Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

babalık davası mı?,Nüfus davası mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2008, 20:20   #1
law in law

Varsayılan babalık davası mı?,Nüfus davası mı?

Sayın Meslektaşlarım,
Konuyu epey araştırdım ancak görevli mahkemeyi bile belirleyemedim.Baba evlilik dışı birleşmeden doğan çocuğunu evli kardeşine vermiş,kardeşi kendi çocuğu gibi nüfusa kaydettirmiş.Aradan 15 sene geçmiş.Bu arada çocuğun annesi ile evlenip kısa bir süre sonrada boşanmış.Başka çocuğu yok.Şimdi çocuğu tanımak yada kendi nüfusuna almak istiyor. Kardeşinin kabulü de yok itirazı da ancak maddi olguları da reddetmiyor. Bu durumda babalığın tespiti davası mı açmak lazım. Nüfus kayıt tashihi mi? Görevli mahkem aile mi ?, asliye hukuk mu?
Kimler davalı olacak. Emsal karar aradım bulamadım.yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla ...
Old 03-11-2008, 20:42   #2
Yücel Kocabaş

Nüfus tashihi davası açılacağını düşünüyorum.
Dava Asliye Hukuk Mahkemesinde davalı olarak Nüfus Müdürlüğü , karardan hukuku etkilenecek olanlar ( çocuğun halen nüfusta kayıtlı olan anne ve babası , yeni kayıtedilecek hanedeki annesi gibi) davalı olarak gösterlip açılmalı.Aslında gerçek annenin de davacı olması daha uygun düşer. Kanısındayım.

T.C.

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/2274

K. 2004/3344

T. 17.3.2004

• NÜFUS KAYDININ DÜZELTİLMESİ DAVASI NİTELİĞİ ( Davalının Davacının Murisi Tarafından Gerçekte Kendi Çocuğu Olmadığı Halde Kendi Çocuğu Olarak Kaydedilmiş Olduğu İddiasıyla Açılan Tashih Davası )

• MİRASÇININ DAVA AÇMAKTA HUKUKİ YARARININ BULUNMASI ( Davalının Davacının Murisi Tarafından Gerçekte Kendi Çocuğu Olmadığı Halde Kendi Çocuğu Olarak Kaydedildiği İddiasıyla Açılan Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası )

• HUKUKİ YARAR BULUNMASI ( Gerçekte Murisin Çocuğu Olmayan Davalının Muris Tarafından Kendi Çocuğu Olarak Kaydedildiği İddiasıyla Mirasçının Açtığı Davada - Talebin Soybağının Reddi Davası Niteliğinde Olmaması )

• SOYBAĞININ REDDİ DAVASI NİTELİĞİNİN BULUNMAMASI ( Gerçekte Murisin Çocuğu Olmayan Davalının Muris Tarafından Kendi Çocuğu Olarak Kaydedildiği İddiasıyla Mirasçının Açtığı Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası )

1587/m.46

4721/m.39,286,291

ÖZET :Muris B.'in davalı Serhat'ı gerçekte kendi çocuğu olmadığı halde kendi çocuğuymuş gibi nüfusa kaydettirdiği ileri sürülerek, yanlış kaydın düzeltilmesi istenmiştir. İstek gerçek durumu göstermeyen yanlış nüfus kaydının düzeltilmesine ilişkin olup, Türk Medeni Kanununun 286. ve 291. maddelerinde düzenlenen soybağının reddi ile ilgisi bulunmamaktadır. Davacı muris Bekir Y'un 2. eşi olup mirasçısı olduğuna göre mevcut kayıt nedeniyle mirasçılıktan doğan hakları zedelendiğinden böyle bir davayı açma hakkına sahiptir. Davanın kabulü halinde davalı Serhat'ın anasının yanında babasının da değişecek olması, isteğin soybağının reddi olarak nitelendirilmesine imkan vermez.
DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Olayları açıklamak taraflara, hukuki niteleme ise hakime aittir. ( HUMK. md. 76 ) İstek gerçek durumu göstermeyen yanlış nüfus kaydının düzeltilmesine ilişkin olup, Türk Medeni Kanununun 286. ve 291. maddelerinde düzenlenen soybağının reddi ile ilgisi bulunmamaktadır. Muris B.'in davalı Serhat'ı gerçekte kendi çocuğu olmadığı halde kendi çocuğuymuş gibi nüfusa kaydettirdiği ileri sürülerek, yanlış kaydın düzeltilmesini istenmiştir. Davacı muris Bekir Y'un 2. eşi olup mirasçısı olduğuna göre mevcut kayıt nedeniyle mirasçılıktan doğan hakları zedelendiğinden böyle bir davayı açma hakkına sahiptir. Davanın kabulü halinde davalı Serhat'ın anasının yanında babasının da değişecek olması, isteğin soybağının reddi olarak nitelendirilmesine imkan vermez. Bu sebeple tarafların gösterecekleri delillerin toplanıp sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, yanlış nitelendirme ile isteğin reddi usul ve yasaya aykırıdır.
SONUÇ : Temiz edilen kararın gösterilen sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 17.03.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 04-11-2008, 21:20   #4
concept

Önemli Eğer Dava Açarsanız Kendi Suçunuzu İhbar Etmiş Olursunuz.

Bahsettiğiniz fiil Yeni Türk Ceza Kanununda suç olarak düzenlenmiştir.
İlgili madde metni aşağıdaki gibidir.

"Çocuğun soybağını değiştirme
MADDE 231 - (1) Bir çocuğun soybağını değiştiren veya gizleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Kanaatimce açacağınız hukuk davasını kazanırsınız ve nesebi mahkeme kararı ile düzelttirirsiniz. Ancak cezai yönden yukarıdaki maddede izah edilen suçla karşı karşıya kalırsınız. Üstelik bu suç; şikayete bağlı olmadığı için mahkeme kamu görevinin yerine getirilmesi gereği olarak konunun cezai yönden değerlendirilmesi için davacı hakkında cumhuriyet savcilığına resen suç duyurusunda bulunacaktır.

Konuyu bütün yönleri ile tekrar değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.
Old 24-02-2009, 11:56   #5
Av. Özlem Özmen

Arkadaşlar ben de benzer bir durumda nüfus kaydının düzeltilmesi davası açtım.Olayda müvekkilim bayan boşanmış olmasına rağmen eski eşi doğum tarihi evlilik süresi içine denk gelen müvekkilimden olmayan çocuğu boşanmadan sonraki bir tarihte nüfusuna tescil ettirmiştir.Ancak Asliye hukuk mahkemesi konunun nesebin düzeltilmesi olduğu gerekçesiyle dosyanın görevsizlikle aile mahkemesine gönderilmesine karar verdi.Bu mahkemede devam mı etmeliyim yoksa temyiz mi bilemiyorum? Teşkkürler
Old 24-02-2009, 15:20   #6
prag

Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz.
Old 24-02-2009, 23:33   #7
Yücel Kocabaş

Av.Özlem Özmen'in sorusuyla ilgili;
İlk cevabımda da belirttiğim gibi bu gibi davaların nüfus tashihi davası niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Dayanağı olan Yargıtay kararını da eklemiştim. Kararın temyiz edilmesini yararlı buluyorum.
Old 25-02-2009, 11:59   #8
S.Orhan

Alıntı:
Yazan prag
Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz.
Bu tür bir eylem 765 sayılı TCK.nuna göre de suç olarak düzenlenmişti ve 342. madde kapsamında değerlendirilmekteydi.Ancak aradan 15 yıl geçtiğine göre zamanaşımına uğramış olduğundan herhangi bir ceza kovuşturması tehdidi ortadan kalkmış. Sayın Kocabaş'ın da belirttiği gibi nüfus kaydının düzeltilmesi davası açılabilir.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi