Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

CMK Ücretleri Sorununa Boykotsuz Çözüm Önerisi

Yanıt
Old 13-07-2009, 11:12   #1
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan CMK Ücretleri Sorununa Boykotsuz Çözüm Önerisi

Sayın meslektaşlarım,
CMK görevlerinin aylar hatta yıl geçmesine rağmen ödenmemesi sorunu, bir çok meslektaşımızın yaşadığı ve Baroların zaman zaman Başbakan, Bakan ve diğer yetkililerle görüşerek, zaman zaman da görevlendirme yapmama boykotu ile çözümlemeye çalıştığı ama halen bir sonuca varılamamış bir sorun.
Aşağıda, bu sorunun çözümü için bir öneri sunuyorum. Görüş ve eleştirilerinize arz ederim.

CMK Ücretleri Sorununa Boykotsuz Çözüm Önerisi:

Barolar, CMK'da sayılan hallerde ve yine yasada belirtilen mercilerin talepleri halinde müdafi ve vekil görevlendirmek zorundadırlar.
Önerim bu görevlendirmenin aşağıdaki şekilde yapılmasıdır.

Örnek Görevlendirme Usulü:

Telefonla Arayan: Alo, ben ... Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan (ya da ... Karakolundan) arıyorum. Yaşı küçük şüpheli ... için bir müdafi görevlendirilmesi gerekiyor.

Yanıtlayan Baro Görevlisi: Elbette, CMK uyarınca Baromuz yasal talep halinde müdafi görevlendirmek zorundadır. Resmi yazıyı göndermeniz halinde görevlendirmeyi yapacağız.

Telefonla Arayan: Nasıl yani?

Yanıtlayan Baro Görevlisi: Son derece açık efendim, resmi yazı ile talepte bulunmanız gerekiyor.

Old 26-07-2009, 14:06   #2
oguzhand0

Cengiz Bey, biraz daha açıklasanız? Anlamadım da. Bu şekilde CMK ücretlerinin tahsilatını nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz?
Old 02-08-2009, 18:25   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Cengiz Bey, biraz daha açıklasanız? Anlamadım da. Bu şekilde CMK ücretlerinin tahsilatını nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz?

İcraya vermeyi düşünüyor galiba.
Old 02-08-2009, 18:42   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Sayın Oğuzhan Dayar,
Öncelikle (şimdilik) mesleğin içinde olmamanıza rağmen konuya ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
Önerimi biraz açayım:
Bazı Barolarda şu sıralar "müdafi görevlendirmeme" ya da "görev kabul etmeme" yönünde boykot yapılıyor. Oysa bu durumda görevlendirme yapmayan Baro yönetimi ya da görev kabul etmeyen avukatlar hakkında soruşturma açılma riski var.
Önerim, yasada telefonla talep üzerine görevlendirme yapılacağına ilişkin bir hüküm olmaması nedeniyle, hazırlık soruşturmalarında görevlendirmenin telefonla yapılan istek üzerine değil de, resmi yazı istenerek yapılması. Böylece yine aynı sonuca ulaşılacak ama soruşturma riski olmayacak.
Hatta görevlendirilen avukata da telefonla değil Baro'nun yazacağı yazı ile tebligat yapılarak durum biraz daha abartılabilir.
Saygılarımla.
Old 03-08-2009, 16:18   #5
av.araf

Bizlerin ücretlerine çözüm üretemeyenler eminim bu duruma hemen bir hal çaresi bulurlar.Telefon faks sms vb. yollarıyla görevlendirme yapılacağına dair bir düzenleme yaparlar.Klasik bir söz vardır, özellikle haciz mahallinde borçlular tarafından kullanılr "amacınız üzüm yemek mi bağcı dövmek mi" diye. CMK görevlendirmeleri haksız uygulamaları ile amacını aşmıştır gözü ne üzümde ne bağcı da , üzümüde bağcıyı da korumaya çalışan korkuluklarda .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi