Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alt İşverenin Alt İşverenine Sorumluluk Mevcut mudur?

Yanıt
Old 05-03-2007, 11:57   #1
avankara

Varsayılan Alt İşverenin Alt İşverenine Sorumluluk Mevcut mudur?

Merhaba değerli meslektaşlarım. Müvekkil şirket asıl işveren.Alt işveren de kendisine alt işveren edinmiş. Son zincirdeki alt işverenin ödememiş olduğu ücret alacağı müvekkil şirketten talep edilebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 05-03-2007, 13:52   #2
Av.Turhan Demiroğlu

4857/2
Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir. Bu ilişkide asıl işveren, alt işverenin işçilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak bu Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden alt işveren ile birlikte sorumludur.

*Soru enteresan, ben de merak ettim.
*Madde metnine göre -bence- talep edememesi gerekir. Sorumluların kapsamı yorumla genişletilememeli diyorum.
Saygılarımla...
Old 05-03-2007, 14:08   #3
tosunkartal

Varsayılan Bence de sorumlu olmamalı

Bence de çok enterasan bir durum var. Sayın Demiroğlu' nun da belirttiği gibi, asıl işveren alt işverenin işçilerine karşı sorumlu ise de, burada farklı bir durum var. Bence de asıl işvrene alt işverenin alt işverenenin işçilerine karşı sorumlu olmamalıdır çünkü, alt işverenin kendi alt işvereni ile yaptığı anlaşmanın asıl işvereni bağlamayacağı, hatta o alt işverenin anlaşma yaptığı alt verene karşı asıl işveren sıfatını kazandığını düşünüyorum.

Bu konuda özellikle bir Yargıtay kararı sorunu çözer herhalde.

Saygılarımla.
Old 05-03-2007, 14:40   #4
avankara

bilgilerim beni yanıltmıyorsa şöyle bir şey kalmış aklımda.Eğer ki, asıl işveren alt işverenin alt işveren kullanmasını yasaklamamışşa sorumluluğu yoluna gidilebilir. Ancak emin olamadığım için sizlerle paylaştım. Cevaplar için çok teşekkür ederim.
Old 06-03-2007, 17:33   #5
Av.Engin Özoğul

Sayın avankara

Somut olayın özelliklerinden biraz daha bahsedebilir misiniz?

Asıl işverenin asıl işi nedir? Devrettiği iş nedir?
Alt işveren aldığı işin tamamını mı devretmiş yoksa bir kısmını mı? Bir kısmı ise hangi kısmı?
Old 06-03-2007, 17:55   #6
avankara

Asıl işverenin işi boru hattı döşeme.Bir sokağın boru hattı döşeme işi alt işverence başka bir alt işverene verilmiş.
Old 06-03-2007, 22:08   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir
Eğer alt işverenin alt işvereni işçilerini münhasıran asıl işverenin işyerinde çalıştırıyorsa, kısmen başka işverenlerin işinde çalıştırmıyorsa, (ki yola boru döşenmesiyle ilgili olayımızda böyle olduğu anlaşılıyor)
asıl işveren alt işverenin işçilerinin alacaklarından sorumlu olduğu gibi, alt işverenin alt işvereninin işçilerinin alacaklarından da sorumludur.

Unutulmaması gereken bir husus da, alt işverenin kendi alt işvereninin işçilerinin alacaklarından sorumlu olduğudur. Bir başka deyişle :

Eğer bir işçi alacağını dava edecek olursa üç davalı olacaktır:
1- asıl işveren
2- asıl işverenin alt işvereni
3- alt işverenin alt işvereni ( işçinin kendi işvereni)

Her üç işveren de, İŞÇİNİN KENDİ İŞLERİNDE ÇALIŞTIKLARI SÜRE İLE SINIRLI OLARAK müşterek ve müteselsilen sorumludur.

Saygılarımla
Old 06-03-2007, 23:54   #8
Av. Can DOĞANEL

Burada sorumluların kapsamının yorum yoluyla genişletilmesi söz konusu olmaz. Böyle bir yol açılırsa işçinin hak araması diye bir kavramdan bahsedemeyiz. İsterse ellinci alt işveren olsun elli davalı olur ve hepsi sorumlu olur.
Old 07-03-2007, 10:34   #9
Av.Turhan Demiroğlu

Varsayılan Görüş değiştiriyorum!

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Burada sorumluların kapsamının yorum yoluyla genişletilmesi söz konusu olmaz. Böyle bir yol açılırsa işçinin hak araması diye bir kavramdan bahsedemeyiz. İsterse ellinci alt işveren olsun elli davalı olur ve hepsi sorumlu olur.

Görüş değiştiriyor ve sayın Av.Can DOĞANEL'e katılıyorum.
Saygılarımla...

T.C.YARGITAY HUKUK DAİRESİ 21
Esas No.2005/1252Karar No.2005/4081Tarihi19.04.2005
4857-İŞ KANUNU (İK)/2
MADDİ MANEVİ TAZMİNAT,İŞ KAZASI SONUCU MALÜLİYET
ASIL İŞVEREN,ALTİŞVEREN
ÖZET
BİR İŞVERENDEN, İŞYERİNDE YÜRÜTTÜĞÜ MAL VEYA HİZMET ÜRETİMİNE İLİŞKİN YARDIMCI İŞLERİNDE VEYA ASIL İŞİN BİR BÖLÜMÜNDE, İŞLETMENİN VE İŞİN GEREĞİ İLE TEKNOLOJİK NEDENLERLE UZMANLIK GEREKTİREN İŞLERDE İŞ ALAN VE BU İŞ İÇİN GÖREVLENDİRDİĞİ İŞÇİLERİNİ, SADECE BU İŞYERİNDE ALDIĞI İŞTE ÇALIŞTIRAN DİĞER İŞVEREN İLE, İŞ ALDIĞI İŞVEREN ARASINDA KURULAN İLİŞKİYE ASIL İŞVEREN-ALT İŞVEREN İLİŞKİSİ DENİR. BU İLİŞKİDE ASIL İŞVEREN, ALT İŞVEREN İLE BİRLİKTE SORUMLUDUR.
Old 07-03-2007, 13:03   #10
Av.Engin Özoğul

Ben bu konuda ilk söylenenlere katılıyorum. Asıl işverenin ikinci taşeronun işçilerine karşı sorumlu olmadığı görüşündeyim. Uygulamada da bu tarz ilişkilerin kurulmasına imkan veriliyor. Ve asıl işverene sorumluluk yüklenmiyor. Yeter ki muvazaa, kanuna karşı hile vs. gibi haller olmasın.

Burada asıl işin bölünerek alt işverene verilip verilemeyeceği de tartışılabilir. Asıl işverenin işi boru döşeme. Devrettiği iş de boru döşeme. Bu işi kendi de yaptığına göre teknolojisi buna müsait. Demek ki teknolojik bir neden yok. Ancak işletmenin ve işin gereği bakımından döşeme işinin alt işverene verilmesi mümkün görünüyor. Dolayısıyla asıl işin bölünememesi kuralına aykırı bir durum da yok görünüyor.

Sonuç olarak bence asıl işveren sadece sözleşme imzaladığı alt işverenin işçilerine karşı sorumludur. Muvazaa, kanuna karşı hile halleri saklı kalmak kaydıyla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi