Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

avukatlık mesleği için gerekli vasıflar nelerdir?

Yanıt
Old 06-04-2007, 19:38   #1
nehir58

Varsayılan avukatlık mesleği için gerekli vasıflar nelerdir?

Ben lise öğrencisiyim.Hukuk bana çok cazip bir meslek olarak geliyor.Seçmek istiyorum ama meslek hakkında pek de bir bilgim yok ve gerekli vasıflara sahip miyim hiçbir fikrim yok.Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.
KÜÇÜK AVUKAT ADAYI
Old 07-04-2007, 10:58   #2
cemaydın

Gerekli vasıflara sahipmisiniz şöyle anlatayım, eğer çalışmayı ve okumayı seviyorsanız evet gerekli vasıflara sahipsinizdir. Hukuk eğitimi kolay değildir ama başarılmayacak kadar zorda değildir. Olurda bu alanda okumaya hak kazanmış iseniz, sistemli bir şekilde çalışarak hukuk eğitimini tamamlayabilirsiniz. Ben bu vasıflara sahipmiyimden ziyade, acaba bu meslegi gerçekden icra etmek istiyormuyum sorusunu sorun kendinize. Çünkü hangi mesleği seçerseniz seçin muhakkak bazı zorluklarla karşılaşacaksanız ama sevdğiniz bir mesleği icra ediyorsanız bu zorlukları aşmanız bir o kadar kolay olur.
Old 07-04-2007, 11:20   #3
Armağan Konyalı

Sayın nehir58

Siz mezun olana kadar o kadar çok hukuk fakültesi mezunu olacak ki, neredeyse herkes avukat olacak ve avukatlık artık bir meslek olmaktan çıkacak.

Saygılarımla
Old 07-04-2007, 11:30   #4
Av.Gülsüm Sezen

Sevgili Nehir;
Evet, mesleği seviyor muyum diye kendine sorarak başlamalısın bence de..Aytıca şunları da kendine sormak yardımcı olacaktır kanaatimce:
*İnsanlarla uğraşmayı seviyor muyum?

*Sıkıntılı insanların içinde dirayetli olabiliyor muyum?

*Hayatın gerçeklerinin birebir içinde olmaya hazır mıyım?

*Büyümüş insanların kirlilikleriyle uğraşmaktansa, tertemiz çocuklarla uğraşmak yeğ midir? (öğretmenlik gibi)

*Okuma hızım nasıl, kimi zaman neredeyse ansiklopedi gibi kitapları okuyabilir miyim? v.s.

İçten sevgilerim ve başarı dileklerimle...
Old 07-04-2007, 11:44   #5
sultanisik

Benim bu konu da sana anlatabileceğim ve içinden senin için ne doğrudur sorusuna cevap bulabileceğin bir hikayem var:
Üniversite sınavına hazırlanıyorum ve tek idealim hukuk okumak.Emekli bir öğretmen olan babam ise ısrarla ya öğretmenlik ya da psikoloji okumamı istiyor.Rehber öğretmenlerim ve danışmanım ise ben ne olmak istiyorsam onu seçmem gerektiğini söylüyordu.Sonuçta ilk sıralara hukuk fakülteleri yazılarak tercihler yapıldı.Hukuk fakültesini kazanmıştım.Duğduğumda bütün dünya benim sandım ama babamın beni sadece soğuk bir tebrikle geçiştirdiği günüde unutmuyorum.Velhasılı kelam zar zorda olsa yolun başında söylediğim şeyi yaptım ve fakülteden mezun oldum.öğrencilik yıllarımdan başlamak üzere 3 yıldır hukuk camiasının içinde aktif olarak yer almaktayım.İnan bana çok zamanlar ne kadar çok avukat ve ne kadar az iş var;keşke babamın sözünü dinleyip öğretmen olsaydım dediğim anlar olmadı değil.Öğrencilik yıllarında birçoğunu kaybettiğim saçlarım ve bozulmuş gözlerimle uykusuz gecelerime veryansın ettiğim zamanlar hariç...Ama güzel olan şu arkadaşım ben istedim ve yaptım.Zaman ne gösterir, pes edermiyim yoksa güzel şeyler mi yaşarım bilemiyorum.Ama şunu kendime söylebilirim:
'BEN ELİMDEN GELENİ YAPTIM'
Hayatında ideallerinden vazgeçmemeni dilerim..
Başarılar....
Old 07-04-2007, 14:41   #6
nehir58

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Önerilerinizi dikkate almaya çalışıcağım.Bu siteye üye olmaktaki amacım bu mesleği daha iyi tanımaktı.Sizde takdir edersinizki ülkemizde belli başlı meslekler var.Bunlar da öğrencilere yeterince tanıtılmıyor.Bende gelecekte daha iyi şartlar altında yaşamak için ve mutlu olduğum mesleği yapmak için gerek internet gerek siz büyüklerimden faydalanmaya çalışıyorum.Henüz 15 yaşındayım ve insanların hedeflerini daha küçük yaşlarda belirleyip ona doğru yönlenmelerinin doğru olduğunu düşünüyorum.Tekrar herkese teşekkür ederim.
Old 09-04-2007, 14:23   #7
HALİT

arkadadaşım bence buraya üye olman çok güzel çünkü seçeceğin mesleği iyi tanıman gerekiyor.Ben şuan hukuk fakültesi öğrencisiyim.Sınava hazırlanırken aklımda sadece hukuk vardı.Bun nedenle başka hiç bir mesleğe ilgi duymuyordum.Şimdi bunda pişmanlık duymuyorum .Çünkü sevdiğin işi yapıyorum.Belki hukuk öğrenimi çok zor ama sevince bunu başarıyorsun.Sana önerim sevdiğin ve yapabileçeğine inandığın mesleği seç.Ayrıca şimdiden böyle araştırmacı olmanı nedeniyle eminimki hukuk faküiltesini rahat bitirir ve bu meslekte başarılı olursun.Başarılar
Old 09-04-2007, 21:55   #8
Staj.Av.Selçuk

Ben meslektaşlarımdan farklı düşünüyorum...gelecekteki küçük meslektaşım...Bence hukuk fakültesinde okumak çok ders çalışmak anlamına gelmiyor...yani ne gözlerini bozmana gerek var nede saçlarını dökmeye...bizim okulda da gece gündüz ders çalışıp kitapların içinden çıkamayan insanlar vardı.belli süre sonra psikolojileri bozuldu gariplerin.bende bir daha üniversiteye gelmeyeceğim psikolojisi ile bulunduğum ortamın keyfini çıkardım...ne oldu onlarda 4 senede okulu bitirdi bende ama ben arkama döndüğümde yaşanmış bir çok an ve anı görüyorum ve şuan meslekte öyle yaşamamın büyük faydasını görüyorum...çok çalışmak değil dostum az ve öz çalışmaktır başarının sırrı.aaa şu çok önemli bu mesleği yapmak istiyorsan mutlaka bu işi sevmen gerekir.eğer gercekten ben avukat olmak istiyorum diyosan.hiç korkma gözün kapalı gel...
Başarılar...
Old 13-04-2007, 19:33   #9
Üye7528

hukuk adalete yönelmiş toplumsal bir yaşama düzenidir.(prof.yasemin ışıktaç)way beeas bu lafı ilk duydugumda ne efkarlanmıştım.fakültedeki ilk ders ilk duydugum şey buydu.
sonra mezun olurken ve mezun olduktan sonra ne adaleti ne düzeni ne yönelmişliği kaldıgını gördüm.acı ama hepsi gerçek..
ama şu da var düzeleceğine inanmasam 1 dakka yapmayacağım bu işi.umut ...sadece biraz umut benımkisi
Old 13-04-2007, 22:12   #10
Adli Tip

Sn. nehir58;

bu kadar araştırmacı olduğunuz müddetçe hangi mesleği seçerseniz seçin başarılı olursunuz bence.
Umarım herşey gönlünüzce olur.

Hukukçu olursanız,

Kendinizden en az 10 yaş küçük bir kardeşinize bile "siz" diye hitap edebilirsiniz, tıpkı şimdi benim yaptığım gibi. öyle bir soğukluğu ve resmiyeti vardır.

Okulun zorluğuyla ilgili yazılanlar konusunda da fikrimi paylaşmak isterim:

ÖSS'ye gereğinden fazla çalışırsanız, kazandığınız okulu bitirmek için de, o mesleği icra etmek için de aynı eforu sarfetmek zorunda kalabilirsiniz.

Ama kendi halinizde "olması gerektiği kadar" çaba göseterirseniz, "gerçek" kapasitenizin uygun olduğu bölümde okur ve rahat edersiniz. (Burada bir tavsiye veya telkin yoktur. HAYAT BİR MÜCADELE olduğundan her ikisi de tercih edilebilir.)

Başarılar, bol şanslar...
Old 14-04-2007, 21:03   #11
nehir58

Bence sevdiğin işi yapmak en doğrusu.Her meslekte zorluklar var ama severek yapılan herşeyin zorlukları bile tatlı gelir insana.Alpergök1402'nin dediği gibi de umut.İnsanlar umutları omadan yaşayamazlar.Bir amaç doğrultusunda umutlarıyla hareket ederler.Sizlerin de söylediklerinden sonra bu meslekte başarılı olabileceğime dair umtlarım fazlalaştı.Sanırım bu meslekte gerekli olanlardan bazıları sabır, emek ve umut...
Old 19-04-2007, 15:54   #12
çınar

Merhaba nehir58,
Öncelikle seni tebrik ederim. Meslek seçimine bu denli bilinçli ve araştırmacı yaklaştığın için.
Benim sana bir tek önerim var. Zira ben bunu yapmadığım için çok pişmanım.
Önerim; çevrende tanıdığın bir avukat varsa onun yanında, hiç olmazsa bir ay kadar, takılarak ya da imkanın varsa çalışarak, avukatlık mesleği hakkındaki en iyi izlenimleri edinebilirsin inan bana.
Old 20-04-2007, 00:38   #13
Heybe Hukuk

Varsayılan Korkma..

Nehircim;
Bu fakülteyi kazanmak ta, okumak ta senin gözünü hiç korkutmasın. Ben ki zamanının en korkulan ve nam salmış profesörlerinin ders verdiği Ankara Hukuk mezunuyum ve ne kazanmak ne de okulu bitirmek için öyle çok büyük bir çaba sarfetmedim. Bence zaten sen bu yaklaşımınla bu mesleği gönlüne koymuşsun. Bu meslekte asıl dertler, okul bittikten sonra başlıyor. Eğer şuan bu meslek seçimi konusundaki özgür tutumunu okul bittikten sonra da korumak istiyorsan; yani, üç paraya bir başkasının yanında çalışmaktansa kendi ofisinde çalışmak amacında isen; ailenin mesleğindeki ilk zamanlarında sana destek verebilecek maddi imkana sahip olması gerekiyor. Böyle bir imkanınız yoksa, başkalarının yanında çalışmak mecburiyetinde kalacaksan; bu tür bir durumun seni mutlu etmeyeceğini düşünüyorum. Hedefini iyi tanımak için buraya üye olmayı akıl edebilmiş nehir, ancak kendi özgür iradesi ile karar mekanizmasının sadece kendisinin olduğu bir ortamda mutlu olabilir diye düşünüyorum küçücüğüm.
Bu mesleği seçen insanların belli kalıplar içerisine girmek mecburiyetinde olduğuna inanmıyorum. Sana NehirCİMM, KÜÇÜCÜĞÜMM diyebiliyorum. Bir engel yok gördüğün gibi Mesleki seçimin her ne olursa olsun, karakterin ne ise, nasıl mutlu isen o şekilde yaşamalısın. Mesleklerimizin günümüzün 3'te birlik kısmını aldığı, ismimizin önüne sıfat olarak geçiverdiği doğru. Ancak nihayetinde karnımızı doyurabilecek parayı kazanmak için seçtiğimiz bir yol olduğunu da unutmamalıyız.
Sen, SEN ol.. Mutluluklar...
Old 09-05-2007, 02:07   #15
Heybe Hukuk

Hukuk, meslek değildir. Bir bilimdir. Avukatlık, hakimlik, savcılık, müşavirlik vb gibi birer meslektirler. İş bu forumda da avukatlık mesleği irdelenmektedir.
Saygılar..
Old 05-01-2010, 12:04   #16
mineartun

hukuk fakültesini kazanmak,fakülteden mezun olup diploma almak,1 yıl avukatlık stajı yapmak,bağlı olduğun staj bölgesindeki baro tarafından hazırlanan dosya ile sicilinde ve stajında niteliklerin mesleğe uygun olursa mesleğe başlamak için sana ruhsat verilecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi