Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukukta Üçüncü Sınıf Gerçekten Anlatıldığı Kadar Zor Mu?

Yanıt
Old 10-10-2006, 20:59   #1
olcar

Varsayılan Hukukta Üçüncü Sınıf Gerçekten Anlatıldığı Kadar Zor Mu?

Niye soruyorum derslerin yeni başlamasına rağmen üst sınıfların ve bitirmiş hukukçuların üç çok zor ,işin çok zor demeleri şimdiden bir önyargı oluşturdu.Resmen korkuyorum.Bu konuyu da iyi şeyler duymak için açıyorum
Old 10-10-2006, 23:08   #2
Av. M. Yasir Bağce

bence hukuk fakültesi esas 3. sınıfta başlıyor. artık işin içine usül dersleri giriyor ve diğer dersler de daha kapsamlı. 1. ve 2. sınıflara göre daha zor ama korkmaya da gerek yok. ben de başlarda çok korkmuştum ama çalışınca kolaylıkla halloluyor. tabi zorluk herkese göre değişir orası da ayrı mesele...
Old 11-10-2006, 00:27   #3
Cest la vie

En yuksek not ortalamami 3. sinifta yapmistim. Bana gore en zor 1. sinif (cunku terminolojiye alisik degilsin ve henuz hukuk mantigi ne onu bile bilmiyorsun) ve 4. sinif(cunku mezuniyet icin gun sayiyorsun ve rehavet cokuyor, icra iflas isin icine giriyor ve 4 yilin yorgunlugunu hissediyorsun) idi. Bu tabii ki kisiden kisiye degisir ama sakin baskalarinin sozune uyup da strese girme.
Birinci sinifa basladigim ilk hafta 2. siniflar yuzunden okulu neredeyse birakiyordum. "Cook zooor, calissan da yapamiyorsuuun(!), alttan su dersim var, bunun su kadar otekinin bu kadar dersi var vs vs" laflarini butun gun dinleyip, eve gidip aileme "yapamayacagim, ben oss'ye yeniden girecegim, birakiyorummm" dedigimi bilirim. Sonuc mu? Birincilikle mezun oldum.

Bu nedenle sen 'gor ve karar ver'. Bu arada elinden geleni de yap tabii ki. Bir sure sonra bu soylenenleri hatirlayip gulumseyecegine eminim

Basarilar
Old 11-10-2006, 14:37   #4
Kamaz

Bence en zoru kesinlikle 3.sınıf.Çünkü 1. ve 2. sınıfta hukuka sadece şöyle bir göz gezdiriyorsunuz.3.sınıfa geldiğinizde ise bir bakıyorsunuz esas konular 3. sınıfta.Yani hukukçu olduğunuzu hissediyorsunuz ve konular ilerledikçe,sınavlar yaklaştıkça üzerinize üzerinize geliyor.Ama bu demek değil ki herkes için çok zor.Çalışan için zorluk yoktur.Ama çalışmazsan bütünlemede 7 dersi bir arada görebilirsin(tabi ki bütünleme varsa).Şimdiden kolay gelsin.
Old 11-10-2006, 14:54   #5
özge_law

gerçekten zormuş 3. sınıf dendiği kadar var. ticaret,medeni usul,vergi şimdilik bunlar bana yetti bile.marmaralılar anlar ne demek istediğimi.. kamil yıldırımla seneye giriş yaptık desem yeterli.ama bu sene gerçekten hukukun içine girdiğimi anladım.1 ve 2 hiçbişeymiş.asıl maraton şimdi başlıyor..bildiklerim şimdi öğrendiklerimin yanında bir hiçmiş..ama yardımcı olanlara teşekkürler.. bize moral gerekiyorr
Old 11-10-2006, 15:28   #6
betulyalim

Bende Ahu hanım gibi en iyi ortalamamı 3. sınıfta yapmıştım.Gerçekten sanırım en zoru 3. sınıf.Ama bir o kadar da zevkli derler oluyor.Çünkü artık dersler daha somutlaşıyor.İlk 2 yılda neler öğrendiğini bu derslerle anlıyorsun.Mesela Eşya Hukuku ve Ticaret Hukukundan çok zevk alacağından eminim.Ama 3. sınıfta çok düzenli çalışmak gerekiyor.Konuları biriktirmemen gerek.Endişelenmemeni tavsiye ederim.Sevmeye bak dersleri
Old 11-10-2006, 18:27   #7
hosserdar

Varsayılan Bilmem:(

Bende 3. sınıftayım bekleyelim görelim,istemesekte göreceğiz zaten zor mu kolay mı
1 ve 2 de bu kadar çok ders yoktu
Ama şunu söylemem gerek şu anda toplam 13 ders alıyorum,bunların 9'u yıllık,2 si seçimlik(2. dönemde 2 tane seçeceğiz),2 side alltan
Yani en ağır olmasının sebebi olsa olsa toplam 13 derstendir.Vize ve final dönemini düşünemiyorum artık off off
Birde yeni yönetmeliğin belirlediği %30+%70 final = 70 barajı şimdiden uykularıma giriyor ama ne yapalım
Kaçış yok,dönüş yok,yaşayacağız,göreceğiz,öğreneceğiz
Old 11-10-2006, 18:33   #8
ISIL YILMAZ

Varsayılan en zoru 3

Bence de en zor sınıf 3. sınıf.
1 ve 2 de öğrenciden belli bir hukuk mantığı ve yöntem geliştirmesi bekleniyor. 3 te de bu beklentileri yaşama geçirmen isteniyor. Dersler ağırlaşıyor. Bana en kolay 4 gibi gelmişti. ( 3ten sonra herşey kolay biraz )
3. sınıfta yapılması gereken şey sistemli çalışmak ve derslere girmek ( ben öyle yapmadığım ve akabinde 4'e bir ton ders taşıdığım için söylüyorum) Ama üzülmeyin, 3ü geçince ( alttan ders olsa bile) bir hukuk mantığı gelişiyor. Ben 4'te derslerimin tümünü vermiştim.

Korkmakta haklısınız
Old 11-10-2006, 21:44   #9
cagrik

En zor sınıfın 3. sınıf olduğuna katılıyorum. Ticaret Hukuku ve Medeni Usul Hukuku başlı başına yeter.Örneğin Baki Kuru'nun o muazzam kitaplarından biriyle tanışma şerefine nail oluyorsun.Ama hepsi gelip geçiyor o derslerde bitiyor.Kimsenin dediğine kulak asma.Sadece sistemli bir şekilde çalış,derslere devam et.Bir de bakmışsın 3 bitmiş 4 olmuşsun.Sonra 4 de bitmiş,mezun olmuşsun.İşte esas ondan sonra başlıyor hayat.
Old 12-10-2006, 08:47   #10
hukukçu21

Varsayılan ...

sevgili olcar, henüz hukuk fakültesinin 3.sınıfını bitirmiş deneyimli biri olarak yazıyorum mesajımı. beni de senin gibi korkutan üst dönem öğrencileri oldu.fakat ben asla önyargı ile başlamadım 3.sınıf derslerine.zaten hukuğu seviyorsan zor diye nitelendirebilecek ne bir sınıf ne bir alan, konu nede sınav bulabilirsin.. sana söylenenlere kulak asmamanı ve sadece derslerine çalışmanı öneririm. bir bakıma hukuk fakültesini kazanmak da zordu ta 3.sınıfına gelmek de, öyle değilmi? ama bak görki geçmişe, sen zorda olsa tüm bu yazdıklarımı başarmışsın zaten..umarım yardımcı olabildim
Old 12-10-2006, 12:53   #11
üye8946

üçüncü sınıf zor, ama çalışıldımı geçilir.ve şunu söyleyeyim üst sınıflar seni korkutmasın.hiç derse girmeyen birisi olarak üçüncü sınıfı bir kayıpla tamamladım.
Old 12-10-2006, 20:35   #12
olcar

Verilen cevaplar için teşekkür ediyorum.Biraz olsun rahatlattı cevaplar.Çalışmak zamanı şimdi
Old 15-10-2006, 23:05   #13
mütemmim cüz

Ben de üçüncü sınıf öğrencisiyim ve yazdıklarınızı okuyunca korkuyum mu rahatlıyım mı bilemedim Bende üst sınıflarda şöyle bir rivayet duydum ne kadar doğrudur bilinmez.''Dördüncü sınıfa sakın alttan ders bırakma yoksa beşinci yıla geçmen büyük bi ihtimal''Ama aynı zamnda bu yıl dörde geçen ve bu yaz döneminde alttan on dersini verebilmiş bir insan evladı da tanıyorum.Anlaşılan bu tamamen kişiye göre değişiyor.Bize hocalarımız en zorun ikinci sınıf olacağını ve üçüncü ve dördüncü sınıfda daha rahat olacağımızı söylemişlerdi ama bakalım yaşıycaz ve görcez
Old 19-10-2006, 10:53   #14
av_aykut

[quote=mütemmim cüz]Ben de üçüncü sınıf öğrencisiyim ve yazdıklarınızı okuyunca korkuyum mu rahatlıyım mı bilemedim Bende üst sınıflarda şöyle bir rivayet duydum ne kadar doğrudur bilinmez.''Dördüncü sınıfa sakın alttan ders bırakma yoksa beşinci yıla geçmen büyük bi ihtimal''Ama aynı zamnda bu yıl dörde geçen ve bu yaz döneminde alttan on dersini verebilmiş bir insan evladı da tanıyorum.Anlaşılan bu tamamen kişiye göre değişiyor.Bize hocalarımız en zorun ikinci sınıf olacağını ve üçüncü ve dördüncü sınıfda daha rahat olacağımızı söylemişlerdi ama bakalım yaşıycaz ve görcez[/quote

Bazı yorum yazan arkadaşları anlamakta zorlanıyorum gerçekten.Öcü taklidi yapan hukuk fakültesinde okuyan arkadaşlar var maalesef..Böööööö 3.sınıf geliyoooorrr kaaaaç yok öyle birşey.herşeyden önce ders sayısı az.bir kaç derse konsantre oluyorsun sadece.tek zorlanılcak ders medeni usul.o da biras çalışmayla halledilcek bir ders.Kesinlikle alttan ders bırakılmaması gereken bir sene.çünkü 4.sınıfta duygular çok farklı oluyor.Derslerin ağırlığıda artıyor.Hocalar artık gerçek bir hukukcu gibi yaklaşıyor öğrencilere ve sorular da buna göre geliyor.Ama son olarak söyleyebilirimki doğru düzgün derslere gitmeden,İstanbul hukuğu 4senede bitirdim.Siz öcü taklidi yapan arkadaşlara aldırmayın.biras diş sıkmayla herşey halledilir.E okadarınıda yapın artık dimi
Old 19-10-2006, 14:05   #15
dicle3008

evet 3. sınıf zor ama zaten okula ilk başladığımızda herkes 1. sınıf zor diyordu 2 ye geçince eyvah dedim meğerse 1. sınıf hiç birşeymiş.şimdi 3. sınıftayım ve diyorum ki 2. sınıf hiç de zor değilmiş eminim 4. sınıfa da geçince(inşallah o günleri görürüm) 3. sınıf da zor değilmiş diyecem. en iyisi her dönemin tadını çıkarmak çünkü hepsinin yeri ve zorluğu bir başka.
Old 19-10-2006, 16:50   #16
Av.Duygu Işık Behrem

Hukuk eğitimimde en zevkle öğrenim gördüğüm yıl 3.sınıf idi, 1.ve 2. sınıftan çok daha zevkliydi dersler.Sizler de 3. sınıfta birer hukukçu olduğunuzun farkına varmaya başlayacaksınız.
Hukuk fakültesinde okumaya karar verip sınav sonuçları belli olmadan önce ya da sonra da pek çoğumuz başkalarından; "o kalın kalın kitapları nasıl okuyacaksın, nazıl mezun olacaksın,işin çok zor!" gibi sözler duymuşuzdur.Bu sözler de benim gözümü korkutmuştu zamanında ancak 4 senem de (acısıyla tatlısıyla) muhteşem geçti.Ne sosyal hayatım tükendi ne de başka bir şey. Hukuku sevdikten ve severek okuduktan sonra hiçbir eğitim yılı gözünüzü korkutmasın.Bence şu anda böyle şeyleri dert etmeyi bırakıp,öğrenciliğin tadını sonuna kadar çıkarmaya bakın. Meslek hayatı gerçekten çok çok farklı...
Sevgi ve saygılarımla.
Old 25-10-2006, 06:50   #17
alisuat

Alıntı:
Birinci sinifa basladigim ilk hafta 2. siniflar yuzunden okulu neredeyse birakiyordum. "Cook zooor, calissan da yapamiyorsuuun(!), alttan su dersim var, bunun su kadar otekinin bu kadar dersi var vs vs" laflarini butun gun dinleyip, eve gidip aileme "yapamayacagim, ben oss'ye yeniden girecegim, birakiyorummm" dedigimi bilirim. Sonuc mu? Birincilikle mezun oldum.
Koca bir gülümse geldi yüzüme, demekki arkadaşlarınız sizi çok korkuttukları için siz çoooook çalışmışsınız, iyi de yapmışlar
Old 25-10-2006, 15:49   #18
ncoban

bence de fakültenin en zor sınıfı 3. sınıf.ben hiç o kadar çalıçtığımı hatırlamıyorum.dersler çok,kitaplar çok kalın,konular çok fazla.ama tabii ki yapılamayacak gibi değil.
Old 27-10-2006, 13:21   #19
heyyou

Ben de şu an 3.sınıftayım,açıkcası oldukça stresliyim bu durum dolayısıyla.Sanırım stresin getirdiği bir durum olarak bayram tatilinde ders çalıştım ve böyle birşeyi hayatımda ilk kez yapıyorum
Old 27-10-2006, 14:20   #20
YAHYA ÜNALDI

sayın arkadaşlar , eğitim dönemimiz boyunca belli sınıflara daima zor dediler (ilkokul 4, orta 2, lise 2 vs..) ama şuan hukuk 3 ün muhabbetini yapıyoruz..emin olun daha sonra bu duruma gülümseme ile yaklaşacağız.. bize ne zorlardan bahsettiler de hukuk okumaya karar verdik.. bence hukuk okumaya karar vermek bütün zorlukları aşmak demektir.. rahat olun..
Old 29-10-2006, 18:40   #21
semaakd

yani 3. sınıf en kötü dönem mi??
bende bu korkuyla başladım ve hayatımda ilk defa öss hariç sınava 1 ay önce çalışmaya başladım..bayram tatili vesilesiyle çalışmalarımı tamamlarım diye düşünmüştüm ama olmadı.. ve şimdi 5 gün sonra sınavlarım başlıyo..
okudum ve daha da korktum..
neye nasıl çalışmak lazım.. bizim geçme notumuz 70 üstelik...
Old 29-10-2006, 18:43   #22
semaakd

ben de 3.sınıfım we yazdıklarınız beni çok korkuttu..
hayatımda ilk defa bir sınaw kütlesin 1 ay önce çalışmaya başladım (öss hariç)
bayramda çalışırım dedim ama olmadı ve 5 gn sonra sınawlarım başlıyo neye nasıl çalışmalıyım??ve bizm geçme notumuz 70...
Old 29-10-2006, 21:06   #23
Sinem Kazar

Kitap

ben şu an 4.sınıftayım.ve 3.sınıfın en zor dönem oldugu fıkrıne katılıyorum.evet 3.sınıf zordur.çünkü hukukçu gibi düşünmeye başlarsın ve irdelersin.muhakeme yeteneginin gelişmeye başladıgı bir dönemdir.sistemli ve düzenli çalışılırsa 3.sınıf derslerınden cok zevk alırsınız ve cok iyi bi dereceyle bitirirsiniz.ÇÜNKÜ GERCEKTEN İSTEYEREK BU BÖLÜMÜ SEÇMİŞSENİZ MESLEKLE İLGİLİ COĞU SEYİ 3.SINIFTA öğreniceginizden bu calışmak konusunda insana ayrı bir istek verecektir.bunlar ileride bana lazım olacak düşüncesiyle calışmak farklıdır.ben sistemli düzenli bi şekilde calışmştım ve ben DE en yuksek ort. 3.sınıfta yaptım.korkmayın sadece ÇALIŞIN gerisi gelir.
Old 01-11-2006, 15:19   #24
crocus

Bence de en zor sene 1.sınıf fakat kendimi hukukçu gibi hissettiğim sene de 3.sınıftı.ders sayısı az ama içerik artıyor haliyle.ama korkulacak bişey oldunu sanmıyorum.kesinlikle 3.sınıftan alttan ders bırakmamanızı öneriyorum.ben öyle yaptım ve çok rahat bir şekilde bütünlemelere kalmadan mezun oldum.yani benim için doğru düzgün çalısmadan geçtiğim sene 4.sınıf oldu.herkese şimdiden vizelerde başarılar..okul yılları sınav da olsa çok tatlı bunu unutmayın
Old 08-11-2006, 10:26   #25
_NALAN_

Çoook zor evet hukuk 3. sınıf.Ancak bir o kadarda zevkli 1. ve 2. sınıftaki derslere nazaran daha somut dersler.Biz aktif eğitim öğrencileri için pdölerde her ne kadar iş zorlaşsada bir o kadar zevkli bir hal almıştı.
Hukuk 3te başlar 4te biter dedikleri doğruymuş dedim okul bitince.
Old 18-11-2006, 04:49   #26
margaritka

sanırım azıcık geç yanıtlıyorum ama yazmak istedim.Ben de bu yıl 3.sınıfım ve dersler diğer 2 seneye göre daha zevkli bu da işi biraz da olsa kolaylaştırıyor bence.Umarım hep de böyle gider
bekleyip göreceğiz artık
Old 05-12-2006, 04:18   #27
jumeaux

Mutsuz

Ben de üçüncü sınıf öğrencisiyim ve ticaret hukuku dersinden bir hayli korkuyorum Oruç Hami Şener i tanıyan Dokuz Eylüllü -klasik eğitim almış olanlar ama aktif eğitim değil- arkadaşlara sormak istiyorum sınavları için nasıl çalışmak gerekiyor? Dedikleri kadar zor mu geçmek?
Old 05-12-2006, 19:41   #28
mervesezen

merhaba ben de 3.sınıf öğrencisiyim..zor diyenlere de kolay diyenlere de tamamen katılamayacağım..evet bana da zor geldi ama anlaşılmayacak kadar değil,çünkü daha somut,daha mantığa dayalı tabi çalışırsan...ama suonuçta çalışınca anlaşılır oluyor...bu arada çok kolay olduğunu düşünmüyorum çünkü anlamak için çalışmak gerekiyor hem de geçen yıllara nazaran çok daha fazla....bir de benim 3 yıldır şu sorunum var ki,hangi sınavdan çok iyi beklesem daha düşük geliyor.bu sadece bende mi var,tüm hukuk öğrencilerinde mi yoksa üniversitelilerde mi?ne dersiniz?
Old 15-12-2006, 17:29   #29
anti-leviathan

kolaylık zorluk değil de, daha çok çalışılması gereken dersler..artık usul hukuku ile tanışıyoruz ve çok daha sıkıcı olduğunu er geç anlıyoruz.. yani ben zorlandım şahsen, 4. sınıfta alttan 5 dersim vardı 3'ten, şimdi 5. senem ve 6 dersimden 2'si 3. sınıftan.. çook çalışmak lazımm çooook...
Old 20-12-2006, 12:59   #30
galataavukatlık

hukuk fakültesinde zor ders yoktur!! iddialıyım bu konuda.. ama çalışmayan öğrenci ve zor not veren hoca vardır!! o sebepten 3. sınıf, 2.sınıf, 1.sınıf falan hikaye işler.. ders çalışma zamanı ders çalışalım, yeter..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi