Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Şufa Hakkı

Old 16-12-2003, 04:25   #1
Fikri

Soru Şufa Hakkı

Herkese selamlar,
Hisseli bir gayrimenkuldeki hisseleri x, v, y, z diye adlandırırsak
bunlardan ( x ) olan (y) ve (z) nin hisselerini satın almış olsa (v) nin Şufa hakkı bulunur mu ?
Saygılarımla
Old 25-10-2004, 10:05   #2
Av.Cem DOĞAÇ

suf'a hakkı ancak müşterek mülkiyet hükümlerine tabi tasınmazlarda payın müşterek malikler dışında bir kimseye satılması halinde doğar
Old 08-05-2006, 19:07   #3
METİN UYTUN

şayet alan eski paydaş oldugundan dolayı şufa hakkının kullanılması mümkün değildir.
Old 12-05-2006, 08:43   #4
METİN UYTUN

Varsayılan Şifa hakkı

02/01/2006 tarihinde almış olduğum 681 metrekare hisseli yerden 108 metrekare içinde 2 katlı ev bulunan taşınmaz satın aldım.Almış olduğum yerde diğer 573 metre kare içinde 4 adet daha bağımsız bina bulunmakta olup herkesin kullanım alanı bellidir.Şuyulandırma bundan 25 sene önce belediyenin 18 uygulamasından dolayı yapılmış olup diğer paydaşlar yıllardır kendi yerlerini kullanmaktadırlar.Yeri satın aldığımda belediye rayiç bedelinden gösterdiğimden dolayı diger paydaşlardan biri ucuz olduğu için şifa hakkı 15/04/2006 tarihinde kullanmıştır.Sizlerle paylaşmak istediğim
1-) Paydaşların şifa hakkı kullanıp kullanamıyacağı
2-) Fiili taksimin olup olmayacağını
3-) Bu yeri 3. kişiye yüksek bedeblden satıp satamıyacağımı öğrenmek bilgi almak istiyorum.
cevaplarınızı bekliyorum..
Old 27-05-2006, 14:04   #5
Av. Bülent Sabri Akpunar

şufa hakkı 3. kişiye karşı kullanılır.Öğrenci arkadaşlar lütfen biraz daha dikkat.!
Old 27-05-2006, 17:32   #6
zazaenden

belirtmek ıstedıgım bır fıkrım var.Oncelıkle sunu belırtmek ısterım kı Bülent beyin son yazısı üzerine yazmıs oldugum yazıyı forumdan kaldırdım.Dogru bılgı ıcermedı kanısına vardınız cunku.Ancak suna degınmek ıstıyorum.Belkı bu sekılde ne demek ıstedıgımı anlayacaksınız.Sayın Bülent bey ve aynı fıkırde olan dıger arkadaslarım.Soyledıgınız de haklısınız.Sufa hakkı kanunda su sekılde yer alır :: (MK 732) "paylı mülkiyette bir paydaşın taşınmaz uzerındekı payını tamamen veya kısmen 3. kişiye satması halınde dıger paydaslar onalım hakkını kullanabılırler"
Bu maddenın konulus amacını dıkkate alırsak ::
Ortaklıklar temelde guven ılıskısıne dayanırlar ve o baglamda kurulurlar.İşte bu yuzden paylı mulkıyette de bu guvenı korumak ıcın eger bır paydas payını 3. kişiye satmış ise dıger ortaklar ortaklıkta guven prensıbıne dayandıgı ıcın bu satımı kendılerıne cevırerek ortaklıgın sıhatını korumaktadırlar.Burada asıl amaç dıger ortakların menfaatlerını korumaktır.
Sizler bu yoruma dayanıyorsunuz kanaatindeyim.Bu yorum Lafzi yorum oluyor.Ancak bılmenız gerekır kı yorum lafzi ve ruhi dir.Eger ikisinden sadece birini secerseniz dar yorum yaparsınız.Ve sizde dar yorum yapıyorsunuz.
Bu bilgilerden sonra olayımıza donersek sanırım ne demek ıstedıgımı daha ıyı anlıcaksınız. ::
Ortaklıkta yonetıme ılıskın kararlar pay oranının cokluguna gore alınır.Eger bir paydasa bu sekılde pay oranının yıgılması durumunda dıger ortaklara hic bir hak tanımazsak bu durumda ortaklık menfaatlerıne aykırı olacaktır.Ilgılı maddeyı kıyas yoluyla uygularsak ve daha dogru bır yaklasım ıle yorumlarken hukukun ozunden ayrılmazsak sadece lafzı yorumun yanında amacsal yorumda yapabılırsek ne demek ıstedıgımı anlıcaksınız.
Soylemek ıstedıgım bır ortak payını dıger ortaga satarken bır dıger ortagın onalım hakkını kullanarak o payı kendı uzerıne alması degıl.Soylemek ıstedıgım bır ortak payını dıger bır ortaga satarsa dıger ortakların sahıp oldukları onalım hakkı cercevesınde satılan payın talep oranında bolunerek dagıtılmasını ıstemek hakları vardır.Olede olamsı gerekır.
Örnekte vermek gerekır ıse ::
100 paylı bır mulkıyette A,B,C,D,E esıt oranda paya sahıptır(%20)
A sahıp oldugu %20 hısseyı B'ye satmak ıstese ;size gore bu satısa bir endel yoktur.Cunku kanun "3.kişi" demıs.
Ancak benım fıkrıme gore Bu satısı ogrenen C,D ve E'den C 3 ay içinde ön alım hakkını kullanmak ısterlerse ona karsı bır engel yoktur(D ve E hakkını kullanmamaktadır).Ancak burada C ye tanıyacagımız hak tam bır onalım hakkı olmaz.Zira satımın ıcınde B de vardır.İşte bu noktadan hareketle satımın konusu olan %20 lık pay oranı B'ye ve C'ye esıt oranda yani %10 olarak pay edılecektır.Bu andan sonra A artık ortaklıktan cıkmıs olacak, B %30 , C %30 , D ve E %20 lık paya sahıp olacaktır.
Ben sıze bunu anlatmak ıstedım.Umarım hak verırsınız...
Ayrıca bülent bey sizi msn'ime ekledım.Adresim cdzet@hotmail.com.Kabul edersenız sevınırım.Sizinle bu tarz konuları tartısmak hosuma gıder..
Saygılarımla...
Old 27-05-2006, 18:03   #7
Av.Levent

Size bir soru sormak isterim örneğinizlede bağlantılı olarak. Şuf'a hakkını birden fazla pay sahibi kullanmak isterse ne olacak? Örneğinizde sadece C değilde C'nin yanında D de şufa hakkını kullanmak isterse birisine öncelik tanınacak mı? Hakkı kullanan herkes satılan payı eşit miktarda bölüşecek mi? Yoksa pay oranlarında mı satılan paydan faydalanacaklar? Birde hemen aklıma şöyle birşey geledi. Sizin örnekte şufa hakkını kullanan paydaşın pay oranı diğerlerinden fazla ise mesela %60 ise bu durumda ne olacak?

Birde pay sahiplerinden birisinin payı
Old 27-05-2006, 18:09   #8
zazaenden

bu durumda pay sufa hakkını kullanan kısı kadar bolunecek ve o sekılde hak sahıplerıne verılecekdır.Ayrıca benım fıkrıme gore bu bolunmede kısılerın pay oranları fark etmez.Ancak zannımca bu konuyla ılgılı farklı gorusler var.Bir görüşe göre satılacak pay oranı hak sahıbı sayısına gore diğer görüşe göre ise satılacak pay oranının hak sahıplerının pay oranları ıle orantılı olarak bolunecektır
kesın cevabı arastırmadan sonra soyleyebılırım...
Old 27-05-2006, 18:52   #9
zazaenden

Verdigim yonetım örnegi sade ornektık.Anlatmak ıstedıgın ortakların menfaatlerı sadece 3.kişilere karsı olmaz.Ortaklık ıcı menfaatte soz konusudur.Yonetıme ılıskın verdıgım ornekte bunu anlatıyor.Ayrıca levent beye verecegım cevaba ek olarak.Sızın dedıgınız durumda cozum su sekılde olacak.:: Pay bır ucuncu kişile satılsaydı ve bu satıma karsı 2 ortak on alım hakkı kullansaydı bu durumda ızlenecek prosedur ıc satım konusunda da uygulanacaktır.Paylasım aynı esaslara gore yapılacaktır.Bu benım nacızane fıkrımdır...Umarım katılırsınz
Saygılarımla....
Old 28-05-2006, 17:16   #10
MeLoDyY

Varsayılan paylı mülkiyet

Alıntı:
Yazan Fikri
Herkese selamlar,
Hisseli bir gayrimenkuldeki hisseleri x, v, y, z diye adlandırırsak
bunlardan ( x ) olan (y) ve (z) nin hisselerini satın almış olsa (v) nin Şufa hakkı bulunur mu ?
Saygılarımla
paylı mülkiyet ilişkisi smzkonusu olayda.paydaşların herbirinin kanundan doğan yasal ön-alım(şufa)hakları mevcuttur.ancak bu bir 3. kişiye satım oolduğu zaman devreye girer.paydaşlar aralarında aksini kararlaştırmadıkları sürece(örneğin fiili yararlanma sözleşmesi yapılmış ve tapuya şerh edilmiş olsun (olmasa da olur)ve (v)nin hakkını ihlal eden bir durum sözkonusu olabilecekse
iç ilişkiden bir paydaşın diğer paydaşın payını alırken kalan paydaşın ön-alım hakkı doğmaz.
Old 07-06-2006, 16:13   #11
ayla

hisseli olan bir yerden arsa tapusundan pay almış bulunmaktayım.Hisseli yerlerde bildiğim kadarıyla yani toprak hissesinde de şufa hakkı bütün diğer ortaklara karşıda kullanılmalıdır.yalnızca benim aldığım hisseye olmaması gerekir.Konuyu yanlış mı biliyorum?
Old 08-06-2006, 13:39   #12
alev atalayın

denk geldi aslında az önce baktım önalım hakkına. şuf'a hakkı paylı mülkiyette paydaşlardan birinin payını 3. bir kişiye kısmen ya da tamamen devretmesi halinde söz konusu oluyor amaç yabancı olan 3. kişinin ilşkiye katılmasını önlemek. paydaşlardan birine devirde bu hak kullanılamıyor
Old 08-06-2006, 23:08   #13
solana

MK.m.732 "paylı mülkiyette bir paydaşın taşınmaz üzerindeki payını tamamen veya kısmen üçüncü lişiye satması halinde, diğer paydaşlar önalım hakkını kullanabilirler" önalım hakkının kullanılması için üçüncü kişiye satış yapılması kanuni bir şarttır. Yasal önalım hakkını tanıyan bu kanun maddesinin ratio legisi yabancı kişileri, eğer diğer paydaşlar dilerse, paylı mülkiyet birliğinden uzak tutmak ve böylelikle paylı mülkiyet birliğinin devamını sağlamaktır. bu nedenle paydaşa yapılan satışlarda, kanun önalım hakkının kullanılmasını engellemiştir.
Old 09-06-2006, 18:36   #14
zazaenden

şurada artı parantez acmakta fayda goruyorum.Kanunun lafzını hepımız bılıyoruz.Orada yazanları yenıden yazmamıza ve okumamıza gerek yok.Onun yerıne tez ve antitezler yaratalım.Sonunda da bir sentez elde edelim.Yani özetle konunun metinsel yazımı yerine konuyla ılgılı dusuncelerımız ve savundugumuz dusunce ıle ılgılı yorumlarımızı gerekcelı olarak yazalım.Emınım bu daha tatmınkar ve daha dolu dolu bır konu olacaktır...
Old 24-06-2006, 15:36   #15
ahmetsacit

şufa hakkı şarta bağlı bir haktır.Şartı ise sözknudu malın 3. kişiye satılmasıdır.Kurucu yenilik doğuran bir haktır ve nisbi bir haktır.Kural olarak nisbi haklar 3. kişlere karşı öne sürülemez.
Old 05-07-2006, 02:13   #16
ibreti

Alıntı:
Soylemek ıstedıgım bır ortak payını dıger ortaga satarken bır dıger ortagın onalım hakkını kullanarak o payı kendı uzerıne alması degıl.Soylemek ıstedıgım bır ortak payını dıger bır ortaga satarsa dıger ortakların sahıp oldukları onalım hakkı cercevesınde satılan payın talep oranında bolunerek dagıtılmasını ıstemek hakları vardır.Olede olamsı gerekır.
diyen ZAZAENDEN'e katılmamak mümkün değil.
Yasayı bir yana bırakır isek hakkaniyet düşüncesi ortaklar arası pay satışında da satılan payın talep halinde bölnebilmesine olanak tanınması gerekir.
Ne varki hukuk açısından olması gerekene karşın, yasa bu durumu düzenlememiş. Sadece ve sadece ortaklığa dışarıdan katılanlara karşı diğer ortakları korumuş. Ortağı diğer ortaklara karşı korumayı ihmal etmiş. Yasa bu yönü ile hukuka uygun değil. Ortaklar arasında fırsat eşitliğini sağlamaya elverişli değil.
Bu konu doktrinde tartışılmaz, uygulamada talep edilmez ise yasal düzenleme haline nasıl gelecek?
Sorunun cevabı burada sanırım.

Aklıma yattı bu durum. Sırf hukukun gelişimi açısandan bile bir davada denemeye değer buluyorum.

Saygılarımla..
Old 05-07-2006, 23:34   #17
zazaenden

ibreti'ye cok tesekkur ediyorum.sahsen ben de mezun oldugum zaman aynı amacla bır durusmada ısıme yaramayacagın bıldıgım halde sırf gundeme getırmek ıcın bunu yapacaktım.sanırım sımdı yargıtayda bu sekılde 2 dosya gorecegız.bırı sızınkısı bırı ıse benım kı...Benımde anlatmaya calısdıgım hakkanıyet olgusu idi.kelimelere gomulu yasamanın bır anlamı yok bence..hukuk maddı bır olgu degıldır.ınsanların sındırebıldıklerı derecede hukuk var demektır.Sufa hakkınında su ankı duzenlemesı ıle bır cok ınsanın ıcını ferahlatmadıgı acıktır.
Old 24-07-2006, 13:53   #18
oceans17

sayın arkadasım,
paydaslar arasındaki ön alım hakkı kanundan dogar ve bu hakkın kullanımı belirli sürelere tabi tutulmustur.amac olabildigince tasınmazı ortaklar arasında tutabilmektir.bu sebeple bir ortagın payını diger bir ortak alırsa sufa hakkı kullanılamaz.ancak bu kişi malı ücüncü kişiye satarsa on alım hakkı kullanılabilir.
yine deginmek gerekir ki fiili paylasımın ileride hukuki paylasıma donusecegi muhtemel gozukuyorsa bu durumda yargıtay hakkın kotuye kullanılması yasagının devreye gireceginin ve sufa hakkının kullanılamayacagı fikrindedir.
saygılarımla...
Old 31-07-2006, 11:42   #19
zazaenden

kanunda yazanı hepimiz okuyoruz zaten..siz sadece lafzi yorum yapıorsunuz.hukuk laf uzerine kurulu deildir.amaç onemli olan.bizim amacımızda dengeyi bozmamak.paylar paydaslardan birinin elinde yuksek oranda toplanır ise ve diğer ortakların bu duruma mudahale hakkı olmaz ıse bu durumda yönetim işlerinde payı yuksek olan paydas dıger paydaslara gore haksız olarak one gecmıs olacaktır.haksız dıyorum cunku pay satısa cıkartıldıgında sadece satın alacak olan paydasın bu paya mudahale hakkı mevcut tutulmus olacaktır.halbukı o pay uzerınde dıger paydaslarında ornekte oldugu gıbı potansıyel hakları mevcuttur.ve bu haklarına ulasmalarını engellemek hukuk ruhu ıle bagdasmaz.
Old 31-07-2006, 11:48   #20
ibreti

Sn.Zazaenden;
Alıntı:
kanunda yazanı hepimiz okuyoruz zaten..siz sadece lafzi yorum yapıorsunuz.hukuk laf uzerine kurulu deildir
der iken amacınızı aştığınızı düşünüyorum.
Burada yazan arkadaşlarımız OLAN ÜZERİNDEN yazıyorlar. Halbuki (fikirlerimizin örtüştüğünü daha önce belirtmiş idim) ikimizin yaptığı tartışma ŞUF'A KAVRAMININ YENİDEN BELİRLENMESİ fikrinden hareket noktası bulur.
Buradaki bir arkadaşımızın imzasında "aşırı tartışma gerçeği yok eder.." diye bir özlü söz okumuştum.
Burada yazdıklarınız (ki bende katılıyorum) doğrultusunda önalım hakkının kavram olarak yeniden belirlenmesinde yarar var.

Saygılarımla...
Old 12-10-2006, 10:10   #21
av.eminesari

Varsayılan şufa hakkı

Peki sizce taşınmazın hibe yoluyla ancak tapuda satış şeklinde tescil edilerek başka bir akrabaya devredilmesi durumunda şufa hakkı kullanılabilir mi?
Old 12-10-2006, 14:10   #22
ibreti

Hibe, takas ve cebri icra satışlarında önalım hakkı doğmaz.

Tapuda satış olarak görünen işlemin gerçekte hibe olduğu iddia ediliyor ise iddia eden ispatlamalıdır.
Old 16-10-2006, 16:57   #23
doganoz

Alıntı:
Yazan ayla
hisseli olan bir yerden arsa tapusundan pay almış bulunmaktayım.Hisseli yerlerde bildiğim kadarıyla yani toprak hissesinde de şufa hakkı bütün diğer ortaklara karşıda kullanılmalıdır.yalnızca benim aldığım hisseye olmaması gerekir.Konuyu yanlış mı biliyorum?

Evet yanlış biliyorsunuz?Forumu dikkatli takip ederseniz yanlışınızı göreceksiniz..Tabi bu bilgi eksikliğinden oluyor.
Old 16-10-2006, 17:19   #24
doganoz

Varsayılan Şufa Hakkı

Selam arkadaşlar
"Şufa hakkının tüm hissedarlarca kullanılması halinde Paydaşlar bu haktan paylarına(Pay oranları-ağırlıkları)göre değil sayılarına (kişi adedine)göre eşit olarak yaralanırlar" diyor okuduğum kitap-Şakir Balcı--Birlikte Mülkiyet Hukuku ve Paylaşma Davaları

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi