Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Pert olmuş araca kaskonun ödediği bedel ile uğranılan zarar arasındaki fark

Yanıt
Old 02-07-2007, 11:31   #1
Av.Hüseyin Erdayandı

Varsayılan Pert olmuş araca kaskonun ödediği bedel ile uğranılan zarar arasındaki fark

Sevgili Meslektaşlarım,
Sitemizde trafik kazaları ve buna bağlı tazminat talepleriyle ilgili birçok soru ve açıklama yazısı okudum.Ancak benim sorumun karşılığını bulamadığım için konuyu buraya aktarma gereği duydum.Görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.
Sorum:Bir trafik kazasında okul öğrencilerinin servis taşımacılığını yapan müvvekkilimin 2006 model aracı pert oluyor.Kaza tespit tutanağına göre karşı taraf 8/8 kusurlu bulunuyor.Sigorta, aracın kasko değerinin çok altında piyasa rayiç değerine göre bir miktar ödeme yapıyor.Müvekkil aynı marka 2007 model yeni bir araç almak zorunda kalıyor.Şimdi;
1-Aracın kasko değeri ile sigorta şirketince ödenen piyasa rayiç değeri arasındaki farkı talep edilebilir mi?Kimden?
2-Tam ve asli kusurlu olan karşı araç sürücüsünden uğranılan zararı (munzam zararı ve araç bedelleri arasındaki farkı) talep edersek bu aracın ZMMS' sı teminat miktarı kadarıyla sorumlu tutulabilir mi?
3-Müvekkilin Kasko sigortası,karşı taraf ve onun Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası'na birlikte husumet yöneltilebilir mi?Müştereken ve müteselsilen zararın tazmini talep edilebilir mi?Saygılarımla.
Old 02-07-2007, 14:05   #2
Av.Yüksel Eren

Sayın meslektaşım,

Sigorta bedeli (kasko bedeli) sözleşmenin taraflarınca kararlaştırılan ve rizikonun gerçekleşmesi durumunda sigortacının ödemesi gereken "azami" meblağdır.
Kasko sigortası genel şartlarında (B.3.2) hasarın tespit prosedürü ve tazminatın hesaplanması (B.3.3) ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Buna göre;"sigorta tazminatının hesabında sigortalı menfaatlerin rizikonun gerçekleşmesi anındaki tazmin kıymetleri esas tutulur."
Kasko sözleşmesinde muafiyet de varsa meydana gelen hasar ile ödenen tazminat tutarı arasında fark söz konusu olabilir. Bu nedenle kasko poliçesi şartlarını tekrar gözden geçirmekte fayda vardır.
Bu durumda:

1-Kasko sigortasında muafiyet şartı öngörülmüş ve bu muafiyet oranı / tutarı kadar eksik ödeme söz konusu olmuş ise muafiyet nedeniyle ödenmeyen kısmın, zarara sebebiyet veren taraftan talep edilebileceğini düşünüyorum.

2- Çarpan aracın zorunlu trafik sigortası ancak meydana gelen "gerçek hasar" tutarı/ bedeli ile sorumlu olduğu için zarara sebebiyet veren araç sürücüsü ve araç maliki/işleteni aleyhine açılacak davada talep edilecek munzam zarardan trafik sigortası sorumlu değildir.

3-Kasko sigortası tarafından yapılan ödeme sırasında, ihtirazi kayıt ileri sürülmeksizin tazminat ödemesi kabul edilmiş ise kasko sigortasını düzenleyen şirkete karşı talepte bulunulamayacağını düşünüyorum.
Old 05-08-2007, 15:36   #3
Av. Necip

Arkadaşlar benim elimde de tam böyle bir dava var. Mahkeme sadece mahrum kaldığımız kara hükmetti. Sigorta değeri ile ödenen piyasa rayiç değeri arasında 8.500,00 YTL gibi korkunç bir fark var. Kazaya sebebiyet veren %100 kusurlu bulunmasına rağmen bu konudaki talebimizi mahkeme reddetti. Ben hükmü temyiz edeceğim. Elinde bununla ilgili içtihat veya emsal karar olan varsa gönderebilir mi? Saygılarımla.
Old 25-03-2014, 13:35   #4
Av.Mercan Akkuş

Alıntı:
Yazan Av. Necip
Arkadaşlar benim elimde de tam böyle bir dava var. Mahkeme sadece mahrum kaldığımız kara hükmetti. Sigorta değeri ile ödenen piyasa rayiç değeri arasında 8.500,00 YTL gibi korkunç bir fark var. Kazaya sebebiyet veren %100 kusurlu bulunmasına rağmen bu konudaki talebimizi mahkeme reddetti. Ben hükmü temyiz edeceğim. Elinde bununla ilgili içtihat veya emsal karar olan varsa gönderebilir mi? Saygılarımla.

Meslektaşım benim de aynen bu şekilde bir davam var dosyanız hakkında Yargıtay nasıl bir karar verdi.
Old 26-03-2014, 22:00   #5
Malik Eskişehirli

Zarar verenin ZMSS Sigortacısından ancak; zarar görenin aracında meydana gelen değer kaybı talep edilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi