Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İYUK. madde 28 süreler

Yanıt
Old 23-05-2008, 15:07   #1
Av. Eugen Huber

Varsayılan İYUK. madde 28 süreler

Değerli meslektaşlarım, İYUK. madde 28'e göre mahkeme kararını uygulamayan idareye karşı açılacak davalar hakkında bilgisi veya tecrübesi olanlardan bilgi almak istiyorum. Belediyeye karşı hakkaniyete aykırı verilen imar durum belgesine karşı dava açıp kazandım. Karar 27/12/2006 tarihinde kesinleşti. Belediyeye kararın uygulanması için dilekçe yazdığımda, imar PLANININ danıştayca iptal edildiğini ve yeni plan çalışmalarının hızla sürdüğünü yazılı olarak bildirdiler. Ben de yeni planın oluşturulmasını bekledim. Yeni plan 14 Ocak 2008'de askıya çıktı. Buna da aynı gün itiraz ettim. Hala cevap yok. Benim öğrenmek isteğidim husus şu: 1- Danıştay 6. Dairesi, karar kesinleştikten sonra 60 gün içinde dava açılmazsa süre yönünden red kararı veriyor. Ancak, bana verilen cevapta imar planı iptal edildiği için yeni imar durumu verilemediği söyleniyor. Yani olmayan (iptal edilmiş) bir imar planına göre imar durumu veremeyiz diyorlar. Bu cevap dava süresini keser mi? 2- İmar planları askıya çıktığında yine itiraz ettim. Bu itiraz da dava süresini kesir mi? Bu konuda bilgi ve belgesi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum. şimiden iyi çalışmalar .
Old 24-05-2008, 13:46   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:

Yeni plan 14 Ocak 2008'de askıya çıktı. Buna da aynı gün itiraz ettim. Hala cevap yok. Benim öğrenmek isteğidim husus şu:
1- Danıştay 6. Dairesi, karar kesinleştikten sonra 60 gün içinde dava açılmazsa süre yönünden red kararı veriyor. Ancak, bana verilen cevapta imar planı iptal edildiği için yeni imar durumu verilemediği söyleniyor. Yani olmayan (iptal edilmiş) bir imar planına göre imar durumu veremeyiz diyorlar. Bu cevap dava süresini keser mi?
2- İmar planları askıya çıktığında yine itiraz ettim. Bu itiraz da dava süresini kesir mi? Bu konuda bilgi ve belgesi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum.
1- Ne davası açacaksınız? Hangi süreyi soruyorsunuz?
2- Ne davası açacaksınız? Hangi süreyi soruyorsunuz?
Old 26-05-2008, 11:50   #3
Av. Eugen Huber

Varsayılan Tazminat Davası

Mahkeme kararını uygulamayan idareye karşı maddi-manevi tazminat davası: İYUK. madde 28'deki dava.
Old 26-05-2008, 13:45   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Mahkeme kararını uygulamayan idareye karşı maddi-manevi tazminat davası: İYUK. madde 28'deki dava.
60 günlük süre iptal davaları için geçerli olan süredir. Sizi bağlamaz kanısındayım.

İmar planı yoksa mahkeme kararını uygulamak da mümkün olamayacağından açacağınız davayı kazanma olasılığı çok düşük diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 26-05-2008, 16:53   #5
Av. Eugen Huber

Varsayılan Şubat itibariyle artık imar planı da var

Değerli meslektaşım. İdare belediye, 14/01/2008 tarihinde yeni imar planını askıya çıkardı. Ve ben bu plana da (elimdeki mahkeme kararını gösterek) itiraz ettim. Sizin dediğiniz gibi düşündüm ben de. Mahkeme kararını belediyeye gösterdiğimde henüz imar planı yoktu. Yeni planı çizmelerini bekledim. Şu anda imar planı artık var. (imar planını hazırlamaları yaklaşık 1 yıl sürdü) Fakat başkan yard. bana" o arsa imar kurtarmıyor, en iyisi kamulaştıralım" dedi şifahen. Sanırım, artık imkansızlık hali ortadan kalktı. Yoksa yanılıyor muyum? 14 şubatta planlar askıdan indi. Verdiğiniz cevaplar için de teşekkür ederim. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi