Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Sigarayı Bırakıyoruz!

Yanıt
Konu Notu: 4 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2010, 14:39   #661
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gemici
Miladi takvime geçişten önceki yıllarda(*), tütün paketi(sevdiğim marka olan Dunhill'i bıraktıktan sonra Old Holborn marka tütün sarardım), kömürlü filtre ve iyi cins sigara kağıdı, çakmak( o zamanlardan kalma 800 den fazla çakmak var)ve kolleksiyon yaptığım kibrit paketleri benim için kutsaldı. Milattan önce bu saydığım kutsal şeylerin hiç birisinden vaz geçip bir köşeye atmazdım, atamazdım.

Milattan sonra, bir zamanlar benim için kutsal olan bu şeylerin hepsi kutsallığını ve değerini kaybetti. Benim için bir zamanlar değerli olan tütün paketlerini, filtreleri ve kağıtları, miladın üçüncü ve dördüncü yıllarında, tanıdıklara hediye ettim. Kutsallıkların ve değerlerini hemen kaybetmediler sizin anlayacağınız; değişim biraz zaman aldı. Bir zamanlar işyerinin bir duvarını boydan boya kaplayan çakmak kolleksiyonunu karton kutulara doldurup dolaba koydum, satmayı düşünüyorum, alan olursa.

Askerlik hatırası türünden bu kıssadan çıkardığım hisse: Bir milat gerçekleştirmeden sigarayı bırakmak olanaksız bence. Miladı gerçekleştirmenin en başta gelen koşulu ise 'bitsin' dediğimiz o paketi ya atmak, ya da bir köşeye koyup el sürmemek.

(*) Buradaki milat benim sigarayı bıraktığım güne rast geliyor.

Saygılarımla

Babamın ameliyat olması gerekiyordu. Doktor ameliyattan 2-3 ay önce sigarayı bırakmasını, aksi takdirde narkoz vermeyeceğini söyledi. Babam 62 sene, günde 3 paket içtiği sigarayı bıraktı. Babamın miladı doktordu.

Başka bir takvim lazım bana...
miladi değil,
hicri hiç olmaz.
Old 06-04-2011, 07:34   #662
kezzy

evet dün kendim için başlattığım sigarayı bırakma eylemine devam ediyorum
Old 06-04-2011, 07:37   #663
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan kezzy
evet dün kendim için başlattığım sigarayı bırakma eylemine devam ediyorum

Kutluyorum.
Ama sevinmek için erken. Bu forum başarısızlık haberleri ya da utangaç suskunluklarla dolu.
Old 06-04-2011, 07:47   #664
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Kutluyorum.
Ama sevinmek için erken. Bu forum başarısızlık haberleri ya da utangaç suskunluklarla dolu.

Ben kararlıyım ama Üstadım
Old 06-04-2011, 07:52   #666
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Biz de öyle diyorduk.

Peki haftalık raporlarla sizi bilgilendireceğim
Old 06-04-2011, 07:59   #667
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan kezzy
Peki haftalık raporlarla sizi bilgilendireceğim

Güzel haberleri hep severim, raporlarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim. Ciğerlerinizi sigara dumanına teslim etmediğiniz her yıl için, bu forumun yenik savaşçıları (böyle dedim diye her birinden fırçayı yiyeceğim ) Muzaffer Erdoğan, Armağan Konyalı ve benden, bir de sigarayla savaşmak yerine sevişmeyi yeğleyen Suat Ergin'den birer kitap kazanacaksınız.
Old 06-04-2011, 08:10   #668
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Güzel haberleri hep severim, raporlarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim. Ciğerlerinizi sigara dumanına teslim etmediğiniz her yıl için, bu forumun yenik savaşçıları (böyle dedim diye her birinden fırçayı yiyeceğim ) Muzaffer Erdoğan, Armağan Konyalı ve benden, bir de sigarayla savaşmak yerine sevişmeyi yeğleyen Suat Ergin'den birer kitap kazanacaksınız.

Oleyyy her yıl dört kitap güzel anlaşma ben varımmm
Old 06-04-2011, 08:19   #669
Refya

Tebrik ederim önce sizi sonra kendimi 9 gün oldu bırakalı unuttum gitti hiç içmedim ve aklıma bile gelmiyor.
Old 06-04-2011, 08:26   #670
kezzy

Alıntı:
Yazan refya
Tebrik ederim önce sizi sonra kendimi 9 gün oldu bırakalı unuttum gitti hiç içmedim ve aklıma bile gelmiyor.

bende sizi tebrik ediyorum insan karar verince gerisi kolay, nefsim benden daha kuvvetli olamaz diyorum bende, şimdilik bende bir eksikliğini hissetmiyorum umarım böyle kolay gitmeye devam eder
Old 06-04-2011, 08:27   #671
supernatural

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

bizimde kulaklarımız çınlıyordur sanırım
Old 06-04-2011, 08:57   #672
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
nefsim benden daha kuvvetli olamaz

Asıl zorluk, yenecek bir şey kalmayınca ortaya çıkacak. Eeee, bunu da başardım? Sonra..

Düşmanı hafife almamak lazım Sıkıntı insanın düşmanıdır.

Bu böyle çok devam eder de, burada kalsın..
Old 06-04-2011, 09:59   #673
Armağan Konyalı

Sigara konusunda çok doluyum. Konu yine gündeme gelince yine taştım:

Sigara içenlerin yalnızlığını sigara içenler bilir. Kalabalıklar içindeki yalnızlığa benzer. Çaresizliktir.

Bireysel İradenin Çaresizliği:
Sigarayla mücadele etmek bireysel olarak mümkün değil. Sigarayı bırakanlar bırakamayanlara örnek gösterilmemeli: Sigara bağımlılığı bazı bünyelerin aklını alacak kadar kalın. Bu kişiler bir kez sigaraya başladıklarında bırakamadıklarından tek başlarına çaresiz kalmakta. İnsan iradesine saygı göstermek güzel ama böylesine bir bağımlılık varken irade ağır biçimde sakatlanmış oluyor. Sakat iradeye gösterilen saygı da sakattır. Bireysel irade sigarada işe yaramıyor.

Bazı üyelerimiz her konuda “emsal” arama alışkanlığında olduğundan aşağıdaki örneklerin sunulması zorunluluğu doğmuştur. Bu örneklerden hangisinin iradesi zayıftır?

Mustafa Kemal Atatürk sigara içerdi.
Winston Churchill puro içerdi.
Jean Paul Sartre “sigara içmek benim varoluş biçimim” demişti; akciğer kanserinden öldü. Nobel ödülünü geri çevirecek iradeye sahip olan Sartre sigarayı bırakma iradesini gösterememişti.

“Sigara bırakma merkezleri” “sigarayı 7 günde bıraktıran mucize ilaçlar” “beyne gönderilen dalgalar” “omuza takılan bantlar” işe yaramamaktadır. Denir ki “sigarayı bırakma yöntemlerinin işe yaraması için kişi sigarayı bırakmak istemelidir.” Kim istemez? “İstemiyorum” diyenler aslında bağımlılığın pençesinde olduklarını ifade etmektedirler.

Toplumsal İradenin Tembelliği:
Sorunun çözümü toplumsal irade ile mümkün olabilir. Toplumsal irade sigaraya yasak koymalıdır. Yasak, sigara içmekle sınırlı kalmayıp, tütün üretimi, taşınması, satılması konularını da kapsamalıdır.

Toplumun bu yasağı koymaya hakkı vardır:
- Sigara sadece içene değil, çevresindekilere de zarar vermektedir.
- Sağlık harcamaları altından kalkılmaz hale gelmiştir. Sigorta sistemleri sadece ülkemizde değil, tüm dünyada bir çıkmaza girmiştir.
- Bireyler kendi geleceklerini düşünmeme özgürlüğüne sahiptir. Ama toplum gelecek kuşakları da düşünmek zorundadır.

SONUÇ: Bireyler sigaranın zararlarını görmekte ama bağımlılık yakalarını bırakmamaktadır. Toplumun bağımlılık gibi bir engeli yoktur. Ama toplum bu iradeyi ortaya koyamamaktadır.

Şu sorunun yanıtı çözümü gösterecektir: Toplumu gereken yasaklamayı yapmaktan alıkoyan nedir?
- “Yasakçı zihniyete” karşı olan çevrelerin toplumsal baskısı: Toplum bu engeli aşabilir. İnsanların birbirini öldürmesi yasaksa tütün üretimi de yasak olmalıdır. Bu görüşün “yasakçı zihniyet” diye aşağılanması saçmadır.
- Sigara şirketlerinin lobicilik faaliyetleri: Toplum bu engeli aşabilir.
- Vergi kaybı: Sigaradan alınan yüksek oranlı vergiler, sigaranın yol açtığı yüksek sağlık harcamaları yüzünden anlamsızdır.
- “Bir ülkenin koyduğu yasaklama işe yaramaz; sigara diğer ülkelerden kaçak yolla gelir” düşüncesi de yanlıştır. Uyuşturucu kaçakçılığı ile yapılan mücadele varken sigara kaçakçılığı ile de mücadele kendiliğinden yapılmış olur.

Toplum artık gerekeni yapmalıdır. Bıçak ciğere dayanmıştır.

Not:
İleri görüşlülüğün en güzel örneğini veren Sayın Dördüncü Murat’ı saygıyla anıyorum: 1633 yılında tütünü yasaklamış, 1634 yılında alkolü yasaklamıştır. Tütünün zararlı olduğunu alkolden önce fark etmiştir. Bilim çevrelerinde tütünün kanserle ilişkisi ancak üç yüz yıl sonra 1960’lı yıllarda kanıtlanabilmişti.
Old 06-04-2011, 12:05   #674
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Güzel haberleri hep severim, raporlarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim. Ciğerlerinizi sigara dumanına teslim etmediğiniz her yıl için, bu forumun yenik savaşçıları (böyle dedim diye her birinden fırçayı yiyeceğim ) Muzaffer Erdoğan, Armağan Konyalı ve benden, bir de sigarayla savaşmak yerine sevişmeyi yeğleyen Suat Ergin'den birer kitap kazanacaksınız. :şakacı:

Ben Gandi gibi adamım, savaştan nefret ederim.
Sigarayı "önümüzdeki eylül ayı"na kadar, -savaşmadan-bırakacağım.

Sayın kezzy ve refya'ya, 1 yıl sonra kitap hediye etmekten büyük keyif alacağım.
Old 06-04-2011, 12:40   #675
Av.H.Sancar KARACA

Tütünden kurtulduğunda ve de kurtuluşunun her yıl dönümünde Üstadım Sayın KONYALI'YA bir kitap ARMAĞAN edeceğim.
Sayın ERGİN Üstadım ise tütün savaşını ne zaman kazanırsa kendilerini Mektup Bar'da ağırlayacağım.
Tütünden kurtulamadan Ankara'ya gelirse, Atahun'la bizi Mektup Bar'da O ağırlayacak.
Sayın ALADAĞ ile Sevgili Adli Tip'in tütün savaşları ne zaman başlarsa, o vakitte yeni bir strateji belirlenecektir.
Selam, saygı ve sevgi ile.
(Simay'cık, ALADAĞ Üstadım'a zaten erken zamanda tütünü bıraktıracağından, Adli Tip'in tütün meydan savaşına ne zaman başlayacağı merak edilmektedir)
Ps: Sayın Nevra ÖKSÜZ,"toplumsal irade" konusunda ne düşünürler ki?
Old 06-04-2011, 12:47   #676
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
.
Sayın ERGİN Üstadım
Tütünden kurtulamadan Ankara'ya gelirse, Atahun'la bizi Mektup Bar'da O ağırlayacak.
i?

Keyifle Üstadım. Üstüne "Ah Bir Ateş Ver, Cigaramı Yakayım" türküsü eşliğinde zeybek de oynarım.
Old 06-04-2011, 12:49   #677
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Tütünden kurtulduğunda ve de kurtuluşunun her yıl dönümünde Üstadım Sayın KONYALI'YA bir kitap ARMAĞAN edeceğim.
Sayın ERGİN Üstadım ise tütün savaşını ne zaman kazanırsa kendilerini Mektup Bar'da ağırlayacağım.
Sayın ALADAĞ ile Sevgili Adli Tip'in tütün savaşları ne zaman başlarsa, o vakitte yeni bir strateji belirlenecektir.
(Simay'cık, ALADAĞ Üstadım'a zaten erken zamanda tütünü bıraktıracağından, Adli Tip'in tütün meydan savaşına ne zaman başlayacağı merak edilmektedir)

Mey'le olan savaşa meylimiz olsa, meydan savaşını da sıraya koyabiliriz ama...
Old 06-04-2011, 16:19   #678
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Ben Gandi gibi adamım, savaştan nefret ederim.
Sigarayı "önümüzdeki eylül ayı"na kadar, -savaşmadan-bırakacağım.

Sayın kezzy ve refya'ya, 1 yıl sonra kitap hediye etmekten büyük keyif alacağım.

Önümüzde daha çok eylül ayı var üstadım elbet bırakacaksınızdır ben size güveniyorum

Bu arada 5 Nisan 2012 de kitabımı bekliyorum, unutursanız hatırlatırım
Old 06-04-2011, 16:35   #679
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Kardan Adam

Okunmayan mesajları tararken gördüm yazınızı ama sizin ve Sayın Konyalı üstadımın affına sığınarak sigara konusundaki yazıları okumayı sevmiyorum üstadım

Arı sokmasına alerjisi olanlar var ve anında adrenalin alınmazsa öldürebiliyor ; kimse arının üzerine "öldürür" yazmıyor

Saygılar...
Old 06-04-2011, 16:39   #680
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan kezzy
Önümüzde daha çok eylül ayı var üstadım elbet bırakacaksınızdır ben size güveniyorum

Bu arada 5 Nisan 2012 de kitabımı bekliyorum, unutursanız hatırlatırım

Unutursam lütfen hatırlatın. Büyük bir keyifle kitabınızı göndereceğim.
Old 06-04-2011, 21:48   #681
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Unutursam lütfen hatırlatın. Büyük bir keyifle kitabınızı göndereceğim.

Üstadım siz sigarayı bırakın, ben bıraktığınız gün kitabınızı alacağım; yıl dönümünde değil
Old 07-04-2011, 07:32   #682
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Üstadım siz sigarayı bırakın, ben bıraktığınız gün kitabınızı alacağım; yıl dönümünde değil

okadar mı umutsuz görüyorsunuz
Old 07-04-2011, 08:56   #683
Refya

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ben bıraktım ve ilk kitabımı aldım
Old 07-04-2011, 09:52   #684
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan refya
Ben bıraktım ve ilk kitabımı aldım

Zaten sizin sigara içmeniz dahi inandırıcı değildi Çok sevindim

Müsaadenizle ikinci kitap sırasını da ben alabilir miiiyim ?
Old 07-04-2011, 09:59   #685
kezzy

Durmak yok yola devam bugün temiz hava solumamın 3. günü
Old 07-04-2011, 10:09   #686
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan kezzy
Durmak yok yola devam bugün temiz hava solumamın 3. günü

Saymaktan vazgeçtiğiniz ya da saymayı unuttuğunuz gün sigaradan kurtulduğunuz gündür gayri
Old 07-04-2011, 10:16   #687
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Saymaktan vazgeçtiğiniz ya da saymayı unuttuğunuz gün sigaradan kurtulduğunuz gündür gayri

Zor olan ilk üç gün, bugünü de kazasız atlatabilirsem artık saymayıda bırakırım gibi geliyor
Old 07-04-2011, 10:52   #688
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

Tamam Üstadım. Haber veririm.
Old 07-04-2011, 11:56   #689
Refya

Alıntı:
Yazan kezzy
bende sizi tebrik ediyorum insan karar verince gerisi kolay, nefsim benden daha kuvvetli olamaz diyorum bende, şimdilik bende bir eksikliğini hissetmiyorum umarım böyle kolay gitmeye devam eder
Teşekkür ederim
Old 07-04-2011, 11:58   #690
Refya

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Zaten sizin sigara içmeniz dahi inandırıcı değildi Çok sevindim

Müsaadenizle ikinci kitap sırasını da ben alabilir miiiyim ?
neden ki... toplantıda içmedim biliyorsunuz bırakmışım değilmi? o ortamda içmediysem
Kitaplığınızdan olsun ama anlayabileceğim ve okuyup geri verebileceğim günde 50 sayfa kitap okuma kararı aldım kısa sürede okur geri veririm...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi