Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

babanın gayrimenkulünü çocuklarından birine satması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2007, 22:27   #1
elvankakici

Varsayılan babanın gayrimenkulünü çocuklarından birine satması

Sevgili meslektaşlarım,

Müvekkilimin babası kendisine ait dairesini çocuklarından birine tapuda satış gibi göstererek satmıştır. Ve müvekkilim ve kardeşleri kardeşlerinin daireyi satacağı duyumunu almıştır. Bu durumda müvekkillerim tapu iptali davası açarsa başarı şansımız nedir. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Baba evini sattığı oğlu ile ölünceye kadar bakma sözleşmesi yaptığı beyanında bulunmuştur. Eğer bu iddia doğru ise davanın seyrini nasıl değiştirebilir. Çok acilen yardımınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla
Old 06-09-2007, 11:47   #2
Av.Suat Ergin

Yapacak hiç bir şeyiniz yok. Baba sağ olduğuna göre, dilediği gibi tasarrufta bulunabilir.

Saygılarımla
Old 06-09-2007, 14:06   #3
avukat023

Ben de Av. Suat Beye katılıyorum, şu aşamada herhangi bir şey yapılamaz. Ancak babaları öldükten sonra muvazaa nedeniyle tapu iptali ve tescil davası veya tenkis davaları gündeme gelebilir.Bu davalarda ise anlattığınız kadarı ile başarı şansı yüksek.
Old 09-09-2007, 16:21   #4
hbturkoglu

Önemli Muhtemel MİrasÇi Tapu İptal Ve Tescİl Davasi AÇabİlİr Mİ?

İyi günler sevgili meslektaşlarım size küçük birşey danışacağım, kitapları ve yargıtay kararlarını inceledim ancak konumla ilgili yazı veya karar bulamadım.

Hukuki sorun; Şuanda hayatta olan bir kadın bütün mal varlığını özellikle gayrimenkulleri bir tane oğlunun üzerine yapıyor. Dava açmak isteyen kişide torun, annesi vefat ediyor ancak annane mallar torunlara kalmasın diye bir tane oğlunun üzerine yapıyor.
Torun, annesi öldüğü için ananeye mirasçı ancak anane halihazırda yaşıyor. bu durumda tapu iptal ve tescil davası açılabilir mi bununla ilgili yargı kararları varsa paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla
Old 09-09-2007, 16:35   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hbturkoglu
kitapları ve yargıtay kararlarını inceledim ancak konumla ilgili yazı veya karar bulamadım.

Kitapta ve Yargıtay kararlarında olmayan bilgilerin THS'de olması sizi şaşırtmasın. THS' de de soru sormadan önce arama motorundan araştırma yapmak lazım. Sizin ilk sorunuz olduğu için, acemilik yaşamış olabilirsiniz. Mesajınızı ilgisi nedeniyle buraya taşıdım.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi