Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tutuklama müzekkeresi gereğince tutuklamaya itiraz

Yanıt
Old 24-11-2008, 11:18   #1
av elif

Varsayılan Tutuklama müzekkeresi gereğince tutuklamaya itiraz

Cmk gereğince müdafiisi olduğum sanık hakkında uyuşturucu madde bulundurma ve satma suçundan dolayı Ankara A.Ceza Mahkemesinde dava açılmış.Sanığa ulaşılamadığı için hakkında yakalama emri çıkmış.Sanık bulunduğum yerde bu nedenle Ankara ya götürülmek üzere tutuklandı.Sanık ifadesinde sadece savunmamı Ankara da yapmak istiyorum dedi.Bu halde tutuklamaya nasıl hangi gerekçelerle itiraz edebilirim.Yardımlarınız için teşekkürler.
Old 24-11-2008, 13:22   #2
av elif

Varsayılan Mercii

Birde tutuklamaya sulh ceza mahkemesi değişik iş nosu ile karar verdi itiraz mercii neresi olacak.
Old 24-11-2008, 18:05   #3
cesur_yürek

Uygulamada yol tutuklaması deniliyor.Gayet tabii itiraz etme hakkınız var fakat sanık başka bir dosya üzerinden başka bir ilde yargılandığı için yapacağınız itirazın herhangibir sonuç doğurmayacağını söylemeliyim.Uygulamada usuli olarak itiraz edenler de var etmeyenler de var.Tercih sizin.İtiraz etmek istiyorsanız kararı veren sulh ceza mahkemesine itirazınızı yaparsınız.Saygılarımla..
Old 24-11-2008, 18:48   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av elif
Cmk gereğince müdafiisi olduğum sanık hakkında uyuşturucu madde bulundurma ve satma suçundan dolayı Ankara A.Ceza Mahkemesinde dava açılmış.Sanığa ulaşılamadığı için hakkında yakalama emri çıkmış.Sanık bulunduğum yerde bu nedenle Ankara ya götürülmek üzere tutuklandı.Sanık ifadesinde sadece savunmamı Ankara da yapmak istiyorum dedi.Bu halde tutuklamaya nasıl hangi gerekçelerle itiraz edebilirim.Yardımlarınız için teşekkürler.

CMK ile gıyapta tutukluluk kaldırılmıştır. Ancak mahkemenin sanık hakkında "kaçak" kararı alması durumunda gıyapta tutukluluk kararı verilmektedir. "Yakalama emri" verildiğine göre, sizin olayınızda kaçaklık kararı alınmamış demektir.

CMK 98/3 veya 199'a göre verilmiş bir "yakalama emri" sözkonusudur. Bu durumda da sanığın yakalandığı yer sulh ceza mahkemesi(Esas mahkemesince gönderilen talimatta aksi kararlaştırılmamışsa), yakalama emrini çıkaran mahkemenin bulunduğu yere nakline ve nakil işlemleri boyunca sanığın tutulmasına karar verir. Bu bir tutuklama kararı değildir. O nedenle sulh ceza mahkemesine itiraz etmek gereksizdir.

Sanık yargılandığı asıl mahkemeye getirildiğinde, duruşmada tutuklanabilir veya serbest bırakılır. Tutuklanırsa kendi mahkemesine itiraz edilir. Mahkeme itirazı red ederse, dosyayı kendisini numara olarak izleyen diğer ağır ceza mahkemesine gönderir.
Old 25-11-2008, 11:23   #5
av elif

Sulh Ceza Mahkemesinin kararında ititrazı kabil olmak üzere karar verildi yazdığı için kararsız kaldım.Ben zaten zorunlu müdafii olarak katıldım.Gönderildiği yerde bir başka avukattan yardım alacaktır.Tutuklanıp tutuklanmadığı bana bildirilmez sanırım.Benim için bir sorumluluk doğmaz mı itiraz etmesem.
Old 25-11-2008, 11:59   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av elif
Sulh Ceza Mahkemesinin kararında ititrazı kabil olmak üzere karar verildi .

O halde 4 tane olasılık sözkonusudur:

1- Mahkeme yanlış karar vermiştir.
2- Siz eksik bilgi verdiniz.
3- CMK'daki ilgili hükümler yanlıştır.
4- Ben yanlış cevap yazmışımdır.
Old 25-11-2008, 12:08   #7
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan av elif
Sulh Ceza Mahkemesinin kararında ititrazı kabil olmak üzere karar verildi yazdığı için kararsız kaldım.Ben zaten zorunlu müdafii olarak katıldım.Gönderildiği yerde bir başka avukattan yardım alacaktır.Tutuklanıp tutuklanmadığı bana bildirilmez sanırım.Benim için bir sorumluluk doğmaz mı itiraz etmesem.

Sorumluluğunuz doğmaz.Rahat olun.İyi çalışmalar.
Old 25-11-2008, 12:13   #8
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
O halde 4 tane olasılık sözkonusudur:

1- Mahkeme yanlış karar vermiştir.
2- Siz eksik bilgi verdiniz.
3- CMK'daki ilgili hükümler yanlıştır.
4- Ben yanlış cevap yazmışımdır.

1-Uygulamada yol tutuklamalarında itiraza açık olarak karar veriliyor.
2-Meslektaşımız somut olayı net bir şekilde foruma aktarmıştır.
3-Bilmiyorum.Olabilir...
4-Cevabınız doğru.
Old 25-11-2008, 14:21   #9
Av.Erkan Şenses

Olayınızda CMK 94/1 hükmü uygulanmıştır. Buna göre "Hâkim veya mahkeme tarafından verilen yakalama emri üzerine soruşturma veya kovuşturma evresinde yakalanan kişi, en geç yirmidört saat içinde yetkili hâkim veya mahkeme önüne çıkarılamıyorsa, aynı süre içinde en yakın sulh ceza hâkimi önüne çıkarılır; serbest bırakılmadığı takdirde, yetkili hâkim veya mahkemeye en kısa zamanda gönderilmek üzere tutuklanır"

Bunun yanında CMK 267/1 hükmüne göre ise "Hâkim kararları ile kanunun gösterdiği hâllerde, mahkeme kararlarına karşı itiraz yoluna gidilebilir."

Yol tutuklaması var olayda ve hakim kararı olduğundan itiraza tabidir. Ancak burda itiraz mecburiyeti olmayıp müdafiin bağımsızlığı gereği itiraz müdafiin takdirindedir.

Olayda ayrıca uyuşturucu satma suçunun varlığı alt sınırı 5 yıldan az olan suçlardaki istinabe usulünün de işletilmesine izin vermemektedir.
Old 04-09-2010, 09:04   #10
byqwert

Arkadaşlar aynı konu üzerinden size bir sorum olacak. CMK gereği görevlendirildiğim bir olayda sanık hakkında İstanbul Ağır Ceza Mah.ce çıkarılan tutuklama müzekkeresi sonucu sanık Kocaelinde yakalanıyor ve Kocaeli Asliye ceza mah.ce tutuklanmasına karar veriliyor. Bu tutuklama 94 v.d. gereğince olup sanığın ilgili mahkemesine sevkine karar veriliyor(İtirazı kabil olmak üzere). Sorum bu tutuklamaya itiraz İstanbul Ağır Ceza Mah. yoksa Kocaeli Asliye ceza mah. yapılmalı ayrıca yapmamanın bir sakıncası olurmu
Old 04-09-2010, 13:05   #11
Av.Erkan Şenses

itiraz kararı veren merciye yapılır. takdir sizindir itiraz için, takdir hakkınız konusunda itiraz bir kanun yolu olduğundan cmk m. 261'e bakabilirsiniz..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi