Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Resmi evrakta sahtecilik imzayı kabul

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2023, 09:40   #1
Aysu.E

Varsayılan Resmi evrakta sahtecilik imzayı kabul

Merhabalar meslektaşım, bir meslektaşımıza tevkil verilmiş.cezaevinde müvekkili ile görüşmesi için. Cezaevi de yetki belgesinde ıslak imza arıyormuş.
Tevkil alan meslektaş vereni arayınca sen atıver benim imzamı demis.Atinca da cezaevi suç duyurusunda bulunmuş.
Tevkil veren o imza benimdi dese yeterli olur mu?Ne yapilmali?
Old 19-03-2023, 15:18   #2
av.hyurdakul

‘’Belgede sahtecilik suçlarında kast, zarar vermek bilinci ve iradesi olarak kabul edilmektedir. Mağdurun önceden verdiği rıza üzerine onun imzasını taklit ederek belge düzenlemesinde, durumu bilen mağdura zarar vermek bilinci bulunamayacağından kastın varlığı ileri sürülemez. Ancak doğal olarak, rıza üzerine başkasının imzasını taklit eden failin, mağdura herhangi bir zarar vermeyeceği kanısı ile hareket ettiği sabit olmalıdır. Ancak rızanın, fiilin işlenmesinden önce açıklanması zorunludur''. (Yargıtay 11.Ceza Dairesi, 11.03.2009 T. 2006/6061 E., 2009/2292 K.)
Old 19-03-2023, 15:30   #3
Aysu.E

Yanıtınız için çok teşekkür ederim canım meslektaşım.
Ancak böyle bir savunma yerine tevkil veren benim imzam dese nasıl olur?
Old 19-03-2023, 16:33   #4
av.hyurdakul

Yetki belgesi niteliği itibariyle özel belgedir. Bu sebeple özel evrakta sahtecilik suçu(TCK m. 207) oluşur. Özel belgede sahtecilik suçu şikayete tabi suçlardan değildir. Dolayısıyla suçun işlendiği hususu adli makamlara intikal etmesi ile birlikte yetkili makamlar tarafından soruşturma ve kovuşturması re’sen yapılabilecektir. Cumhuriyet savcısının, iddianame düzenleyip soruşturma aşamasını sona erdirebilmesi için, şüphelinin isnad edilen suçu işlediğine dair şüphenin, yeterli şüphe seviyesine ulaşması gerekir. Yeterli şüphenin varlığı somut delillere dayanmak zorundadır. Bu sebeple soruşturma aşamasında mağdurun söylediğiniz gibi bir beyanı ve sunacağınız diğer deliller ile savcılık yeterli suç şüphesinin oluşmadığını gerekçe göstererek kyok kararı verebilir.
Old 19-03-2023, 16:54   #5
Aysu.E

Varsayılan Özel belge mi

Size ne kadar teşekkür etsem az meslektaşım.
Ben yetki belgesini resmi evrak olarak düşünüyordum.
Özel evrak olduğuna dair bir karar vb var mi elinizde?
Bir de imza tespitine gitse ve bu raporu ile mağdur beyanı çelişse ne olur

Allah razı olsun
Old 19-03-2023, 17:32   #6
av.hyurdakul

Bir önceki cevabım hatalı oldu kusura bakmayın. Yetki belgesi Avukatlık Kanunu m.56'ya göre vekâletname hükmündedir. Bu sebeple resmi belge olarak nitelendirilecektir. Diğer sorunuza vereceğim cevap belirttiğim Yargıtay kararındaki gibi olacaktır.
Old 27-03-2023, 21:31   #7
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan Aysu.E
Merhabalar meslektaşım, bir meslektaşımıza tevkil verilmiş.cezaevinde müvekkili ile görüşmesi için. Cezaevi de yetki belgesinde ıslak imza arıyormuş.
Tevkil alan meslektaş vereni arayınca sen atıver benim imzamı demis.Atinca da cezaevi suç duyurusunda bulunmuş.
Tevkil veren o imza benimdi dese yeterli olur mu?Ne yapilmali?
Benzer bir duruma tanık oldum meslektaşımın sekreteri itiraz dilekçesine benim imzamı at dediği için imza atmıştı.Avukat sekreterin yargılandığı mahkemede imzalamasını ben söyledim demesine rağmen Ceza mahkemesi sekretere ceza verdi bu davada mağdur sıfatı olan avukat hakkında da suç duyurusunda bulundu imzası atılan mağdur değildir o imzamı at dediğine göre suça iştirak etmiştir diyerek.Son tahlilde yargıtay Belgede Sahtecilik Suçu - Kast - Zarar verme bilinci ve İradesi olmalıdır - sanığın sahtecilik kastı ile hareket etmediği gözetilerek üzerine atılı kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği suçundan beraati yerine mahkumiyetine karar verilmesi yasaya aykırıdır dedi ve kurtuldular.
Old 04-04-2023, 19:29   #8
Aysu.E

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Benzer bir duruma tanık oldum meslektaşımın sekreteri itiraz dilekçesine benim imzamı at dediği için imza atmıştı.Avukat sekreterin yargılandığı mahkemede imzalamasını ben söyledim demesine rağmen Ceza mahkemesi sekretere ceza verdi bu davada mağdur sıfatı olan avukat hakkında da suç duyurusunda bulundu imzası atılan mağdur değildir o imzamı at dediğine göre suça iştirak etmiştir diyerek.Son tahlilde yargıtay Belgede Sahtecilik Suçu - Kast - Zarar verme bilinci ve İradesi olmalıdır - sanığın sahtecilik kastı ile hareket etmediği gözetilerek üzerine atılı kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği suçundan beraati yerine mahkumiyetine karar verilmesi yasaya aykırıdır dedi ve kurtuldular.

Kararı bulabilir miyiz meslektaşım.Bu savunmaya ihtiyacımız olacak da
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi