Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aynı sözleşmeye dayalı birden fazla kira takibinde bir kez damga vergisi alınması

Yanıt
Old 09-11-2010, 15:46   #1
Av.Ayla Altıntaş

Soru Aynı sözleşmeye dayalı birden fazla kira takibinde bir kez damga vergisi alınması

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Bahsedeceğim konuda sitemizde ve genel yaptığım araştırmada bazı verilere ulaştım ancak net olarak bilgiye ulaşmam gerekiyor ve icra memuruna bunu göstermem gerekiyor.Ancak bu şekilde..
İşyeri kira alacağı ile ilgili kira alacağına mahsuz yol ile takip başlattım,damga vergisini ödedim.Bir süre sonra ödenmeyen bir aylık kira bedeli ve su parası için ilamsız takip yaptım sözleşmenin fotokopisini dosyaya koydum.Benden tekrar damga vergisinin tamamını ödememi istediler ödeninceye kadar tebligat çıkarılmayacağına dair (takip ilçede yapıldı) icra müdürlüğünden karar geldi.
Bizzat gidip önce yatırdığım damga vergisi makbuzunu ibraz edip tebligatların tebliğe çıkmasını sağlamam gerekiyor. Araştırmamda kanun ve tebliğlerde oran ve hangi hallerde alınacağı açık ama "bir kez alınması gerekir" şeklinde bir düzenlemeye ulaşamadım.(Suretler için maktu alınması dışında)
Old 09-11-2010, 16:37   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ayla Altıntaş
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Bahsedeceğim konuda sitemizde ve genel yaptığım araştırmada bazı verilere ulaştım ancak net olarak bilgiye ulaşmam gerekiyor ve icra memuruna bunu göstermem gerekiyor.Ancak bu şekilde..
İşyeri kira alacağı ile ilgili kira alacağına mahsuz yol ile takip başlattım,damga vergisini ödedim.Bir süre sonra ödenmeyen bir aylık kira bedeli ve su parası için ilamsız takip yaptım sözleşmenin fotokopisini dosyaya koydum.Benden tekrar damga vergisinin tamamını ödememi istediler ödeninceye kadar tebligat çıkarılmayacağına dair (takip ilçede yapıldı) icra müdürlüğünden karar geldi.
Bizzat gidip önce yatırdığım damga vergisi makbuzunu ibraz edip tebligatların tebliğe çıkmasını sağlamam gerekiyor. Araştırmamda kanun ve tebliğlerde oran ve hangi hallerde alınacağı açık ama "bir kez alınması gerekir" şeklinde bir düzenlemeye ulaşamadım.(Suretler için maktu alınması dışında)

Ben defalarca yaptığınız gibi yaptım. Hiç sorunla karşılaşmadım. Makbuzun fotokopisini dosyaya ibraz etmem, yetti. Düzenlemede "bir defa alınır" şeklinde açıklama yoktur. Ama "her defasında alınır" şeklinde de bir hüküm yoktur.

"Memur muamelesini şikayet" edin diyeceğim. Ama zaman kaybınız olacak. Ben olsam, aynı kontratı vergiyi yatırdığım vergi dairesine götürüp, vergi dairesine hitaben yazdığım dilekçe ile "sözkonusu kontrata ilişkin damga vergisi borcu olup olmadığını" sorardım.Vergi dairesi mükerrer damga vergisi alamayacığı için, "damga vergisi borcu yoktur" yazısını verecektir.
Old 09-11-2010, 17:25   #3
Av.Nevra Öksüz

Sayın Av.Ayla Altıntaş,

Sayın Av.Suat Ergin'in yazdıklarına katılmakla birlikte; damga vergisi ödenmemiş olması halinde dahi icra takip işlemlerinin durdurulması yönünde işlem yapılamayacağı; bu durumda ne şekilde hareket edilmesi gerektiği ile ilgili bir kararı eklemek istedim.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, 15.04.2008 T., Esas: 2008/5216, Karar: 2008/7809: "Mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklılar vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
488 sayılı Damga Vergisi Kanunu'nun 26. maddesi uyarınca, "Resmi dairelerin ilgili memurları kendilerine ibraz edilen kağıtların damga vergisini aramaya ve vergisi hiç ödenmemiş veya noksan ödenmiş olanları bir tutanakla tesbit etmeye veya bunları tutanağı düzenlemek üzere, vergi dairesine göndermeye mecburdurlar."
492 sayılı Harçlar Kanunu'nun 32. maddesinde öngörülen yargı işlemlerinden alınacak harçlar ödenmedikçe müteakip işlemlerin yapılamayacağına ilişkin düzenleme bu kanundan kaynaklanan harçlarla ilgili olup, anılan hükmün damga vergisi hakkında da uygulanacağına dair 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu'nda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu durumda icra memurluğunca takip dayanağı belgenin damga vergisine tabi olduğu ve verginin yatırılmadığının veya eksik yatırıldığının düşünülmesi halinde yapılacak iş, 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu'nun 26. maddesi uyarınca durumu bir tutanakla tesbit etmek ve vergi dairesine göndermekten ibaret olup, damga vergisi tamamlanıncaya kadar takip işlemlerinin durdurulmasına karar verilmesi doğru değildir.
O halde Mahkemece şikayetin kabulü yerine yazılı gerekçe ile reddi yönünde hüküm tesisi isabetsizdir.
SONUÇ : Alacaklılar vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararırının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366. ve HUMK. 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 15.04.2008 gününde oybirliği ile karar verildi."

Saygılar...
Old 09-11-2010, 17:33   #4
Admin

Alıntı:
Araştırmamda kanun ve tebliğlerde oran ve hangi hallerde alınacağı açık ama "bir kez alınması gerekir" şeklinde bir düzenlemeye ulaşamadım.
Memurun hatalı işlemi nedeniyle sizin bir verginin neden mükerrer alınmayacağını anlatmaya çalışmak zorunda kalmanız üzücü. Bu olayda aslında hatalı işleminin hukuki gerekçesini açıklamak zorunda olan icra memuru.

Memur bu işlemi yaparken aslında Damga Vergisi Kanununun 26. maddesine dayanıyor (dayanmaya çalışıyor diyelim) ama maddeyi okumak bir yana, hukuki gerekçesinin dahi ne olduğunu bilmediğinden ve muhtemelen genelge vs. bir idari tasarrufu yanlış yorumladığından hatalı karar veriyor. Kanunun ilgili maddesi şu şekilde:

Alıntı:
RESMİ DAİRELERİN MECBURİYETİ:

Madde 26 - Resmi dairelerin ilgili memurları kendilerine ibraz edilen kağıtların Damga Vergisini aramaya ve vergisi hiç ödenmemiş veya noksan ödenmiş olanları bir tutanakla tesbit etmeye veya bunları tutanağı düzenlemek üzere, vergi dairesine göndermeye mecburdurlar.

Görüldüğü gibi olayda aslında 3 yanlış var:
1- (Sizin Olayınızla İlgisiz ama) İcra Memuru, "vergi ödeninceye kadar tebligat çıkarmam" gibi bir karar veremez, çünkü bu karardan sonra alacaklı işin ucunu (takibi) bıraksaydı (ve vergi de gerçekten ödenmemiş olsaydı), memur hatalı işlemi nedeniyle vergi kaybına neden olmuş olacaktı. Kanun memura "vergi ödeninceye kadar işlemi beklet" demiyor, "verginin ödenmediğini farkettiğinde tutanak düzenle ve bana gönder ki, ben verginin tahsilatını yapayım" diyor.
2- (Sizin sorunuzla ilgili) : Kanun maddesi çok açık: Memurun görevi vergi ödenmiş mi onu kontrol etmek ve sizin elinizdeki makbuz da verginin ödendiğinin ispatı. Bunun ötesinde icra memurun yapacağı bir kontrol yok.
3- Damga vergisi, icra prosedürü ile ilgili bir vergi değildir, (bu olayda) kontrat akdiyle ilgili bir vergidir. Esasında da ilk kontrat yapıldığı sırada ödenmesi gerekir, dolayısıyla ödeme doğal olarak 1 kezdir. Vergi icra takibi ile doğrudan ilişkili olmadığından, her takipte ayrı bir ödeme talep edilmesi mümkün değildir.

Memurun işleminin hatalı olduğu çok açık ve normal şartlar altında sadece 26. maddenin okunması bile hatanın düzeltilmesi için yeterli olmalı ama bu kadar ciddi bir hatayı yapan memuru olayın hukuki altyapısını anlatarak ikna etmenizi de çok olası görmüyorum. Sorunu hızlı şekilde çözmek için Sayın Ergin'in belirttiği pratik yoldan gidebilir veya memura hukuk öğretmek ve böylece bir sonraki şanssız meslektaşımızın aynı durumla karşılaşmaması için şikayet yolunu kullanmayı deneyebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi