Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayet, şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 17-12-2009, 12:10   #1
Konuk

Önemli velayet, şiddet

merhaba
ben 24 yaşındayım, eşim 44 yaşında, 5 yıllık evliyiz ve 4 yaşında kızımız var. boşanıyoruz.
eşimle 15 yaşımdan birlikteydik, ben reşit olmadan birlikte olduğumuz için suç işlemiş oldu, ancak bununla ilgili hiçbir yasal işlem yapılmadı. bunun bugün bana faydası olur mu?
eşim sürekli alkol alan, çocuğun yanında sigara içen, küfür eden, ve bana gerek psikolojik gerek fiziki şiddet ve hakaretler uygulayan, yaş farkından ve bana karşı maddi manevi yetersizliğinden dolayı psikolojik sorunları olan, benden önce de psikolojisi düzgün olmayan, bugün ise hiç sağlıklı psikolojiye sahip olmayan bir insan. maddi çıkmazları yüzünden de intihara teşebbüs etti, gene ben kurtardım. ayrıca aylarca yurt dışında ukraynada vs kalıyor, bizi yalnız bırakıyor, ticaret yapmaya çalışıyor ancak ne evimizi geçindirebiliyor, ne yanımızda olabiliyor. kızımızın velayetini almayı da kendine bir güç savaşı edindi. sağlam tanıdıkları var. şiddetle ilgili rapor alıp dava açtım, ancak neyi ne kadar ispat edebileceğim bilmiyorum, çocuğumu kaybetmekten çok korkuyorum, maddi hiçbir talebim yok, sadece çocuğumu istiyorum. ben çeşitli yerlerde kısa süreler çalıştım, 1 aydır muhasebede çalışıyorum, boşandıktan sonra annemde kalacağım. çocuğa bakabilecek durumdayım ve ailem de destek olacak. çocuğumu bu babaya verebilirler mi? bana vermemeleri için benim ne gibi kusurlara sahip olmam gerekir?
Old 17-12-2009, 13:41   #2
av.semire nergiz

Sayın Katılımcı;

Açacağınız boşanma davasında eşinizle, küçük yaşta ve hangi zorunluluklar sebebiyle evlenldiğinizi, evliliğiniz boyunca yaşadığınızı sıkıntıları, eşinizin alkol bağımlılığını, şiddete uğradığınızı, evliliğinizin özellikle son yıllarda çekilmez bir hal aldığını, sizin ve çocuğunuzun psikolojisinin bozulduğunu, evdeki huzursuzluğun sizin ve çocuğunuzun hayatını etkilediğini mutlaka belirtmelisiniz.

Belirttiğiniz bu olaylara dair tüm delillerinizi, varsa şiddete dair doktor raporunu mahkemeye sunmalı ve tanıklarınızı da bildirmelisiniz. Bu olaylara şahit olan herkes, komşular, yakın aile bireyleri dahi tanık olarak dinlenebilir.

Eşiniz boşanmak istemese bile; evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı ve eşinizin daha fazla kusurlu olduğu ortaya çıktığı anda hakim boşanma kararı verebilecektir.

Boşanmanız mutlaka çocuğunuzdan vazgeçmeniz anlamına da gelmez. Mahkemece çocuğun yüksek menfaati gözönünde bulundurulacak ve anne/babadan hangisinin yanında kalmaları onlar için daha iyi olacak ise çocuğun velayeti ona verilecektir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar, anne bakım ve sevgisine ihtiyacı nedeniyle anneye verilmektedir. Saydığınız tüm etkenler özellikle eşinizin alkol ve şiddet
eğilimi taşıması karşısında çocuğunuzun velayetinin size verilmesi ihtimali yüksektir. Çocuk hangi ebeveyne verilirse verilsin, diğeri için şahsi münasebet tesis edilecek yani belli günlerde görüşmelerine karar verilecektir.

Her ne kadar talep etmeyeceğinizi belirtmiş iseniz de hatırlatmakta fayda vardır. Dava müddetince kendiniz ve çocuğunuz için tedbir ve dava sonundan itibaren de iştirak ve yoksulluk nafakası talep etme hakkınız vardır. Yine maddi ve manevi tazminat talep hakkınız mevcuttur.

Halen şiddete uğrama ihtimaliniz varsa henüz boşanma davasını açmadan dahi 4320 Sayılı Ailenin Korunması Kanunu'na istinaden savcılık veya bulunduğunuz yerdeki aile mahkemesinden koruma kararı talep edebilirsiniz.

Sayın Katılımcı;

Herhangi bir hak kaybına uğramamak için MUTLAKA bir avukattan doğrudan hukuki destek alınız.

Maddi durumunuzun elverişli olmaması halinde, bulunduğunuz yer il barosu tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti sağlayacaktır.

Old 17-12-2009, 13:57   #3
Av. Fatma Hoşgör

Sayın Katılımcı,

Meslektaşımın söylediklerine ek olarakmbelirtmek isterim ki, mahkemede eşinizn yurt dışında çalıştığını ve çocuğun bakımı ve eğitimi için gerekli düzeni olmadığını, çocuğunuzun velayetinin babaya verilmmesi durumunda baba ile değil babanne veya hala/ yada kimse onunla kalacağını, belirtiniz.

Açılmş bir boşanma davası varmı var ise tedbiren velayeti talep ediniz. dava sonuna kadar çocuğun sizinle kalması düzeninin oluşması açısından önemlidir.

15-18 yaş arası rıza ile cinsel birliktelik suçtur. ancak şikayet için süreniz dolmuş. bu aşamada bu nedenle birşey yapamazsınız.

Bir avukattan profosyenel destek alınız. maddi durumunuz yeterli değil ise lütfen bulunduğunuz ilin barosuna başvurunuz.

Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi