Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Astsubay okulu - Ordudan Atılma - Kefalet - Müşterek Borçluluk

Yanıt
Old 19-12-2006, 19:06   #1
Ahmet Turan

Varsayılan Astsubay okulu - Ordudan Atılma - Kefalet - Müşterek Borçluluk

Astsubay okuluna yazılırken babası müşterek borçlu olmuş babasının arkadaşı ise kefil. Kefalet miktarı belli. Sonra okumuş astsubay olmuş çocuk. Bir gün YAŞ tarafından disiplinsizlik sebebiyle atılmış. Hazine de seni okuttum yedirdim içirdim öde diye dava etmiş. Daval ıatılan kişi sorun yok. Diğer davalı müşterek borçlu olan baba ve kefil olan dost.
Ben şöyle düşünüyorum. 1- borçlu belli, 2- Baba müşterek borçlu olamaz zira borcun aslı okuma ve zorunlu hizmet borcudur. Müşterek borçta ortak borçlulardan biri borcunu eda edemez ise diğeri yapmak zorunda kalır. Buradababa oğlum yapamadı dur ben zorunlu hizmeti yapiyim diyemez o halde sorumluluğu olmamak gerek. bunun açısından dava red edilmeli. 3- kefil ise kefalet ettiği miktarla sınırlı olarak sorumlu olmalı. Baba için söylenenler bunun içinde geçerli.
Ne dersiniz?
Old 19-12-2006, 21:41   #2
Av.Selim Balku

Disipsizlik nedeniyle ordudan ihraç edilen assubay, assubay okuluna kaydedilirken kaç yaşındaydı?
Old 19-12-2006, 23:59   #3
Ahmet Turan

Ortaokulu bitirince 15 oluyor sanırım.
Old 20-12-2006, 00:48   #4
Av.Selim Balku

Baba 18 yaşından küçük çocuğunu okula kaydettirdiğinden dolayı okula karşı medeni hukuk hükümlerine göre baba sorumluydu. Assubay 18 yaşını geçtiğinden dolayı babanın sorumluluğu kalmamış. Bu anlamda sizinle hem fikirim...
Old 20-12-2006, 22:24   #5
Ahmet Turan

Arkadaşlar dosya bu gün karar çıktı aynen tahmin ettiğimiz gibi oldu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi