Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İştirak nafakası- Velayet

Yanıt
Old 18-12-2006, 13:08   #1
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Varsayılan İştirak nafakası- Velayet

Değerli meslektaşlarım,

Mahkeme ilamıyla hükmedilen iştirak nafakasını ödemeyen tarafın, velayeti talep edemeyeceğine dair içtihatlar anımsıyorum. Ancak aramalarıma rağmen bulamadım. Acaba yanlış mı anımsıyorum?

Saygılarımla...
Old 18-12-2006, 16:45   #2
Aybüke Kağan

Sayın meslektaşım,söylediğiniz şekilde bir ictihata rastlamadım.Ancak velayeti almayan taraf iştirak nafakasını ödemek zorundadır.Böyle bir yükümlülüğü yerine getirmemişse velayet talep ettiğinde hakim hakkaniyete ve hukukun genel ilkelerine göre velayet talebini reddetmelidir diye düşünüyorum.
Old 18-12-2006, 17:28   #3
Av.Suat Ergin

Sayın Demirel,

Kazancı'da aradım ama konuya ilişkin bir karar bulamadım. Benim aklımda da benzer bir kararın olduğu kalmış. Ancak velayet davası açıldığı tarihteki koşullara göre değerlendirileceği için babanın önceki nafakayı ödememe sebebi de önemli...Ve emin olamamakla birlikte sözkonusu karar dava açılabileceği yönündeydi...

Saygılarımla
Old 18-12-2006, 22:08   #4
advokat34

İştirak nafakası ödemeyen tarafın da velayeti talep hakkı olabilir. Kaldı ki Velayetin Nezi davası çeşitli sebeplere dayalı olabilir. Velayet kendisinde olmayan taraf başka bir sebebe dayanarak velayeti talep edebilir (velayet kendisinde olan tarafın, diğer taraf için şahsi münasebet günlerine uymaması veya çocukları göstermemesi gibi). Benzer bir davamızda hiç nafaka ödememiş olan baba, sırf anne çocuğu göstermediği için, velayetin nezi davamız kabul edildi. Üstelik anne Avrupada yaşayan ve ekonomik sosyal durumu çocuğun sosyal,ruhi gelişimi ve eğitimi açısından elverişli olan biriyken, baba Türkiyede işsiz,güçsüz biriydi. Bu sebeple, nafakayı ödememek velayeti talep hakkını ortadan kaldırmaz bence. Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi