Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Parasız Bırakmakla Tehdit Etmek Ekonomik şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 06-10-2010, 11:37   #1
ngonge67

Varsayılan Parasız Bırakmakla Tehdit Etmek Ekonomik şiddet

merhaba. öncelikle böyle bir site ve hizmet için emeği geçen herkese teşekkür ederim.benim bir sorum olucak. fikrinizi istiyorum.9 yıl önce eşim ile bir tartışma sonrasında, eşim beni dövdü. bıçak ile üzerime yürüyerek öldüreceğini söyledi.bağırma seslerine komşularımız geldi ve polis çağırdı. o anki sinirle şikayetçi oldum. karakola gittik.ankaradan bir heyet geldiği için eşimi nezarete attılar ve ankaradan gelen heyet başkanını eşim tehdit etti.davayı geri çektiğimi beyan edip imza altına alıp eşimi çıkardım çünkü pişmandı bir daha tekrarlanmayacağını söyledi.fakat karakoldan çıkınca arabasına binip beni bıraktı orada. eve gittik. o gün bugündür eve dönmüyor. başka bir kadınla yaşıyor. resmi olarak evliyiz biri18 diğeri 17 yaşında 2 kızımız var. bize ayda 300 tl para veriyor, kira , elektrik ve suyu ödüyor. 4 ayda bir kuru kumanya yardımında bulunuyor. bunun dışında bizimle bir bağı yok. 2 adet arabası var biri dostunun üstüne diğeri arkadaşının. aylık 1600 tl emekli maaşı var. 18 yaşındaki kızım üniversiteyi kazandı fakat yurda yerleştirmek istemiyor. evi taşıyayım orada yaşayın diyor. bundaki amacı , evin kontratını benim adıma yapıp antalya ya yerleşip bize bakmamak. en son kızıma söylediği şu ; seçim sizin ya evi taşıyın yada size bakmayacağım. elimde tehditlerini içeren bir telefon görüşmesi kaydı var. ayrıca eşimin kız kardeşinin , birkaç komşumla beraber otururken çekmiş olduğum ses kaydıda mevcut. bizi beş parasız bırakmakla tehdit ediyor. ben boşanma davası açıp , kızlarımı korumak için uzaklaştırma cezası verdirmek maksadıyla şikayette bulunsam eşim için neler olabilir hukuki olarak ? boşanma davasında nafaka vs. talep edebilirmiyim ve edersem ne kadar alırım? 9 yıldır ayrı yaşıyoruz. çocuklarının doğum gününü bile unutan bi insan bu adam. kendi kızını dövmekle tehdit eden biri. lütfen bana yardımcı olunuz. şimdiden teşekkür ederim.arabayı kendisinin alıp dostunun üstüne yaptığını ses kaydında itiraf ediyor. bunlar delil niteliği taşırmı? mahkemede kullanabilirmiyim ?
Old 07-10-2010, 14:55   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize karşı boşanma davası açabilirsiniz. Açtığınız davada eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu ispat etmelisiniz.

Davanın içinde maddi ve manev itazminat talepleriniz ayrı ayrı olabilir. Yine Nafaka talebinde bulunabilirsiniz.

18 yaşından küçük çocuğun velayetini ve onun için de önce tedbir sonrasında iştirak nafakasına hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Çocuklar 18 yaşını ikmal etmeleri ile reşit olurlar. Eğer 18 yaşından sonra eğitim hayatarı devam ediyor ise babalarına karşı onlar nafaka için dava açmalıdırlar.

Eşinizin gerçek mal varlığının ispatında ya da boşanmada eşinizin kusurunun ispatında her tür delilden yararlanabilirsiniz. Elinizdeki ses kayıtlarında da yararlanabileceğinizi Yargıtay belirtmektedir.En yakın akrabalarınız, çocuklarınız dahil olmak üzere olaylar hakkında bilgisi görgüsü olan herkesin tanıklığından yararlarabilirsiniz. Telefon kayıtları, savcılık, karakol şikayetleri vs..

Eşinizin şiddet içeren eylemleri için en yakın aile mahkemesinden koruma kararları alabilirsiniz. Bu halde eşiniz şiddete yönelik eylemlerini tekrar ederse hapis cezası ile cezalandırılabilecektir.

Ayrıca nafaka ödememek suçtur. Mahkemenin karar vermesi ile nafaka için İCRA takibi yapmalısınız. Yasal icra takibine rağmen nafaka öremeyen eş ceza alır.

Tazminatlar için böyle bir cezai hüküm yoktur ama tahsil aşaması profesyonellik gerektirir.

Bu sebeplerle bir avukatın DOĞRUDAN desteğini almanız yararınızadır.

Yoksulluğunuzu kanıtlamanız halinde ise, bulunduğunuz yer il barosu tarafınıza ücretsiz avukat tayin edecektir.

Saygılar,
Old 08-10-2010, 12:41   #3
ngonge67

Varsayılan Parasız Bırakmakla Tehdit Etmek Ekonomik şiddet

sayın ufuk bey öncelikle vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ederim.benim bir sorum daha var ve sizi bu yüzden rahatsız ediyoruz inşallah mazur görürsünüz. soruma gelince , 1600 tl lik maaşı olan bir kişi yani eşim , kendine ait ama evrak üstünde başkalarının adına 2 adet aracı var. bunları kanıtlarsam ne kadar nafaka alabilirim ? ve tazminat davasını ne kadarlık açabilirim? tabiki son karar mahkemenin olur biliyorum. fakat ben 3 aşağı 5 yukarı bir rakam öğrenebilirmiyim? kızlarımın geleceğini tehlikeye atmak istemediğimden yardımcı olmanızı diliyorum. ilgiliniz için şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar.
Old 09-10-2010, 12:56   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
Eşinizin maaşı dışında fiilen sahip olduğu mal varlığı değerlerini ispat etmeniz elbette tazminat ve nafaka taleplerinizin değerlendirilmesinde dikkate alınacaktır.

Fakat miktar konusunda hazır bir yanıt vermek olanaklı değildir.Dosya kapsamına ve delillere göre bu konuyu doğrudan bir avukattan yardım alarak açıklığa kavuşturmanız uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi