Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Uyap üzerinden verilen süre tutum dilekçesinin işleme alınmaması

Yanıt
Old 23-02-2015, 15:32   #1
Av. Filiz Sözen

Varsayılan Uyap üzerinden verilen süre tutum dilekçesinin işleme alınmaması

asliye ceza mahkemesinde görülen bir davada mağdur tarafıyız. dosya uzun süredir devam ederken biz katıldık. mahkeme karşı tarafa beraat Verdi. bizde karardan iki gün sonra uyaptan sure tutum dilekçesi verdik. geçenlerde dosya ne aşamada diye baktığımda temyiz edilmemiş beraat kararıda temyiz edilmeden kesinleti diye şerh düşülmüş olduğunu gördük. üstelik gerekçeli karar bize tebliğ de edilmemiştir. sadece karşı tarafa tek bir tebligat gitmiştir. ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. kurum avukatı olduğum için onlarda benden hesap soracaklardır. mahkemeyi şikayet mi etsem?
Old 23-02-2015, 15:50   #2
Av.Nehir

Merhabalar,

Ceza yargılamasında süre tutum dilekçesi diye birşey yoktur. Ancak gerekçeli kararın tebliğinde temyiz nedenlerini sunmak üzere ve açıkça "kararı temyiz ediyorum" ifadesi bulunmalıdır.aksi halde karar temyiz edilmemiş olur ve kesinleşir. ancak süre tutum dilekçesi olarak ifade ettiğimiz dilekçenizde "bozma talebi" veya "temyiz ediyorum" cümlesi veya bu anlama gelecek bir açıklama var ise artık karar temyiz edilmiştir ve kesinleşmesinden söz edilemez.
Old 24-02-2015, 16:24   #4
Av. Erdem Akçay

Buradaki konuda elektronik imzası bulunmadığı için işlem görmeyen bir temyiz dilekçesi mahkemece kabul görmemişti. Yargıtay tarafından sorun düzeltilmişti. Bu konu eski bir işlemle ilgili. Artık elektronik imzası bulunmayan dilekçeyi UYAP zaten kabul etmiyor.

Ancak, benim de başıma geçen aylarda benzer bir olay geldi. Elektronik imzalı olarak gönderdiğim dilekçeyi kalem açamamış. Halbuki dilekçeyi UYAP'tan görebiliyordum. Arayıp, tekrar göndermemi istediler. Tekrar gönderince sorun düzeldi.

Dilekçenizde "kararı temyiz ediyorum" ifadesi varsa, o bir temyiz dilekçesidir ve mutlaka sistemde kayıtlıdır. Çünkü dilekçeyi gönderdiğinizde dilekçeye bir numara atanır. Bence önce kalemden, sonra UYAP sistem yöneticisinden(her kimse) durumu netleştirmeye çalışınız.

Son olarak işlerini bitiren meslektaşlarımın UYAP'tan çıkış yapmasını diliyorum. Zira 3 gündür sisteme giremiyorum
Old 05-12-2018, 20:04   #5
av.karakus

Arkadaşlar, bir davada "temyiz ediyorum" beyanını içeren süre tutum dilekçesini kararın tefhiminden 2 gün sonra verirsek, karar tarafımıza tebliğ olduğunda gerekçeli temyiz dilekçemizi sunmak için 5 günümüz mü kalır yoksa 7 gün mü?
Old 06-12-2018, 15:03   #6
hülya er

Alıntı:
Yazan av.karakus
Arkadaşlar, bir davada "temyiz ediyorum" beyanını içeren süre tutum dilekçesini kararın tefhiminden 2 gün sonra verirsek, karar tarafımıza tebliğ olduğunda gerekçeli temyiz dilekçemizi sunmak için 5 günümüz mü kalır yoksa 7 gün mü?

Konu şurada tartışılmış:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=46582

Ben 7 gün diye düşünüyorum. Ama öte yandan "temyiz ediyorum" beyanını içeren süre tutum dilekçesi ile zaten 7 günlük süreye uyulmuş olduğu, bundan sonra süre sınırı olmaksızın gerekçeli temyiz dilekçesinin gönderilebileceğini söyleyen de var.
Old 08-12-2018, 14:07   #7
Av.Gh

Alıntı:
Yazan av.karakus
Süre tutum dilekçesi olarak adlandırdığımız kısa temyiz dilekçesi ile kararı temyiz ediyoruz zaten. Kısa temyiz dilekçesinde , temyiz süresini gözetmek zorundayız.Gerekçeli karar geldikten sonra verilen uzun ve açıklamalı dilekçenin ise bir çeşit beyan dilekçesi olduğunu düşünüyorum ve süre sorunu olacağını sanmıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi