Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yimpaş - takasbank - hisse devir sözleşmesi - yetkili mahkeme - husumet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-05-2007, 15:03   #1
AV. NURAN

Varsayılan Yimpaş - takasbank - hisse devir sözleşmesi - yetkili mahkeme - husumet

Merhabalar arkadaşlar elinde yimpaş ile ilgili davası olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. İnternetten araştırdım ama bi sonuca ulaşamadım. Bu sitede daha önceki arşivden biraz bilgi aldım ama yeterli gelmedi şöyle; elimdeki davada hisse devir sözleşmesi var takasbanktan sorduk pay defterinbe kayıtlı değilmiş tespit davası açmam gerkiyor galiba ama nerde açacağım davalı olarak yimpaşı mı takasbankı mı göstreceğim. Müvekkilin Türkiye'deki ikametgahında mı açmam gerekiyor. bu dava sonucunda pay defterine kayıt olduğunda verilen paraları da alamıyoruz galiba şirket zarar göstrediği için kafam çok karıştı yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.
Old 04-05-2007, 15:28   #2
av.a.pinar

Sayın meslektaşım;
benim de Yimpaş mağduru müvekkillerim var ancak şu an itibari ile hiçbir sonuca ulaşmış değilim.Dava açmak bir çözüm değil her ne kadar mağdurların avukatları var ise bu şirket de işlerini kılıfına uydurmak için tüm kanuna uygunluk hallerini bilerek işlem yapmış.Şu durumda siz eğer kar payından alacağınız mevcut ise kar payı alacağı için dava açabilirsiniz,şirket açmış olduğunuz davada kar etmediğini gösterir belge ibraz ederse davanız sonuçsuz kalabilir.
Diğer bir yol ,Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü'ne hitaben bir dilekçe ile müracaat yapabilirsiniz.Buradaki kurul müffettişler vasıtası ile inceleme yapmaktadır.Müvekkilinizin şikayetlerini değerlendirip size bilgi verebilirler hatta alacağınızı sıraya koyabilirler.Buradaki şikayet Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetçilerce incalenmektedir.
Asliye Ticaret Mahkemesinde dava açmanızı önermiyorum zira şirketten çıkmak sadece hisselerin bir başkasına devri ile mümkündür.Dolayısı ile davanız reddedilecektir.
Eğer şirkete ait müvekkilinizin elinde bulundurduğu paylar için tespit yaptırabilirsiniz.Kayıtlı pay yok ise C.Savcılığına şikayet sözkonusu olur.Suçun konusu ise dolandırıcılıktır.
Tüm bunlara müvekkiliniz sabır gösterebilecek sizi daha bitmedi mi diye taciz etmeyecekse uğraşın derim aksi takdirde işiniz çok zor.Bazen kanunda çaresiz kalmaktadır.
Şimdiden kolay gelsin.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 07-05-2007, 16:11   #3
AV. NURAN

Teşekkür ederim sayın av. PINAR. Müvekkilime bu durumları anlattım. Sanırım öncelikle tespit davası açmamız gerekiyor zira müvekkilim resmi pay defterinde kayıtlı değil.Müvekkilimi de boşa ümitlendirmek istemiyorum doğrusu pek ümidim yok.
Old 06-04-2010, 13:50   #4
Av. Aylin Kaya

Sayın Meslektaşım merhaba, Yİmpaş ile ilgili türk hukuk sitesine yazdığınız mesajı okudum.Benim de bir müvekkilim aynı durumda.Yani Şirkettte hisse sahibi gibi gösterilmiş ancak resmi kayıtlarda bu durum mevcut değildir.Ben yimpaşa karşı sebebsiz zenginleşme davası açmak istiyorum.Sizin de çalışmalarınızdan ve çalışmalarınızın sonuçlarından faydalanmak isterim.Şimdiden teşekkür ederim.Mail adresim:av_aylinkaya@hotmail.com.Bir diğer müvekkilim ise Yimpaş AG'DEN hisse satın almış.Yalnız bu şirket iflas ettiği için davamı Yimpaş bünyesindeki hangi şirkete yönlendireceğim ve davayı neye dayandıracağım konusunda kafam çok karışık.Sizden mümkünse bu konuda elinizde olan karar ve dilekçe örneklerini göndermenizi ve bilgilerini paylaşmanızı rica ediyorum.Teşekkür ederim.
Old 26-01-2012, 14:05   #5
sevrim

Sayın arkadaşlar Yimpaş ilgii verilmiş yargıtay kararından sonra dava açan, yada açmış olduğu davada ilerleyebilmiş meslektaşlarım var mı?? Gelişmeleri paylaşırsanız çok memnun olurum saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi