Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtirazın kısmen kaldırılması kararı sonrası tahliye talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2023, 15:45   #1
zeynep1969

Varsayılan İtirazın kısmen kaldırılması kararı sonrası tahliye talebi

İcra hukukta açtığımız itirazın kaldırılması ve tahliye davasında itirazın kısmen kaldırılması ve tahliye kararı çıktı.Karar taraf vekillerine tefhim edildi.Gerekçeli kararın yazılmasına müteakip 10 gün geçtikten sonra tahliye ve haciz talebinde bulundum.Ancak icra müdürlüğü takip çıkış rakamı değiştiğinden öncelikle 1 örnek takip talebi gönderilmesine,feriler yönünden de takibin kesinleştirilmesine karar vermiş ve tahliye konusunda herhangi bir karar vermemiş.Bu durumda yeniden takip talebi gönderilmesinin mantığını anlamadım,yeniden borçluya 4-5 örnek mi gönderilecek?Burada benim maksadım tahliyeyi gecikmeksizin sağlamak,yeni bir ödeme emri işlemleri geciktirecek.Uygulama konusunda bilgisi olan var mı?
Old 15-03-2023, 16:31   #2
Admin

Sadece "tahliye yönünden" talepte bulunursanız, İcra Müdürlüğünün talebinizi kabul edeceğini düşünüyorum. Bununla ilgili uygulamada tek dikkat edilen husus İİK 269c/3'de yer alan "Ancak tahliye için, kararın borçluya tefhimi veya tebliği tarihinden itibaren ongün geçmesi lazımdır." hükmü. Bu nedenle İcra Müdürlüğüne talebinize Mahkemeden bu konuda aldığınız derkenarı da eklemenizi bekliyor bazı İcra Daireleri (sizin örnekte tefhim olduğu için beklememeleri gerekir)

Ancak "tahliye ve haciz" talebinde bulunduysanız, son ilamdaki masraflara göre dosya hesabı değişeceğinden İcra Müdürünün bunlarla ilgili yeniden ödeme emri göndermek istemesine uygulamada sıkça rastlanıyor.

Bu arada mutlakaki bilginiz dahilindedir ancak tahliye yapmanız oldukça da küçük ihtimal çünkü karşı taraf büyük olasılıkla tehiri icra alacaktır.
Old 20-03-2023, 11:57   #3
zeynep1969

İcra Müdürlüğü'ne sadece tahliye yönünden yaptığım talep kabul gördü.Şu ana kadar karşı taraf tehiri icra almadı umarım tahliye gününe kadar da almaz.
Bu arada göndereceğim takip talebinde sadece vekalet ücreti,yargılama gideri,inkar tazminatı gibi ferilere yer vermeliyim değil mi? Mahkemenin itirazı kısmen kaldırdığı asıl alacak tutarını takip talebine yazmamak gerekir diye düşünüyorum.
Old 22-03-2023, 10:29   #4
Admin

Aslında takip talebi göndermenize bence gerek yoktu. Böyle durumlarda genellikle sadece icraya talep açılıyor ve ilama göre dosya kapak hesabının yenilenerek borçluya ödeme emri gönderilmesi talep ediliyor.

Ancak sizin icra daireniz "takip talebi gönderilmesine" karar verdiğine göre o zaman örnek 1 ile başvuracaksınız mecburen. Elinizdekini yeni bir ilam gibi kabul edip, buna göre ilamlı takip gibi örnek 1 düzenleyebilirsiniz diye düşünüyorum. (Evet, yargılama kalemleri, vekalet ücreti, inkar tazminatı vs. talepte gösterilecek)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi