Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilanen tebligat

Yanıt
Old 16-01-2009, 13:28   #1
aysee

Varsayılan ilanen tebligat

Madde 28 – Adresi meçhul olanlara tebligat ilanen yapılır.
Yukarıki maddeler mucibince tebligat yapılamıyan ve ikametgahı, meskeni veya iş yeri de bulunamıyan kimsenin adresi meçhul sayılır.
Adresin meçhul olması halinde keyfiyet tebliğ memuru tarafından mahalle veya köy muhtarına şerh verdirilmek suretiyle tesbit edilir. (Değişik ikinci cümle: 19/3/2003-4829/9 md.) Bununla beraber tebliği çıkaran merci, muhatabın adresini resmî veya hususi müessese ve dairelerden gerekli gördüklerine sorar ve zabıta vasıtasıyla tahkik ve tespit ettirir.
Yabancı memleketlerde oturanlara ilanen tebligat yapılmasını icabettiren ahvalde tebliği çıkaran merci, tebliğ olunacak evrak ile ilan suretlerini yabancı memlekette bulunan kimsenin malüm adresine ayrıca iadeli taahhütlü mektupla gönderir ve posta makbuzunu dosyasına koyar.

Değerli meslektaşlarım
Bu maddeye göre ilanen tebligatın ancak adresi meçhul onuca yapılacağı yönünde zımni bir anlamda çıksa da adres meçhul olmadan da ilanen tebligatı yasaklayan bir düzenleme de değil.
Eşya hukukuna tabi 100 muhataplı bir davada ki dava konusu basit ve küçük bir arazi,Medeni Usıl Huuku'na hakim olan usul ekonomisini düşüncek olursak hiç adrese tebligat yapmadan ilanen tebligat mümkün olmaz mı.
Değerli paylaşımlarınıza ihtiyacım var. Saygılar.
Old 16-01-2009, 13:46   #2
Av_Ece Altunay Önal

Belki de yorumunuz doğru fakat bu yöndeki talep ve açıklamaların kabul edilmediğini biliyorum. Aslında evet çok külfetli oluyor ama tebligat yapılacak kişi için de önemli ona ulaşmak. Örnekse bir izale-i şuyu dosyasında biz de sizin kadar dahili davalı sahibi olduk(Allah bağışlasın ) Tapudan, jandarmadan gelen adreslere tebligat çıkardık bila, bizim önceden elimize ulaşan adreslere çıkardık bila, ben bizzat hemen hemen bir hafta köyü gezdim bulduğum adreslere çıkardım bila, ama yine de ilanen tebligat talebim kabul edilmedi.. Ben de çok muzdaribim
Old 08-05-2009, 08:28   #3
krizantem

Sayın Ece Altunay Önal, tıpkı ben de sizin durumunuzdayım...Dahili davalıların tebligata yarar adresleri maalesef yok.Acaba bunlar için direkt kayyım atanması talebinde bulunmak mümkün müdür?Yoksa muhakkak tebligat ( sonunda ilanen ) yapılmak zorunluluğu var mıdır?Tecrübesi olan arkadaşlar ne dersiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi