Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mirasın reddi

Yanıt
Old 26-12-2011, 13:53   #1
Hasan Altınsoy

Varsayılan mirasın reddi

Müvekkillerin babalarının vefatından sonra tereke tespiti talebinde bulunduk.Murisin vergi dairelerine borcunun olduğunu öğrendikten sonra 3 aylık süre içinde hasımsız olarak mirasın reddi için Sulh Mahkemesine başvuruda bulundum

Dilekçemde murisin Vergi dairelerine ve 3.kişilere borcunun olduğunu,terekesinin borca batık olduğunu,bu nedenle müvekkillerin murisin mirasını kayıtsız şartsız red ettiklerini açıkladım.
Dilekçenin Netice kısmında da aynen “ Müvekillerimin müteveffa babaları ……..nın Mirasını Kayıtsız Şartsız Red ettiklerinin Tesciline " karar verilmesini talep ettim.

Müvekkillerin mirası red ettiklerine ilişkin bu irade beyanı Mirasın Reddi için yeterli iken sayın mahkeme ilk duruşmada vergi dairelerini ve alacaklı olan 3.kişileri davaya dahil edilmesine karar verdi.
Oysa Müvekkillerimin murisin mirasını Kayıtsız Şartsız Reddettiklerine dair iradelerini beyan etmiş olmaları nedeniyle mirasın red edildiğinin tescili gerekirken ,sayın mahkemenin vergi dairelerini ve 3.kişileri davaya dahil ettirilmelerine dair ara kararının yerinde olmadığı görüşündeyim.
Görüş ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Saygılarımla
Old 26-12-2011, 14:11   #2
SINIRSIZ

Varsayılan Yanlış bir uygulama..

Daha önceki mirasın reddi davamda mahkemenin böyle bir işlemi olmamıştı. Bence son derece hatalı ve yanlış bir uygulama. Mirasın reddi ruhuna uygun değil bir defa. Müteveffanın Türkiyenin her yerinde alacaklıları olabilir ve alacaklılarının tamamaının tespit edilebilmesinin de imkanı yoktur. Örnek veriyorum şuan 3 alacaklı var diye onlara tebliğ ettiniz ilerleyen aşamalarda bir başka alacaklı da çıktı.. kaç tanesini davaya dahil edebilirisniz ve bu halde alacaklı olduğu halde dava sırasıında tespit edilemediğinden dahili davalı edilmemiş kişilerin daha sonradan karara itiraz hakları da doğacaktır.Oysa Mirasın reddi davaları veraset davaları gibi itiraz halinde değiştirilebilen davalar değillerdir.
Bir defa böyle bir uygulamanın kanunumuzda bir dayanağı yok. Mahkeme neye dayanarak böyle bir ara karar vermiş katiyen anlayamadım. Yapılması gereken mirasın reddine karar verdikten sonra bu halde mirasçı durumuna gelenlere tebligat yapıp yeni mirasçıların kendileri olduğunu bildirmektir. Bence mahkemeye direnmelisiniz.. iyi çalışmalar diliyorum.
Old 26-12-2011, 14:37   #3
Hasan Altınsoy

teşekkür ederim.Ara kararından rücü edilmesi için talepte bulunmama rağmen mahkeme ara kararında direniyor.
Old 26-12-2011, 15:00   #4
SINIRSIZ

ben merak ediyorum. Hakim bir açıklama yapmadı mı size ? böyle bir kararda ısrarı için dayanağı nedir? MK nın 605 vd. maddeleri, mirasın reddi hükümleri çok açık.. Böyle bir uygulamaya yer yok. acaba vergi kanunundan kaynaklı özel bir durum olabilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi