Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2008 İdari Yargı Hakimliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-05-2008, 19:26   #1
zuziao

Varsayılan 2008 İdari Yargı Hakimliği

1- 30 Kasım 2008 tarihinde yapılacak idari yargı hakimliği sınavında kaç kişi alınacak ?

2- Adli Yargı Hakimliği sınavlarında genel kültür soruları 60 sorudan 40 soruya düşürüldü. Acaba idari yargı hakimliğinde de aynı durum söz konusu mu?

Arkadaşlar bilgisi ve talimatı olanlar cevap yazabilirlerse memnun olurum .
Old 23-05-2008, 20:08   #2
caner87

memurlar net adında bir site var ve hakimlik ile ilgili forumlarda sık sık bu konular tartışılıyor.
Burada bu soruların cevabını sanırım detaylı bulamazsın.
Ayrıca ÖSYM nin sitesinde 2008 sınav takviminde ve arşiv kısmında idari yargı hakimliği ile ilgili bilgiler bulabilirsin.
Adalet bakanlığının sayfasında da duyurular kısmında muhakkak olur, arşiv kısmında da geçmiş yıllara ilişkin bilgiler bulabilirsin.
Bir kere denemiş biri olarak bana sorarsan idari yargı hakimliğinden ziyade adli yargı için de çalışmanı öneririm.
Her ne kadar sınava hazırlanma ve kazandıktna sonra hakimliği icra edebilme açısından farklılıkları olsa da eğer Hukuk mezunu iseniz, idari yargıda dolaşmak "sınav soruları açısından" biraz riskli.
Bilmediğimiz ya da okurken ehemmiyet göstermediğimiz bir çok konu sınava hazırlık sürecinde karşınıza çıkacak ayrıca kontenjan bakımından adli yargıya kıyasen oldukça az.
mülakatlarla ilgili muhabbetlere kulaklarınızı sınav sonucuna kadar tıkayınız. Kazandıktan sonra düşünürsünüz.
Önce bir kazanın.
iyi çalışmalar..
Old 26-05-2008, 00:20   #3
zuziao

öncelikle konuya cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Evet hukuk fakültesi 2008şubat mezunuyum ve önümüzdeki idari ve adli yargı hakimliği sınavlarına çalışmaya başladım.bu aydan itibaren daha da yoğunlaşacağım.Şimdilik kaynak taraması ve konu dağılımı ile ilgileniyorum.İdari yargı hakimliğini kazanmak gerçekten zor. Ortalama 7000-8000 kişi giriyor.alınan kişi sayısı bildiğim kadarıyla en fazla 100 ila 150 arasında değişiyor. Biliyorum zor ama imkansız değil. Ayrıca bu yıl hayata geçirilecek İİBF lilere kota uygulaması açıkçası iştahımı kabarttı.Ayrıca iktisat mezunu arkadaşım var.Ondan yardım alabileceğimi düşünüyorum. Olursa idari yargı.Olmazsa adli yargıya da gireceğim.Şansımı deneyeceğim.

Mülakatlarla ilgili birçok duyum aliyoruz.Hergün başka şeyler öğreniyoruz.Soruların içeriğinden, saçmalanayandan, saçmalamayandan, sorulan komik sorulardan her gün bahsediliyor.Eğer oyun kuralına göre oynanacaksa biz de oynuna göre oynarız.Bunu şimdilik dert etmiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi