Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vatandaşlık

Yanıt
Old 30-08-2007, 12:32   #1
alev

Varsayılan Vatandaşlık

Merhaba Arkadaşlar
Benim müvekkilim Suriye uyruklu ve eşi ve çocukları Türk vatandaşı ve 7 yıldır evli.Evlenme nedeniyle Türk Vatandaşlığı için başvuruyor ancak, İçişleri Bakanlığı, Nufus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 403 sayılı yasanın 4866 sayılı kanunla değişik 5. maddesi yani kamu güvenliği gerekçesi reddediliyor. Müvekkil hakıında açılmış olan Elektrik kaçakçılığı davası sonuçlanmış ve müvekkil 176-YTL para cezası almış ve bu para cezasıda ertelenmiş sanırım bu sebeple reddetmişler.
Ben red kararına ilşkin idare mahkemesinde dava açaçağım.Red kararından itibaren 60 günde mi yoksa bildiğiniz bir özel düzenleme var mıdır-30-gün olduğuna ilişkin ve davayı yetkili yer neresidir, müvekkilimin ikametgahı mı, yoksa İçişleri Bakanlığ'na istinaden Ankara mı?
176-YTL ertelenen para cezası sizce kamu güvenliği için bir gerekçe olabilir mi, davayı kazanma şansım var mıdır?
Çok teşekkür edereim şimdiden
Old 31-08-2007, 14:12   #2
av.ustaoglu

sayın meslektaşım,
söz konusu olayda özel bir dava açma süresi söz konusu değil,genel dava açma süresi uygulanmalı.yani red kararının size tebliği tarihinden itibaren 60gün içerisinde dava açmalısınız.
olayda değerlendirilmesi gereken asıl husus mahkemenin vereceği karar.bana göre,idare mahkemesi veya danıştay idarenin taktir yetkisinin bulunduğu bir hususda davanızı reddetmesi kuvvetle muhtemeldir.
fakat gene de bir şansınızı denemenizi tavsiye ederim.
bununla birlikte kötü ihtimali müvekkilinize izah etmeniz iyi olacaktır.
Old 03-09-2007, 15:31   #3
alev

av.ustaoğlu
çok teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için, bende aynı şeyi düşünüyorum, şansımı deneyeceğim ...
Old 24-03-2009, 13:28   #4
vekaleten

Alıntı:
Yazan alev
davayı yetkili yer neresidir, müvekkilimin ikametgahı mı, yoksa İçişleri Bakanlığ'na istinaden Ankara mı?

Değerli meslektaşlarım bunun hakkında görüşlerinizi bekliyorum, kararları inceliyorum ancak aradığım yanıtı bulamadım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi