Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

esimden ayrilmak istiyorum ama o istemiyor hemde siddet uygulamaya ve tecavuze yeltenmeye calisti

Konuyu Kilitleyin
Old 17-08-2011, 01:22   #1
Konuk

Mutsuz esimden ayrilmak istiyorum ama o istemiyor hemde siddet uygulamaya ve tecavuze yeltenmeye calisti

Mrb inanin kendimi buyuk bir cikmazda hissediyorum esim uzun zamandir anlasmaligimiz var iki tane de kiz evladim var daha dogrusu ikiz kizlarim var esim uzun zamandir ters iliskiye zorluyor ben kabul etmiyorum ve birde yolda trafige sinirlenip gelip benden cikariyor surekli normal bir bicimde de araba kullanmiyor zaten. En sonda yine trafige sinirlenip gelip benim bogazima yapisti. Cocuklarim korktular daha birsuru durum konusmak istedim ayrilalim diye hayir ozellikle uzatirim bosanmam diyor soylerim ters iliskiye zorladigini diyorum bisi olmaz fantazi derim diyor yasal olarak bu kadar yalnizmiyim. İsyerime gelip cevremdekilere benim kendisinden ayrilmak istedigimi oonun istemedigini beni sevdigini guya annemin evliligimize karistigini yuvamizin bu yuzden yikildigini kendisinin bana azicik darp ettigini felan anlatiyor kafa yicem inanin kafa yicem nolur bana yardim edin kurtarin beni bu adamdan benim icin bitti coktandir inanin gucum kalmadi cok caresizim onun yakini var savci felan harkasi kuvvetli yani bide demesinmi istende cikarim psikolojim bozuldu diye sen bana nafaka odemek zorunda kalirsin diyor yaa ben ne yapacagim yaa. .
Old 17-08-2011, 09:01   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Şiddete uğramanız, eşinizden kötü muamele görmeniz, eşin zorla ters ilişkiye zorlaması ve bunun neticesinde evlilik birliğinin bu haysiyete aykırı onur kırıcı davranışla çekilmez hale gelmesi, nedeniyle boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Ancak eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Bunun için yapmanız gerekenleri sıralamak gerekirse ;

Şiddet gördüğünüzü belirtmişsiniz. Öncelikle şiddet uygulayan eşiniz hakkında, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun gereği tedbir talep edebilirsiniz. Bu kanunun amacı aile içi şiddeti durdurma, özellikle kadını ve çocukları koruma olduğu sevk gerekçesinde açıklanmıştır.

Aile Mahkemesi mağdurların tekrar şiddete uğrama ihtimalini göz önüne alarak başvurusunun hemen ardından dosya üzerinden, duruşma yapılmaksızın, kararı verebilecektir. Şiddete uğrayanların mahkemede şiddete uğrama ihtimallerini kanıtlama yükümlülüğü de bulunmamaktadır. Koruma kararıyla eşinizin, sizin üzerinizde korku ve yıldırma yaratmaya yönelik, şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesi, müşterek konuttan uzaklaştırılması, konutun size tahsisi, sizi iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi gibi tedbirlere hükmolunur.

Mahkeme kararında 6 ayı geçmemek üzere tedbirin uygulama süresi belirtilecek ve tedbire aykırı davranışta bulunulması halinde eşiniz hapis cezası istemli yargılanacaktır.

Yine eşinizin sizi darp etmesi suçtur dilerseniz Cumhuriyet başsavcılığına şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Ailenin korunmasına dair aldığınız tedbir kararı, savcılık başvuruları, doktor raporları delildir. Ayrıca anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın ve komşularınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz. Ancak eşinizin ters ilişkiye girmeniz konusunda baskı yapmasını ispat konusunda sadece tanık ifadeleri yeterli olmayacaktır. Büyük bir ihtimalle Hakim sizi, eşinizin talebi olmasa dahai hastaneye sevk edebilir. Çıkan rapor yine delil olarak kullanılacaktır.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası talep etme hakkı bulunmaktadır.Ancak boşanma davalarında bir eşin diğerinden maddi tazminat talebinde bulunabilmesi için öncelikle, tazminat talep eden eşin öncelikle boşanma sebebiyle mevcut veya beklenen menfaatlerinin zedelenmesi şartı aranmaktadır,bir diğer şartı ise tazminat talep edilen eşten daha az kusurlu olmak veya kusursuz olmaktır. Boşanmakta eşi kadar ya da eşinden daha ağır kusuru olan eşin maddi tazminat isteme hakkı bulunmamaktadır.

Çocuklarınızla ile ilgili yaşlarını belirtmemişsiniz ancak;

Eğer 18 yaşını doldurmuş ve öğrenimlerine de devam ediyorlar ise “kendileri” yardım nafakası davası açabilirler. Eğer 18 yaşını doldurmamış ise çocukların bakımı ve yetiştirilmesi için İŞTİRAK NAFAKASI na hükmedilecektir.

Her aşama bir avukattan hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer İl Baro'su müracaatınız halinde tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi