Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hz. İsa'nın ölümü için İsrail'e dava açtı

Yanıt
Old 13-08-2013, 16:33   #1
Ü. Yasin

Varsayılan Hz. İsa'nın ölümü için İsrail'e dava açtı

Kenyalı avukat Hz İsa'nın ölümünde haksız yargı süreci ve çarmıha gerilişi için İsrail ve İtalya'ya dava açmak üzere Uluslararası Adalet Divanı'na başvurdu.

Roman Katolik olan avukat Dola Indidis, Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Adalet Divanı'na giderek, İsa'nın ölümünden İsrail, İtalya, Roma İmparatoru Tiberius, Roma İmparatorluğu tarafından Yahudiye eyaletine atanan Yahudi Kralı Herod ve Romalı vali aynı zamanda Hz. İsa'nın yargılandığı davanın hakimi olan Pontius Pilate'yi sorumlu tutan davayı açtı. Indidis bu davayı açmaktaki amacının Hz. İsa'nın saygınlığını muhafaza etmek ve Nazaretli İsa için adaleti getirmek olduğunu söyledi.

Öte yandan avukat Indidis, yargılama sürecinde önyargı ve suistimal olduğunu, Hz. İsa için verilen hükmün Hristiyan yasalarıyla da uyuşmadığını belirtti.
Old 14-08-2013, 09:29   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Ü. Yasin
Kenyalı avukat Hz İsa'nın ölümünde haksız yargı süreci ve çarmıha gerilişi için İsrail ve İtalya'ya dava açmak üzere Uluslararası Adalet Divanı'na başvurdu.
Her halde davada uygulanacak usulde zamanaşımı kurumu vardır. Zamanaşımı söz konusu ise esasa girilmeden karar verilir.

Öte yandan, avukatların dava açmak için müvekkil beklemelerine gerek olmadığını düşünüyorum. Haksızlık içinde yüzerken adalete başvurmak için beklemek yersiz. Bu nedenle Kenyalı avukatın girişimine ılık bakıyorum.

Sıcak bakmak varken ılık bakmamın nedeni ise sıcak güncel sorunlar varken iki bin yıllık sorunlarla uğraşılmasıdır.

Yeri gelmişken, çevre ve şehircilik adına, hiç bir kişisel çıkar beklemeden açtığı ve kazandığı davalarla mücadele veren Av.Noyan ÖZKAN'ı özlemle anıyorum.

Saygılarımla
Old 14-08-2013, 20:36   #3
Gemici

Varsayılan Usul Esastan Mukaddemdir

Usul Esastan Mukaddemdir/Usul Esastan Önce Gelir
Hukukçu Dola Indidis der ki:
1. Pontius Pilatus yetkili hakim değildi. Hz. İsa'yı yüzüne tükürenlerin ve linç edenlerin elinden kurtarmadı, usul hatası!,
2. Taşlanarak öldürülmesi gerekirdi, çarmıha gerilerek değil; Çarmıha germek Roma İmparatorluğuna ait bir sistemdir. Davanın görüldüğü Galilea'da ölüm cezası taşlanarak öldürülmekti, usul hatası!
3. Usul hataları ile dolu olan bu davanın yeniden görülmesi gerekir!

Nairobideki mahkeme davayı red etmiş
ve
Uluslararası Adalet Divanı kendilerine bu türden bir dava dilekçesi gelirse USUL YÖNÜNDEN red edeceklerini belirtmiş. Biz yanlış mahkemeyiz, devletlerarası uyuşmazlıklarla uğraşırız demiş Mahkemenin bir sözcüsü, 'hergün bu türden aptalca şeyler geliyor, ve eklemiş ama bize bu türden bir dilekçe gelmedi belki de gelmiştir ve birisi çöp kutusuna atmıştır.

Kıssadan hisse: Timur'un mirasçılarını bulup, kendilerine Timurun fillerinin Anadolu köylülerinin mahsullerinin suyunu tükettikleri gerekçesi ile tazminat davası açmaya ne dersiniz? Emin olun hem Nasrettin Hocanın papucunu dama atar, hem de Dola İndidis kadar olmasa bile meşhur olursunuz.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi