Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Takİbİnde Faİz SÜresİ

Yanıt
Old 24-06-2008, 18:23   #1
yefe

Varsayılan İcra Takİbİnde Faİz SÜresİ

Arkadaşlar bazı kurumlar icra takiplerinde faiz hesabını 360 gün üzerinden çoğumuz da (ben de dahil olmak üzere) 365 gün üzerinden yıllık faiz uyguluyorum.Ancak borçlar yasası ve icra yasasında bir yılın kaç gün üzerinden hesaplanacağına dair ben açık bir ifadeye rastlamadım.Uygulamada sanırım kamu kurumları ilamsız takiplerinde 365 gün üzerinden hesap yapıyorlar ama ilamlı takiplerde özellikle de işçi alacaklarına ilişkin takiplerde 360 gün üzerinden hesap yapılıyor.Bu haldeyken yani 360 gün üzerinden hesaplandığında geçen gün sayısı anlamında kalan artık günler ne oluyor?bu artık günler için ayrı bir hesap mı oluşturuluyor yoksa hiç mi hesaplanmıyor?

örneğin 01.01.2001 de vadesi oluşan 1000-ytl tutarlı bir alacağa 360 gün üzerinden değişen oranlarda yasal faiz hesapladığımda 24.06.2008 olan takip tarihine kadar 61 artık gün oluşuyor.ben 360 gün üzerinden hesap yaptığımda 2.529,16-ytl faiz buluyorum.ama uyap e-takip te yıllık kaydıyla girdiğim aynı şartlardaki borç için 2.554,17-ytl faiz buluyor bu fark nereden kaynaklanıyor olabilir sizce?
Old 24-06-2008, 19:56   #2
zazaenden

kanun bir ayı 30 gün kabul ettiği için (özelliklede iş konusunda) , 12*30=360 olarak hesaplamak zorunda kalıyorsunuz diye tahmin ediyorum..
Old 27-06-2008, 13:24   #3
yefe

Varsayılan Hangİ Kanun?

Sayın meslekdaşım ben icra iflas kanunununda da borçlar kanununda da 30 gün ibaresine rastlayamadım.Ama daha önemlisi hadi fazla günler neyse ama 28 gün çeken şubat ayı için de mi 30 gün üzerinden hesap yapılıyor?Eğer öyleyse o zaman borçlu aleyhine 2 günlük fazla faiz hesabı yapılıp bu konuda itiraza muhatap olunmaz mı?ve geçen gün sayısı ile faiz formülasyonundaki 360 gün ibaresi birbiriyle ne kadar alakalıdır?Yani geçen gün sayısı reel olarak 373 gün ise ben yine de 360 günlük faizi mi hesaplayacağım?bu kez de 30 günlük süre dolmadan faiz aynı kalacağı için bu durum da alacaklı aleyhine olmaz mı?
kafam gerçekten karıştı yani))
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi