Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Oyaktaki Mevcut Alacaklar Için Açılacak Dava

Yanıt
Old 20-03-2007, 16:02   #1
johnross

Varsayılan Oyaktaki Mevcut Alacaklar Için Açılacak Dava

Askerliğini yedek subay olarak yapmış olanlar bilirler, maaşlarından oyak'a belli bir oranda kesinti yapılmaktadır. Bu yapılan kesintinin talep edilmesi amacıyla bir dava açılabilir mi? Hangi mahkemede açılması gerekir bu şekilde talep etmiş veya dava açmış arkadaşlar var mı?
Old 20-03-2007, 17:19   #2
üye14072

hayır talep edemezsiniz.
oyak kanununu incelediğinizde bunun mümkün olmadığı açıktır.

maaalesef,

saygılar,
Old 20-03-2007, 17:54   #3
Av.Selim Balku

Alıntı:
hayır talep edemezsiniz.
oyak kanununu incelediğinizde bunun mümkün olmadığı açıktır.

Evet talep edebilirsiniz...

İlgili kanunun 18. maddesi gerek T.C Anayasasına gerek AİHM içtihatlarına ve mülkiyete ilişkin hükümlere aykırıdır. AY. 90. maddesi ve AİH sözleşmesini dayanak gösterip dava açarak talep edebilirsiniz. Ancak "isim b ulamadım'ın" söylemeye çalıştığı gibi reddedileceğini bende düşünüyorum, belkide dolaylı yönden Anayasa Mahkemesine gitmesi için bir önayak oluşturabilmesi için talep edebilirsiniz... Saygılar.
Old 20-03-2007, 21:20   #4
üye14072

aziz meslektaşlarım,

konu pek çok kişi tarafından mazide irdelendi ve uğraşıldı.

burada şu espri var.

oyak kanunu gereği yedek subaylardan kesilen %5 prim bazı sigortaları karşılayan primdir.
askerlik ödevi esnasında bu rizikolar örneğin ölüm, sakatlanma gibi
gerçekleşirse oyak ödeme yapar,
ve fakat yedek subaylar açısından yaşlılık sigortası primi kesilmediği için, bir şekilde geri ödeme söz konusu olmaz.

bu hukuki açıklaması,
ve bence de mantıklı,
aksi fikre de saygı duyarım

işin hiç şüphesiz ticari, ve belki de başkaca yönleri vardır, ama forum hukuk forumudur.

sevgiler saygılar.

av. m.emin öztürk

site yöneticilerinden bbana bir isim bulmalarını bekliyorum.
Old 20-03-2007, 21:25   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:

Sizin bulamadığınız bir ismi Site yöneticilerinin bulmasını beklemeniz çok hoş doğrusu.

Kısaca size şu ismi önerebilirim: "üşeniyorum"

Saygılar.
Old 20-03-2007, 21:36   #6
Admin

Gerçek isminizi profilinizde tüm üyelerle paylaştığınıza göre niçin gerçek isminizi üye isminiz olarak kullanmayı düşünmüyorsunuz?
Old 20-03-2007, 21:55   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:

isim bulamadık...

Nasıl?

Not:Bu mesaj 24 saat içinde kendisini yok edecektir.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi