Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İbranamenin Neleri Kapsadığı...

Yanıt
Old 18-08-2003, 16:56   #1
o.balci

Varsayılan İbranamenin Neleri Kapsadığı...

merhabalar,
bir şirkette daha yeni bir avukat olarak çalışıyorum..bir işçimizin akdini haklı nedenlerle fesih etmiştik fakat daha sonra bazı sebeplerle davada bunu ispatlayamadık ve kaybettik. daha sonra bu işçiye ödemesini yapmak için avukatı ile beraber davet ettik ve bir ibraname ile mahkemenin karara bağladığı miktarı ödedik.bu miktarın içinde ihbar tazminatı ve faizi; kıdem tazminatı ve faizi ;yargılamaa ücreti ve vekalet masrafı vardı.bu ibranamede şöyle bir cümle vardı
"bu davadan ötürü davalı şirketten hiçbir hak ve alacağımız kalmamıştır "
şimdi bu işçi ve bize yıllık ücretli izin alacaklarını ödemediğimiz için dava açmış..oysa biz o gün avukatı ibranameyi imzalarken artık hiçbir alacağın kalmadığına dair konuşmuştuk..oysa şimdi aynı avukat bu davayı bize açmış..bu konu ile ilgili yargıtay kararları aradım fakat bulamadım..yardımlarınızı bekıliyorum..
şimdiden teşekkürler..
Old 19-08-2003, 12:01   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

İbranamede "bu davadan ötürü.." gibi bir ibare olması sebebiyle davada açıkça gösterilmeyen ve de ibra edildiğine dair açıklık bulunmayan kalemler açısından işçinin alacak hakkının baki olduğunu düşünüyorum.Yine de Bordrolarda veya muhasebe kayıtlarında yıllık ücretli izinlerin ödenmiş olduğuna dair delil sunabilirseniz bu mahkemece gözönüne alınır.Yargıtay, ibranamede işçinin tüm haklarını aldığını(ayrı ayrı belirtilmek suretiyle) ve hiçbir alacağı kalmadığını belirtmesini alacak haklarının istenenemesi noktasında yeterli görmektedir(9.HD 12.4.1994, E.1993/13361 K 1993/13361..)Ama yine de "bu davadaki.." ibaresi ibranameyi bu özel duruma hasretmek gerektiğini düşündürüyor.
Old 20-08-2003, 09:16   #3
o.balci

yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum..
şirketimiz bordrolarında ,ücretli izin kayıt defterinde bu işçinin bizde hiçbir yıllık ücretli izin alacağının kalmadığını doğruluyor.
beni burada asıl üzen karşı tarafın avukatının da bunu bilmesi ..çünkü zaten eğer böyle bir alacağı kalmış olsaydı ilk davayı açarken bizden bunu da talep ederdi...
benim asıl olarak bilmek istediğim;ilk açılan davanın nedeni " iş akdinin haksız feshi için istenen kıdem ve ihbar tazminatı alacağı"
ve yazılan ibranamede de "bu davadan ötürü...." cümlesiyle davanın asıl açılma nedeni, yani" iş akdinin haksız feshi nedeniyle hiçbir hak ve alacağım kalmamıştır " olarak anlaşılamazmı?
çünkü sonuç olarak yeni açılan davanın da asıl nedeni iş akdinin haksız feshi nedeniyle istenen yıllık ücretli izin alacağı değil midir?
yani bu ibraname tek başına da bizim lehimize bir delil teşkil etmez mi?
çok teşekkür ediyorum,iyi çalışmalar..
Old 20-08-2003, 10:05   #4
Armağan Konyalı

Sayın o.balcı,

Ben de Sayın Av.Bülent S. Akpunar gibi düşünüyorum: İbraname izin ücretlerinin ödendiğine kanıt olamaz. İbranamedeki ifade yoruma gerek bırakmayacak kadar açık.

Saygılarımla

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi