Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Tanıma Ve Tenfiz Davaları

Yanıt
Old 13-08-2013, 23:34   #31
AV.MKORKMAZ

Alıntı:
Yazan BaharB
Ankara'da görülmekte olanve 5718 sy. kanunun 55. md. gereğince basit usule tabi tanıma / tenfiz davasında, dava dilekçesinin davalıya tebliği ve herhangi bir itirazda bulunmaması üzerine, H.M.K. 320/1 gereğince duruşma açılmaksızın dosya üzerinden karar verilmesi talebimiz mahkemece kabul edildi ve dosya üzerinden karar verildi.
Saygılarımla

Sayın meslektaşım, rica etsem kararı bana gönderebilir misiniz. av.mehmet.korkmaz@gmail.com
Old 06-12-2016, 14:15   #32
stj.av.busek

Varsayılan nafakanın tenfizi

Sayın Meslektaşlarım,

Almanya'dan alınan bir nafaka kararının Türkiye'de tenfizini yapmak istiyorum. Ancak nafaka kararı boşanma kararınında ayrı olarak alınmış. Türkiyede tanıma/tenfiz açarken aile mahkemesine Boşanma kararını da sunmam gerekir mi? yoksa sırf nafaka kararı yeterli olur mu?

Yardımcı olursanız çok sevinirim..
Old 31-01-2017, 14:17   #33
Aycepol

Merhabalar,
Yabancı mahkeme kararı, kesinleşme şerhi ve apostil şerhinin türkçeye tercümesi ve tercümeye ilişkin noterlik masrafları hakkında fikirlerinizi paylaşabilir misiniz? Boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmaya hazırlanıyoruz, dava şartı olarak bu evrakı tercüme ettirerek dilekçemize ekleyeceğiz. Ancak aklıma takılan, yaptığımız bu masrafları dava dilekçemizde karşı yandan isteyebilecek miyiz? Teşekkürler.
Old 31-01-2017, 14:55   #34
Av. Erdem Akçay

Alıntı:
Yazan stj.av.busek
Sayın Meslektaşlarım,

Almanya'dan alınan bir nafaka kararının Türkiye'de tenfizini yapmak istiyorum. Ancak nafaka kararı boşanma kararınında ayrı olarak alınmış. Türkiyede tanıma/tenfiz açarken aile mahkemesine Boşanma kararını da sunmam gerekir mi? yoksa sırf nafaka kararı yeterli olur mu?

Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Yoksulluk nafakası ise, tarafların Türkiye'de de boşanmış olmaları ya da yabancı mahkemenin verdiği boşanma kararının Türkiye'de tanıtılması gereklidir. Bu şart gerçekleşmişse, ayrı dava ile verilen nafaka kararının tenfizi yeterli olacaktır. 1 yıllık süreye dikkat etmek gerekir.

İştirak nafakası ise, boşanma kararına gerek olmayacaktır. Doğrudan iştirak nafakasına ilişkin kararın tenfizi yeterlidir.

Alıntı:
Yazan Aycepol
Merhabalar,
Yabancı mahkeme kararı, kesinleşme şerhi ve apostil şerhinin türkçeye tercümesi ve tercümeye ilişkin noterlik masrafları hakkında fikirlerinizi paylaşabilir misiniz? Boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmaya hazırlanıyoruz, dava şartı olarak bu evrakı tercüme ettirerek dilekçemize ekleyeceğiz. Ancak aklıma takılan, yaptığımız bu masrafları dava dilekçemizde karşı yandan isteyebilecek miyiz? Teşekkürler.

Masraf konusunda net bilgim yok ancak 150-200 euro gibi bir rakam söylediğini hatırlıyorum müvekkilin. Sayfa başı 80 TL desek, 400-500 TL tutar sanırım.

Noter masrafından kastınız vekaletname ise, tercümelerin onayını ve vekaletnameyi konsoloslukta yaptırmanızı öneririm.

Masrafları karşı yandan isteyebileceğinizi düşünmüyorum. Hem dava masrafı değil, hem bu masraflara karşı yan sebep olmuyor. Belgeler istinabe ile toplansa, o zaman olabilir.
Old 16-07-2021, 11:34   #35
Ingiltere Hukuk

Varsayılan Tanıma Tenfiz

Merhabalar,
Öncelikle hazırladığınız faydalı bilgi sayfaları için çok teşekkür etmek istiyorum.

Benim söyle bir sorum var. Yurtdışındaki sosyal servisler evlilik dışı doğan çocuğu bakıma alıyor, baba için tanıma kararı çıkarıyorlar. Baba bakamaz diye rapor var ve çocuğu Türkiye’deki akrabaların yanına yerleştirmek istiyorlar. Fakat çocuk Türk nüfusuna kayıtlı değil, yani Türk vatandaşı değil. Anne de Türkiye’ye yollanmasını istemiyor, yani muvafakatname vermeyecek.

Bu sefer de yabancı Sosyal Servis yabancı anneyi kendi ülkesindeki mahkemede kısıtlı ilan ettirmek istiyor.

Anne kısıtlı olursa onun muvafakati olmadan annenin kısıtlılık kararı ve babanın başvurusu ile çocuğu Türk nüfusuna kaydetmek niyetleri.
Ben çok aradım ama örnek bir karar göremedim. Sizin fikrinizi sormak istedim. Türk mahkemesi yabancı mahkemenin yabancı anne hakkında verdiği kısıtlılık kararını tanır mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi