkadaşım tarafından işletildigimi sanarak karşıdaki kişiyle kısa süren bi sohbet gerçekleştirdim ismini ve soyismini söyledi ardından sosyal medyada aradıgımda gerçekten böyle birinin oldugunu ve numaramı bir arkadasımdan aldıgını ögrendim beni rahatsız etmeye basladı rahatsız etmemesi gerektigini savcılıga şikayette bulunacagımı söyledigim halde vazgeçmedi numaramı bir kişiye daha verdi. 17 yaşındayım savcılıga gidemiyorum ailemin bu durumdan haberdar olmasınıda istemiyorum katı bir ailem var ve bu olay farklı boyutlara taşınabilir ben hukuk yoluyla çözmek istiyorum sizce ne yapmalıyım ?
Old 12-06-2014, 14:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Hukuk yolu ile çözebilmeniz için Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmanız gerekmektedir. Sizi rahatsız eden numaraları, kişinin adını biliyorsanız bildirebilir, bilmiyorsanız, bu kişi ve kişilerin tespit edilmesini, telefonlarınızın dinlemeye alınmasını isteyebilirsiniz.

Korkmayın, kişileri mutlaka şikayet edin. Siz suskun kaldıkça üzerinize gelmelerine, sosyal kaygı ve korkularınızdan yararlanmalarına izin vermeyin. İstikrarlı ve kararlı olun. Geri adım da atmayın.

Tanıdığınız bir avukattan da doğrudan destek alabilirsiniz. Savcılıkta ifadenizi görevlendirilecek bir avukat eşliğinde vermek istediğinizi söyleyin. Avukat talep edin.

Saygılarımla,
Old 13-06-2014, 02:02   #3
Konuk

Bunları yapabilmem için reşit olmam gerekmiyor mu ? Gerekmiyorsa şikayetçi oldugumda ailem bu durumdan haberdar olacak mı ? Teşekkür ederim.
Old 13-06-2014, 14:15   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Siz, velinizin izni ve onayı olmadan şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz. Çünkü, bu hak kişiye sıkı sıkıya bağlı bir haktır. Ayrıca 15 yaşını doldurmuş olmakla, fiilin anlam ve sonuçlarını kavrayacak durumdasınız.

Türk Medeni Kanunu 16. Maddesi:

3. Ayırt etme gücüne sahip küçükler ve kısıtlılar

Madde 16 - Ayırt etme gücüne sahip küçükler ve kısıtlılar, yasal temsilcilerinin rızası olmadıkça, kendi işlemleriyle borç altına giremezler. Karşılıksız kazanmada ve kişiye sıkı sıkıya bağlı hakları kullanmada bu rıza gerekli değildir.

Ayırt etme gücüne sahip küçükler ve kısıtlılar haksız fiillerinden sorumludurlar.

**********************____________________******** ********

Ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu 234.Madde:

(2) Mağdur, onsekiz yaşını doldurmamış, sağır veya dilsiz ya da meramını ifade edemeyecek derecede malûl olur ve bir vekili de bulunmazsa, istemi aranmaksızın bir vekil görevlendirilir.

Gereğince tarafınıza bir vekil atanacaktır.

Saygılar
Old 14-06-2014, 01:06   #5
Konuk

Çok teşekkür ederim yardımınız için en kısa zamanda dilekcemi savcılıga iletecegim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi