Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Bedelinin ödenmemesi- Tahliye Taahhütnamesi

Yanıt
Old 25-02-2009, 09:23   #1
hukukcu1985

Varsayılan Kira Bedelinin ödenmemesi- Tahliye Taahhütnamesi

Müvekkil kiracısı ile imzaladığı kira sözleşmesinin süresi Nisan ayında doluyor.Kiracı sözleşmenin imzalanmasından sonraki bir tarihte tahliye taahhütnamesi de vermiş.Ayrıca kira bedeli senet karşılığında ödeniyor.3 senet düzenlenmiş ve bunlardan ikisi de ödenmemiş.Benim sorum ise hem senette kira bedeline ilişkin bir kayıt yok ve kira bedeli ödenmediğine göre hem de tahliye taahhütnamesi olduğu durumlarda en hızlı sonuca hangisi ile ulaşacağımız.Müüvekkil hem bedelin ödenmesini hem de tahliyesini istiyor.Çünkü işyerine kendisinin ihtiyacı var.Eğer kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle tahliye için icraya başvurursak ve kiracı o süreçte bedeli icraya öderse sonuçta tahliye edemeyeceğiz.Yani hem tahliye hem de bedelin ödenmesini istiyoruz ne yapmalıyız?
Old 25-02-2009, 09:30   #2
miss_lawyer

tahliye taahhütnamesi geçerli şekilde yapılmışsa daha hızlı sonuç verecektir, diğer yol bahsettiğiniz gibi süreci uzatacaktır. Tahliye taahhütnamesini kullanıp ödenmeyen senetler için icra takibi yapılabilir.Kolay gelsin
Old 25-02-2009, 09:48   #3
Av.Bülent AKÇADAĞ

Aslında sorunun cevabını sizde vermişsiniz ancak yine de emin olmak istemişsiniz galiba

Bence de, ödenmemiş kira alacakları için icra takibi açılmalı. Alınan tahliye taahhüdü içinde tahliye davası açılabilir.

Böylelikle her iki işlem birbirinden bağımsız ilerler ve birinde çıkacak sorun diğerini etkilemez. İyi çalışmalar.
Old 25-02-2009, 12:45   #4
hukukcu1985

Verdiğiniz yanıtlar için teşekkürler.Sayın Akçadağ'ın da dediği gibi emin olmak için sordum.Şayet hem kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle hem de kira süresinin bitmesi sebebiyle ayrı ayrı icra takibi başlattığım vakit icra mahkemesinde derdestlik itirazı ile karşılaşır mıyız?
Old 25-02-2009, 13:17   #5
Av.Bülent AKÇADAĞ

Şahsi kanaatim derdestlik itirazı ile karşılamayacağınız yönündendir.

Bildiğiniz üzere icra takibi ile tahliye davaları konu itibariyle birbirinden farklıdır. Birinde alacaklı olunan meblağ yani likit bir alacak söz konusuyken, tahliye davası maliki/zilliyedi olduğunuz meskende ki kiracının gayrimenkulden çıkarılması için açılır. Bu nedenlerden dolayı derdestlik itirazı ile karşılamayacağınızı düşünüyorum.
Old 25-02-2009, 14:26   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hukukcu1985
Müvekkil kiracısı ile imzaladığı kira sözleşmesinin süresi Nisan ayında doluyor.Kiracı sözleşmenin imzalanmasından sonraki bir tarihte tahliye taahhütnamesi de vermiş.Ayrıca kira bedeli senet karşılığında ödeniyor.3 senet düzenlenmiş ve bunlardan ikisi de ödenmemiş.Benim sorum ise hem senette kira bedeline ilişkin bir kayıt yok ve kira bedeli ödenmediğine göre hem de tahliye taahhütnamesi olduğu durumlarda en hızlı sonuca hangisi ile ulaşacağımız.Müüvekkil hem bedelin ödenmesini hem de tahliyesini istiyor.Çünkü işyerine kendisinin ihtiyacı var.Eğer kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle tahliye için icraya başvurursak ve kiracı o süreçte bedeli icraya öderse sonuçta tahliye edemeyeceğiz.Yani hem tahliye hem de bedelin ödenmesini istiyoruz ne yapmalıyız?

Ben olsam:

1- Ödenmeyen kira aylıkları için, ihtarlı ödeme emri(Örnek:13) gönderirdim.Verilen 30 günlük sürede kira aylıkları ödenirse, müvekkilin birinci amacını gerçekleştirmiş olurdum.

30 gün içinde ödenmezse, icra mahkemesine temerrüd nedeniyle tahliye davası açardım. Büyük bir olasılıkla 1, küçük bir olasıkla 2 duruşmada tahliye kararı çıkartırdım. Müvekkilin diğer amacını da gerçekleştirirdim. Bu olasılıkta 30 gün geçtikten sonra, alacak için hacze gitmeyi de ihmal etmezdim.

2- Kira süresi nisan ayında dolacağı ve müvekkilin de işyeri ihtiyacı olduğu için, kiracıya ayrıca ihtarname çekerdim. Ki bu davayı daha sonra açabilmek için süreyi uzatmış olurdum.

3- Tahliye taahhüdünü de icra takibine konu ederdim.Hiçbiri için derdestlik itirazında bulunamaz çünkü konuları farklıdır.

Ben olsam yazdığım şekilde yapardım.
Old 26-02-2009, 14:52   #7
hukukcu1985

Sayın Ergin ve cevap yazan tüm meslektaşlara teşekkürler.Herhalde meslek olarak zor durumdan kurtulmayı çok iyi biliyoruz da herşeyiyle düzgün bir iş geldiğinde kafamız daha karışıyorBahsedilen sonuca bende ulaştım ve bugün icra faaliyetlerine başladımHerkese iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi