Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: İngilizce'yi
Cok iyi biliyor, hukuk hayatimda da kullanabiliyorum. 65 18,26%
Hic bilmiyorum. 32 8,99%
Okuldan ogrendigim kadariyla biliyorum ama mesleki olarak kullanamam. 250 70,22%
Bilmiyorum ama iyi derecede baska bir yabanci dil biliyorum. 9 2,53%
Oy Verenler: 356. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 110)

İngilizce Bilen Avukat Sayısı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2006, 19:26   #31
Cest la vie

Destek olan herkese cok tesekkur ediyorum. Gercekten "daha fazla" egitime karsi cikan tek toplum olabiliriz belki de. Bu nedenle de gelisme surecimizi bir turlu tamamlayamiyoruz. "Egitim sart" dedikce, egitimli insanlarin bile "egitime karsi ciktigini" gormek oldukca uzucu.

Bu arada, anadilleri "Ingilizce" olan Amerika'da ikinci yabanci dil ogrenme yasinin "okul oncesi-kres" doneminde basladigini ve hemen hemen tum Amerikalilarin az cok Ispanyolca bildigini biliyor muydunuz?
Tum dunya Ingilizce ogrenmeye calisiyor, onlar bir baska dil daha ogrenmeye calisiyor. Ama orda hic kimse "dunya dilini konusuyoruz, digerleri Ingilizce ogrensin" demiyor. Simdi Amerika'nin neden tum dunyaya soz gecirebildigini hala merak eden var mi?

Simdi bu mesajimdan sonra da 'Amerikanci' oldugum yorumu yapilirsa hic sasirmayacagim. Cunku bu baslik buralara geldiyse bu mesaj da oraya gidebilir
Old 07-10-2006, 17:31   #32
hosserdar

Varsayılan Hmm:(

Yani 2. dili bilirsek her sorunun üstesinden geleceğiz,her sorun karşısında çözümler üretebileceğiz,cehaletten kurtulacağız öyle mi?Keşke!Bende çok isterdim ama medeniyetin,cehaletten kurtulmanın yolu bence bu değil.Öncelikle Milli! Eğitim Bakanlığı düzgün eğitim verir her aşamada kaliteli eğitim sağlanır sonra dil sorunu gelir bana göre.Sen matematiği,tarihi,felsefeyi ve diğer önemli dersleri doğru dürüst öğrenmeden hop 2. dil diye bastır olacak iş değil.Kreşten başlatalım yabancı dil öğrenmeye haklısınız ama orası Abd yani tüm şirketleri zaten uluslararası olan bir devlet,zaten federal bir yapı zaten üniter bir yapı değil anlıyor musunuz?Bir eyalette dedikleriniz yapılırken diğer eyaletlerde yapılmayabilir.Her yabancı dil bilen topluma yabancılaşır demiyorum elbette toplum değerlerine saygı duyanlar çoktur fakat temeli sağlam değilse çok çabuk yabancılaşabilir.Bir kaç arkadaşım var yabancı dil öğrenmeye başladıktan sonra 180 derece değişen kendini bir arayış içinde hisseden,ne buraya ne oraya ait ortada kalmış düşünceleri oturmamış ve bunlar üniversiteli.Küçüklükten batı hayranlığıyla büyütülmemizde bunda etken olabilir.Siz Amerikayı örnek verirseniz bende Venezüela yı örnek veririm.Önce kendini tanı sonra diğer insanları tanımak için uğraş ama önce kendini tanı...
Old 07-10-2006, 18:12   #33
Tiocfaidh

Sevgili Hosserdar, her ne kadar yazmış olduğun mesajla fasiküller dolusu cevabı hak etmiş olsan da, gereksiz yeni bir tartışmanın altına imza atmak istemediğim için konuyu pas geçiyorum.

Yalnız belirttiğin ABD-Venezuella meselesi hakkında şunu demeden geçemeyeceğim, EL-İNSAF!
Old 29-10-2006, 18:14   #34
semaakd

ben de anadolu lisesi mezunuyum ve hala okuduğum fakültede mesleki olarak adlandırılan ingilizce görmeye devam ediyorum..
Kaç tane hoca vardır ki üniversitelerde ingilizce hukuk/ mesleki ingilizce öğretsin??? Mesleki ingilizce öğrenmek gene kişiye kalıyor ya kendisi yada kursa yardımıyla...
İngilizce bilmek artık bir vasıf göstergesi değil ama ingilizce hukuk konuşabilmek kesinlikle bir ayırım..
Gerekli olduğu ancak eğitiminin eksik hatta yok olduğu görüşündeyim..
Saygılar..
Old 20-11-2006, 15:28   #35
turbo

Varsayılan İngİlİzce Mİ Yabanci Dİl Mİ?

Neden bizim insanımız sadece İngilizce öğrenme-öğretme sevdalısıdır, enteresan ve aslında cevabı açık olan bir konudur. Bu ankette de İngilizce yerine, 'yabancı dil bilen avukat' kullanılsaydı bence daha doğru olacaktı.
İngilizcenin dünya dili olduğu tezi, Amerikan ve İngiliz sömürgelerinde yaygındır. Bir Fransız ya da Rus sömürgesine gidildiğinde, dünya dili kavramının ne kadar esnek olduğu farkedilecektir.
Benim görüşüm, elbette ki yabancı dil öğrenmek, -ingilizce olsun, başka bir dil olsun- kültürel açıdan iyi ve gerekli bir şeydir. Yanlış olanın, bu durumun sadece İngilizceye indirgenmiş olmasıdır.
Öte yandan, uluslararası alanda mesleki faaliyet göstermek isteyen meslektaşlarım için, Amerikalı yada İngiliz olmayan müvekkilleriyle, İngilizce yerine onların dilinde konuşuyor olması, hem işi hem de ilgili müvekkilin ülkesinde çevre oluşturması ve yani iş imkanlarına ulaşması açısından daha iyi olmayacak mıdır.
Dünyanın Amerika'dan ibaret olmadığı ve dünyada İngilizceden başka diller olduğunu gözden kaçırmamaız gerektiğini düşünüyorum
Şunu da eklemeden edemeyeceğim, ben bir avukatım ve doğaldır ki, bir hukukçuyum. Tercümanlık yapacak olsaydım, Hukuk Fakültesi okumazdım.
Saygılarımla.
Old 20-11-2006, 17:59   #36
Cest la vie

Sayin Turbo,
Anket sonucuna bakacak olursak, 305 katilimcinin sadece 7 tanesinin Ingilizce harici baska bir dil bildigini belirttigini gorebiliriz.
Bu da sanirim "neden diger diller degil de ingilizce bilen avukat?" sorunuza bir cevap niteligi tasiyor sanirim.
Ayrica ogrenmemin siniri yoktur, burada kimse baska dil ogrenmeyin, ingilizce ogrenin savunmasi yapmiyor. Sadece bir genelleme yapilarak sorulan bir sorudur ve de anket sonucu bu genellemenin hakliligini kanitlamaktadir.
Saygilarimla
Old 21-11-2006, 10:00   #37
turbo

Sayın Ahu,
Yanlış anlaşılmak istemem. Gerek sizin ve gerekse bu foruma katılan diğer meslektaşlarımın, iyiniyetinden en ufak bir kuşkum yok.Ve bizim insanlarımızda benim gördüğüm şudur: İngilizce öğrenmenin son derece gerekli olduğu içimize öyle bir işlemiş ki, bundan bir türlü kurtulamıyoruz ve artık 'İngilizce bilmeyene iş yok' , 'İngilizce bilmeyen adam değildir' noktasına gelmek üzereyiz. Bunu İngilizce bilen biri olarak söylüyorum ve bundan rahatsızlık duyuyorum. Bilgi ve kültür açısından yabancı dil öğrenmek elbette ki yararlıdır ve her şey değildir. Hele ki, tarihsel ve kültürel açıdan bakarsak, İngilizce hiçbir şeydir. Bunlar göz önüne alındığında, kişinin hala İngilizce de İngilizce diye diretmesi, kendi kültürünü aşağılamasından başka bir şey değildir.
Yanlış anlaşıldıysam, özür dilerim ve yine de tekrarlıyorum. Forumun başlığı İngilizce bilen değil, yabancı dil bilen olmalıydı.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi