Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlar Sendikası

Yanıt
Old 10-02-2002, 14:20   #1
Av. Hacı Ali Özhan

Yeni Fikir Avukatlar Sendikası

sn. avukat meslektaşlarım,
serbest çalışan avukatlar olarak bir sendika kurabilirmiyiz ? Bu konuda l yıldır çalışma yapıyorum genellikle mümkün değil görüşü söyleniyor. İşverenimiz olmasada kendine özgü bir sendika tipi kuramazmıyız? yabancı ülkelerde bu durum nasıl? Kamu avukatlarıyla beraber serbest çalışanlar ortak bir sendika kuramazmı? konunun tartışılması ile bir sendikaya kavuşalım görüşündeyim. kurucu olmaya ben hazırım. ilgilenecek meslektaşlarla haberleşmek isterim. selamlar.Av. Hacı Ali Özhan-ankara barosu avukatı
hacialiozhan@hotmail.com
Old 23-03-2002, 11:54   #2
rezay

sayın meslektaşım;

yazdığınız konu üzerinde iki sene önce bir çalışma yapmıştık. bize göre Baro Avukatları koruma veya onların özlük hakları ile ilgilenmesi gereken bir kurum değil. Barolar savunma hakkını ve Vatandaşın hukuk önünde korunması için avukatların nasıl davranmalarını gerektiğini belirleyen bir kurum.
avukatlarla ilgili sendika Fransada var. bu konu ile ilgili bir takım dökümanlarımız vardı ama kimse iligelenmediği ve garip geldiği için bu konuyu gündemimizden çıkardık şimdilik tekrar incelemeye belki alabiliriz belki.
saygılar.
Old 21-06-2007, 15:29   #3
naciye

Varsayılan avukatlar sendikası

sayın meslektaşım son yaşananlar ve baroların bu günkü durumu mesleğimizi, meslek onurumuzu ve ekonomik çıkarlarımızı gözetmekten çok uzak; bu nedenle avukatların bir sendika kurması gerektiğini düşünüyorum. barolar birliğinin hazırlamış olduğu avukatlık kanunu taslağı ve bu taslakta (geri çektiğini açıklasada hala gündemde diye düşünüyorum) yer alan ücretli avukatlara ilişkin ayrı bir baro levhası düzenlenmesine ilişkin bölüm barolarımızın bu konuda net bir tavır almamaları AVUKAT SENDİKASI konusunda ciddi bir çalışma yapmamızı gerektiriyor diye düşünüyorum. elinizde bilgi var ise paylaşmak isterim. saygılar avukat Naciye Demir ist. barosu av.naciyedemir@gmail.com
Old 10-12-2007, 21:49   #4
emrahcevik

merhba, istanbul barosuna kayıtlı bir avukat olarak devam ediyorum meslek hayatıma. somut birtakım adımlar atılmsından yanayım ben de. böyle bir oluşumun içinde yer almayı çok isterim. bununla ilgili bir şeyler olmalı, yapılmalı yani. yoksa her geçen gün daha fazla eziliyor ve sömürülüyoruz.
Old 10-12-2007, 21:59   #5
korayoz

sendikalar işçi ve işverenler arasındaki ilişkileri düzenlemek için kurulur. avukatlar ne işçidir ne de işveren avukatlık kanununda da yazdığı gibi avukatlık bir serbest meslektir. eğer avukat sendikası kurulması mümkün olsaydı bu ne işe yarıycaktı. grev hakkımı kullanmak istiyorsunuz yoksa toplu iş sözleşmesi mi yapmak bu sendikanın amacını biraz daha açabilirmisiniz.
Old 10-12-2007, 23:44   #6
Av.Barış

Bence karayoz arkadaşımız haklı.Kime karşı grev yapacağız?
Bu grev'de muhatabımız kim olacak?
Acaba TBB başkanı bu greve destek verecek mi yoksa yine Avukatların aleyhine olan işeri yapmaya devam edecektir?
Arkadaşlar bunlar sorunların çözümü değil.Bizim zaten bir örgütümüz var.Ama etkin değil.Avukatların meslek örgütleri gerçekten de Avukatların yararına olan işler yapsa meslekte birşeyler olabilir.Bizim kendi meslek örgütümüz arkamızda değilken ve hiçbir eylemimiz başarılı olamamışken bence bunları yapmak fazla bir işe yaramaz.CMK eylemlerimiz bile istediğimiz gibi sonuçlanmadı.Hala ödeme sorunu devam ediyor.Bence sendika biraz hayal gibi ve gereksizde...
saygılar
Old 14-12-2007, 16:51   #7
emrahcevik

Varsayılan sendika kuramayacak mıyız?

galiba sendika kuramıyoruz. ilk bakışta anladığım bu. adalet diye bir işkolu tanımlanmamış. zaten olsa tuhaf olurdu.

ama asıl mesele sendika kurmaktan ziyade sahip olduğumuz bazı hakları kullanamıyor olmamız. mesela insanca yaşamak için gerekli asgari bir kazanç miktarı vardır. bölgesel farklılıklar olsa da genel olarak asgari bir tutar olacaktır.

vatandaş olarak hakkımızı pek arayamıyoruz. toplu eylem bilincimiz gelişmemiz. ben işte avukatlar olarak buna karşı koyabileceğimiz düşünüyorum daha çok.

işe hep güçsüzüz tarafından bakıyoruz. aslında çalışanlar olarak biz daha güçlüyüz işverenden. (şimdi itiraz edenler çıkabilir ama sonuçta fiilen çalışanız) çünkü;

* bu şartlarda çalışan bütün avukatların istediğimizi alana kadar işimizi bıraktığımızı düşünün,
* işverenin bunu müvekkiline nasıl anlatabileceğini düşünün,
* zaten birçok işverenin birçok konu hakkında bilgi sahibi bile olmadığını, sadece gerekli bağlantıyı yaptığını, çalışanlar olmasa işlerin ne kadar aksayacağını düşünün,
* ve bir şekilde bizlere ihtiyacı olan işveren veya müvekkilin bu duruma ne kadar katlanabileceğini düşünün.

sadece kısa bir süre sabır. uzun dönemdeki çıkarlarımız açısından günlük kaygılarımız feda edilmeye değmez mi?
Old 05-02-2008, 21:16   #8
av.halil canda

değerli meslektaşlarım belki usul yönünden bir sendika kuramayabiliriz.Çünkü işveren kim olacak,kime karşı grev yapacağız meçhul.Ancak bir gerçek var ki ne yazık ki barolar biz avukatları yeteri kadar koruyamıyorlar.ÖZlük haklarımızın,sosyo ekonomik durumumuzun,meslek itibarımızın ,saygınlığımızın artması için hiçbir ciddi faaliyet yok.MAddi sıkıntılar içinde bunalmaktayız.Bu ekonomik bozuklukta maalesef mesleğimizi yakışır bir şekilde yapamıyoruz.
Mutlaka Baro dışında da bir kuruluş olmalı.Bizi ne müvekkilleirmiz,ne siyasiler ne de vatandaş düşünüyor.Bizi en iyi biz düşünürüz.
Bir birlik kuralım adı ister sendika olsun ister başka birşey ama özlük haklarımızı sağlayalım,hak ettiğimiz yerde olalım.Bunun için bir araya gelip çalışalım.Böyle bir faaliyete iki elim kanda olsa bile destek veririm.
Old 07-03-2008, 00:26   #10
Av.muhittinköylüoğlu

Bir şey yapmalı;
mesleğe yeni başlayan avukatlar başta olmak üzere avukatların önemli çoğunluğunun ekonomik olarak sıkıntıda oldukları gerçek.Bu gerçekliğe meslek örgütü olan baroların duyarsız kaldığıda bir gerçek.hatta en azından istanbul için söyleyebilirim baro yönetimlerine aday olan gruplar açısından da mesleki sorunlar fazlaca sorun değildir.Mevcut avukat ve hukuk dernekleri açısından da birincil sorun mesleki sorunlar ile meslektaşların sorunları değildir.Bu dernek ve gruplarda avukatlar ekonomik ve sosyal statülerinden daha ziyade siyasal ??? anlamdaki görüşler çerçevesinde ve üzerinde örgütlenmiş çalışma yapmaktadırlar.kısacası bu kurumlarda sınıfsız,kaynaşmış bir avukat topluluğu işçi ve patronu ile bütünlük halinde çalışıp yaşayabilmektedir.Ne yazık ki avukatlar sınıfsal köken olarak küçük burjuva olduğundan ücretli avukatlar bile patronlarının en devrimci,en vatansever en zengin,en iyi ,en müslüman,en milliyetçi en en olduğunu övünerek dile getirmektedirler.Güce tapma sendromunun yanısıra sınıf olarak ait olduğu yeri bilmemek avukatları bir gün zengin,meşhur olma hayali ile sonuçta avukatlar açısından hakkını bilmemeyi hakkını aramamayı getirmektedir.
Bir çok avukat sigortasız olarak çalıştırılmaktadır.Vergi ve ssk mevzuatına iş kanununa aykırı olarak istihdam edilmektedirler.Yaşlanınca büronun devredileceğine ilişkin vaatlerle kandırılmaktadırlar.Kıdem tazminatı fazla mesai,harcırah gibi kavramlar avukatlar açısından sözkonusu değildir.Serbest çalışanlarda bir şekilde sömürülmektedir.Bu sömürü müvekkillerden iş getiren aracılardan ,devletten vs. çevrelerden değişik şekillerde gelebilmektedir.
CMK ,adli yardım gibi müesseseler ise şu an avukatlar için kim ne derse desin ciddi bir gelir kaynağı olmakla birlikte tam bir kargaşa ve keşmekeşlik içerisinde devam etmektedir.Bu hizmeti bizzat veren avukatlar hiç bir şekilde sistemin işleyişinde söz sahibi değildir.Ve ne yazık ki en bilinçsiz işçiler ekmek kavgalarını değişik şekillerde örgütlenip vermeye çalışırken biz avukatların bir kısnı son türk devletini bir kısmı bağımsız demokratik türkiyeyi bir kısmıda türbanı kurtarmaya çalışırken avukatların iş ekmek ve aş sorununu giyim kuşam ve barınma sorununu günlük yaşam sorunlarını unutmuşlardır.Yukarıda belirttiğim sorunlarda insanların siyasal düşüncelerine göre tabiki önemlidir.Ama temel sorun bence avukatların iş ekmek ve aş sorunudur.
İş ekmek ve aş sorunu olan avukatlar ise ancak kendileri ile aynı konumda olan avukatlar ile bu mücadelede yer alarak kendileri için olumlu ve verimli sonuca ulaşabilirler.
o nedenle iş ekmek ve aş sorunu olan avukatlar mutlaka ve mutlaka bu temel üzerinde kurulacak örgütlenip çalışacak bir yapı ile bir şeyler yapabilirler.Bu ister sendika ister dernek olsun farketmez.Önemli olan bir an önce hayata geçirilmesidir.Ve bu örgütlenmede her siyasal görüşten avukatlar yer alabilmelidir.Siyasal grupların egemenlik alanı haline getirilmemelidir.
Sonuç olarak bu tür bir örgütlenmede yer almak isteyen arkadaşlar ile bir araya gelerek çalışmalar yapmak bir süredir bir grup avukat tarafından düşünülmektedir.Böyle bir çalışmada yer almak isteyen arkadaşlar ile bir araya gelmek için irtbat telefonumu ve mail adresimi arz ediyorum.saygılarımla 0532 252 59 80 muhittinkoyluoglu@istanbulbarosu.org.tr
Old 07-03-2008, 09:48   #11
av.halil canda

gerçekten de barolar ve mevcut olan dernekler siyasi çekişmelerin kısır döngüsüne girmişler.Avukatlık mesleğinin daha saygın olabilmesi için hiçbir gayret göremiyorum.Benim gündemimde türban değil ekonomik sıkıntı var.Çoğunluk da sanıyorum benim gibi düşünüyor.Biz avukatlar çoğu zaman kendimizi savunmaktan aciz hale geliyoruz.Avukatlık rekabet ortamında yapılacak bir iş değildir.Açılacak davalara baro pulu örneği gibi belirli bir harç ya da benzeri bir yükümlülük getirilmeli mesela dava açan kişi 50 ytl yi de ekstra bir fona yatırmalı ya da avukatlara da belirli bir müvekkil edinme limiti getirilmeli,farzı misal bir avukat 300 tane müvekkilden daha fazlasını edinememeli ve nasıl ki tıpta uzmanlaşma varsa bizde de avukatlar branşlaşmalıdır.Ve avukat olarak bizler vekalet ücretimizi bu fondan almalıyız.YA da nasıl ki her aracı olan sigortasına da yaptırmak zorundaysa herkesin de avukatlıkla ilgili bir sigortası olmalıdır.Bizde ücretimizi bu sigortadan karşılamalıyız.Belki düşüncelerim çoğu mesleektaşıma absürd bile gelebilir ama düşünek suç değil ya.
Old 07-03-2008, 11:18   #12
ilhan13

Varsayılan yok

işçi olmak sendika kurmanın ve sendikaya üye olmanın temel şartı.bu şart kanunda da var zaten.bu sebeple avukatların sendika kurabilmesi imkansız.ancak avukat haklarının korunması amacıyla meslek örgütü kurulabilir.bu meslek örgütünün baro olduğu düşüncesiydeydim.fakat yazışmalara bakılırsa baronun bu görevini yerine getirmediği düşüncesi hasıl oluyor.
Old 07-03-2008, 13:25   #13
Av.muhittinköylüoğlu

avukatların önemli bölümü işçidir
1-konuya ilişkin önerimi dikkatle okursanız mutlaka örgütlenilmesi gerektiğini söylüyorum.ama mutlaka sendika demiyorum.
2-en azından istanbulda önemli sayıda avukat işçi olarak çalışmaktadır.İşçi avukatlar hukuken de fiilen de vardır:hatta çoğu işçi avukat tek kelime ile kaçak olarak çalıştırılmaktadır.Ve bu sorun son derece önemlidir.
3-baroların bu konudaki meslek sorunlarına ilişkin ne yazık ki görüş öneri ve çalışmalarıyoktur.ve bu ihtiyaç artık iyice gün yüzüne çıkmıştır.
Old 07-03-2008, 13:36   #14
Av.muhittinköylüoğlu

sevgili meslektaşım Av.halil canda
önerilerinizi son derece ciddi bulduğumu belirtmek isterim.Bu önerilerin bir kısmı ya da değişik versiyonları bazı ülkelerde uygulanmaktadır.Örneğin büyük avukatlık bürolarının barolarda hakimiyet kurmasını engellemek için çalışan avukat sayısının sınırlandırılması gibi.reklam yada uzmanlık gibi sigorta gibi bunların hiçbiri absürd değildir.absürd olan bu hususların tartışılmayıp fiili uygulamalarla yozlaştırılması ve bazı avukatların menfaatlerine durum oluşması gibi.Örneğin reklam yasağı nedeniyle bir alanda gerçekten uzman olan meslektaşımız bunu belirtemiyor ama meslek kurallarını hiçe sayan bir başkası hiç te uzmanlık değil bilgisi olmayan bir alanda kendisini uzman ilan edebiliyor.Bir keresinde aileden bir avukatın fethiyede olması nedeniyle tesdüfen gördüğüm olayı aktarmak isterim.genç bir hanım meslektaşımız tahliye olan müvekkili hakkında basın açıklaması yaparak yaptıklarımız yapacaklarımızn teminatıdır hukuki problemlerinizi en iyi ben çözerim diyerek televizyona demeç verebiliyordu.
Old 21-03-2008, 17:56   #15
av.halil canda

değerli meslektaşlarım
avukat bürosu ticarethane olmamalıdır.Ama ülkenin gerçeği hepimiza sanki bir esnafmış gibi hareket etmeye zorlamakta.
Esnaf gibi avukatlık yapınca da ne mesleğin bir saygınlığı kalıyor ne de bizim değerimiz.Rekabet ortamında avukatlık yapılmaz.Biz beyaz eşya satmıyoruz.
AMa bu ortamda kimseyi suçlamaya da hakkımız olmadığını düşünüyorum.HAksız rekabet,yalancılık mesleğin her alanına sıçramış.BAktığım bir ada öldürme davası var.VAtandaş müebbetle yargılanıyor.Bir meslektaş cezaevine gidip 3 ay içinde seni kesin tahliye ettireceğim yalnız 100.000 ytl.yi önden vermen gerek.Biz de bu parayı gerekli yerlere verelim.Müvekkil bize soruyor.Ne yapayım.Bu bir para tuzağı diyorum.Düşme diyorum.Akıllı bir adamsa DÜŞMÜYOR.aMA KENDİNİ KAPTIRIRSA BİR UMUTLA BİR YERLENDEN PARA BULUP BU insanlara verecek.Çünkü insanımız doğruya değil duymak istediğine inanıyor.Ben bu meslektaşla nasıl rekabet edebilirim.100.000 değil 90.000 verirsen ben seni 3 aya kadar tahliye ettiririm mi diyeyim?BU meslektaşla rekabet edebilmem için benim de sahtekar olma gerek.
YArgıya güven olmadığı için insanlar böyle ayak oyunlarına kanıyorlar.Gerçeği anlayınca da iş öişten geçiyor.
Bugün biz serbest avukatlar emekli hakimlerle savcılarla eşit olnmayan bir ortamda rekabet etmek zorunda kalıyoruz.Geçmişteki hakim savcı sıfatını kullanıp rant elde ediyorlar.Müvekkil o kişinin ofisine gittiğinde avukat bey demiyor,hakim bey ya da savcı bey diyor.YANİ BİZ AVUKATLAR KENDİ HAKKIMIZI SAVUNMAKTAN UZAĞIZ.KENDİMİZE ,MESLEĞİİZE YAPILAN HAKSIZLIKLARIN ÖNÜNE GEÇEMİYORUZ.BAROLARIN BU OLAYLARA BİR ÇÖZÜM BULMASI GEREK AMA MAALESEF BAROLAR ÇÖZÜM ÜRETMEKTEN UZAK.
Old 21-03-2008, 20:15   #16
Av.muhittinköylüoğlu

değerli meslektaşım ;
Beyanlarınızda ve eleştirilerinizde haklı olabilirsiniz.Özellikle baroların çözüm üretmekten uzak oluşuna ilişkin.
Ben yine de diyorum ki insan kendini bilmeli.Karartmamalı sol memenin altını.Ve her zaman ümitliyim.Bir gün düzelecek.O günün gelmesine ilişkin benim katkım ne olacak.sorun bu.
Old 21-03-2008, 22:30   #17
av.halil canda

sayın üstad
elbette umutsuz gelecek olmaz.Su yolunu her zaman bulur.Bir gün bizim ya da gelecek nesillerin bu mesleği şerefiyle yapacağına ,hak edilen değere ulaşacağına inanıyorum.Sİzin gibi ,bizim gibi düşünen hukukçuların burda yazışması bile umut verici.
Old 19-01-2010, 16:40   #18
sevimsiz

arkadaşlar facebookta "avukat sendikası" adı altında bir grup oluşturulmuş ve orada arkadaşlarımız bir şeyler yapabilmek için uğraşıyorlar. 2 kez toplantı bile yapıldı bildiğim kadarıyla. konuyla ilgili görüşlerimizi orada da paylaşabilir, bu oluşuma destek olabilmek için neler yapılması gerektiğini yeniden gözden geçirebiliriz.
Old 05-04-2010, 17:04   #19
bilgin

Bazı yazılardan gözlendiği üzere CMK ödemeleri bazı barolarda daha düzenli bazılarında ise aylarca bekleniyor parayı adalet bakanlığı verdiğine göre bu neden kaynaklanıyor anlıyamıyorum fotokopi ve yol masrafını herhalde alan yoktur varsa yolunu göstersin bari KDV ödeme yapılırken verilen CMK parasından kesilsin bu konuda birşeyler yapılmalı.Selamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi