Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kınama cezası ile yer değiştirmenin beraber uygulanması ve soruşturma raporuna erişememe-iptal davası.

Yanıt
Old 29-11-2018, 22:44   #1
imsel

Varsayılan kınama cezası ile yer değiştirmenin beraber uygulanması ve soruşturma raporuna erişememe-iptal davası.

müvekkil hakkında yapılan soruşturma sonunda kınama cezası veriliyor.2 hafta sonra uzak bir ilçedeki orta okula yer değiştirme kararı geliyor.hem il milli eğitim müdürlüğünden hem okul müdürlüğünden sözel ve yazılı isteğimize rağmen soruşturma raporu verilmiyor.iptal davası açacağız neye dayanacağımızı bilemiyoruz.kınama cezası kesinleşeli yaklaşık 20 gün olmuş.yer değiştirme henüz müvekkilce tebellüğ edilmemiş.ikisi hakkında aynı dilekçeyle dava açılabilir sanıyorum ama gerekçeleri bilmiyoruz.soruşturma sırasındaki iddialar ve müvekkilin savunmasından başka elimizde belge yok.ne yapılabilir?saygılar.
Old 30-11-2018, 16:10   #2
hukukkızı

Alıntı:
Yazan imsel
müvekkil hakkında yapılan soruşturma sonunda kınama cezası veriliyor.2 hafta sonra uzak bir ilçedeki orta okula yer değiştirme kararı geliyor.hem il milli eğitim müdürlüğünden hem okul müdürlüğünden sözel ve yazılı isteğimize rağmen soruşturma raporu verilmiyor.iptal davası açacağız neye dayanacağımızı bilemiyoruz.kınama cezası kesinleşeli yaklaşık 20 gün olmuş.yer değiştirme henüz müvekkilce tebellüğ edilmemiş.ikisi hakkında aynı dilekçeyle dava açılabilir sanıyorum ama gerekçeleri bilmiyoruz.soruşturma sırasındaki iddialar ve müvekkilin savunmasından başka elimizde belge yok.ne yapılabilir?saygılar.

Merhabalar,
kınama ve yer değiştirme cezalarına karşı ayrı ayrı dava açılmakta.

soruşturma raporunun bir suretinin tarafınıza hangi gerekçe ile verilmediğini anlayamadım acaba "gizli" ibaresi mi bulunuyor? soruşturma raporu talebi olduğunda, ekleri belki verilmeyebilir (tanık isimlerinin bazen gizli tutulması gerekebiliyor) ancak rapor verilmelidir.Bilgi edinme adı altında başvurunuzu tekrarlayınız.

Siz müvekkilinizin beyanına istinaden davanızı açacak iseniz, idare soruşturma raporunu tüm ekleriyle birlikte mahkemeye sunmak zorunda kalacaktır, raporu alamadığınızı belirterek buna karşı beyanda bulunma haklarınızı saklı tutarak dava açarsanız idarenin savunma dilekçesi vermesinin ardından raporun bir örneğini mahkemeden alarak cevaba cevap hakkınızı kullanabilirsiniz.

iyi çalışmalar.
Old 30-11-2018, 19:20   #3
imsel

Alıntı:
Yazan hukukkızı
Merhabalar,
kınama ve yer değiştirme cezalarına karşı ayrı ayrı dava açılmakta.

soruşturma raporunun bir suretinin tarafınıza hangi gerekçe ile verilmediğini anlayamadım acaba "gizli" ibaresi mi bulunuyor? soruşturma raporu talebi olduğunda, ekleri belki verilmeyebilir (tanık isimlerinin bazen gizli tutulması gerekebiliyor) ancak rapor verilmelidir.Bilgi edinme adı altında başvurunuzu tekrarlayınız.

Siz müvekkilinizin beyanına istinaden davanızı açacak iseniz, idare soruşturma raporunu tüm ekleriyle birlikte mahkemeye sunmak zorunda kalacaktır, raporu alamadığınızı belirterek buna karşı beyanda bulunma haklarınızı saklı tutarak dava açarsanız idarenin savunma dilekçesi vermesinin ardından raporun bir örneğini mahkemeden alarak cevaba cevap hakkınızı kullanabilirsiniz.

iyi çalışmalar.
ilginize müteşekkirim.
yani kınama ve yer değiştirmeyi bir davada iptal ettiremiyoruz.ama iki işlemde aynı soruşturmaya istinaden yapılmış.
zaten biz bilgi edinme kapsamında istedik.sanırım okul müdürü üstlerinden çekiliyor.ben de sizin öneriniz gibi açmayı düşünüyorum.ama anladığım kadarıyla 2 dava açacağız.
saygılar.
Old 03-12-2018, 12:50   #4
hukukkızı

Alıntı:
Yazan imsel
ilginize müteşekkirim.
yani kınama ve yer değiştirmeyi bir davada iptal ettiremiyoruz.ama iki işlemde aynı soruşturmaya istinaden yapılmış.
zaten biz bilgi edinme kapsamında istedik.sanırım okul müdürü üstlerinden çekiliyor.ben de sizin öneriniz gibi açmayı düşünüyorum.ama anladığım kadarıyla 2 dava açacağız.
saygılar.

merhabalar,
yaklaşık 5 yıldır kurum vekilliği yapmaktayım her ikisini tek davada açanı hiç görmedim, aynı soruşturma raporuna istinaden verilen cezalara karşı ayrı ayrı dava açıyor meslektaşlarımız

ancak şöyle bir düzenleme de var İYUK'da,

"Aynı dilekçe ile dava açılabilecek haller

Madde 5 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 18.06.1994 RG NO: 21964 KANUN NO: 4001/3) (KOD 1)
Her idari işlem aleyhine ayrı ayrı dava açılır. Ancak, aralarında maddi veya hukuki yönden bağlılık yada sebep - sonuç ilişkisi bulunan birden fazla işleme karşı bir dilekçe ile de dava açılabilir."

belki de her dosyadan vekalet ücretine hak kazanabilmek için ayrı ayrı açmak lehinize olabilir, tabi aksi durumda müvekkiliniz aleyhine de vekalet ücretine hükmedilebilir.

iyi çalışmalar dilerim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi