Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çok uzun yıllar ödenmesi talep edilmeyen alacak hakkında ispat yükü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-12-2018, 15:24   #1
HsynTurkhan

Varsayılan Çok uzun yıllar ödenmesi talep edilmeyen alacak hakkında ispat yükü

Merhabalar meslektaşlarım.

Müvekkil yaklaşık 30 yıl önce bir taşınmaz alıyor ve taşınmaz bedelinin vadelendirilen kısmı için ipotek tesis ediliyor. Sonrasında müvekkil, tüm borcu banka yoluyla ödese de ipoteğin kaldırılmasını o zaman için talep etmeyi unutuyor. Şimdi bu ipoteğin kaldırılması için dava açmayı düşünüyoruz ancak üzerinden çok uzun bir zaman geçmesi nedeniyle borcun ödendiğini yazılı olarak ispat etme olanağımız düşük. Sormak istediğim, bu tip durumlarda oldukça uzun süre alacağın talep edilmemesi/icraya konulmaması halinde; alacağın halen devam ettiğini ispat etme yükü alacaklıya geçer mi? Bununla alakalı yüksek mahkeme kararları var mıdır?

Teşekkürler.
Old 24-12-2018, 20:42   #2
av.murat kılıç

Bu tip ipotekleri icra iflas kanunu 153.maddeye göre takip açarak, ipotek alacaklısına tebliğat çıkaracaksınız. 30 yıl önceki bedeli (şimdinin bir kaç TL si olması muhtemel) icra dairesi hesabına yatıracaksınız. Sonra İcra Hukuk Mahkemesine açacağınız bir dava ile dosya üzerinden verilecek kararla ipotek kaldırılabilir.
Old 24-12-2018, 22:10   #3
HsynTurkhan

Üstad yanıtınız için teşekkür ederim ancak ipotek bedeli vadesinde zaten ödenmiş, sadece üzerinden uzun zaman geçtiği için ispatında sıkıntı yaşıyoruz. Ayrıca söylediğiniz yöntemde icra müdürlükleri İpotek bedelini uyarlayarak bu miktarın depo edilmesini talep ediyor. Bu durumda takdir edersiniz ki, hem yıllar önce borcunu ödeyip hem de şimdi İstanbul'da ortalama bir daire fiyatı kadar tekrar ödeme yapması mümkün de değil, hakkaniyetli de...
Old 25-12-2018, 06:49   #4
av.murat kılıç

Ben kendim bu şekilde ipoteği kaldırmıştım, uyarlama yapmadılar. İpotek sahibi veya mirasçıları uyarlama davası açarlarsa o zaman dediğiniz gibi oluyor diye biliyorum. Yoksa bir kaç TL ye ipotek kalkıyor. Ödemiş olduğunuzu ancak belge ile ispat edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi