Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Koruma Karari Ve Velayet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2014, 18:33   #1
ELA SU

Varsayılan Koruma Karari Ve Velayet

Merhaba Bana Yardimci Olmanizi Rica Ediyorum, Uzun Zamandir Uğraşiyorum Ama Bir Türlü Sonuca Ulaşamadim..
Önce Çekişmeli Tazminat Ve Nafaka Talep Ederek Boşanma Davasi Açtim Daha Sonra Eski Eşim Tazminat Ve Nafakadan Vazgeçersem Anlaşmali Olarak Şuan 4,5 Yaşinda Olan Kizimin Velayetini Bana Birakacağini Söyledi Kabul Ettim.. Ve Mahkeme Sonunda Her Ayin 1. Ve 3. Cuma 18:00 Den Pazar 18:00 Kadar Görüş Verdi.. Daha Sonra 3-4 Ay Sonra Bana Velayet Davasi Açildi , Pedagog Karari Annede Kalmasi Yönünde Oldu Ve Dava Bu Şekilde Sonuçlandi.. Kizim Yanimda.
Bu Arada Eski Eşim Ve Boşanmami Istemeyen Kendi Ailemden Babam Kardeşim Sürekli Tehdit Ediliyorum, Suç Duyurusunda Bulundum Boşanmadan Önce Babamin Apartmaninda Oturuyordum Boşanma Gerçekleştikten Sonra Evden Çikmam Istendi, Kovuldum.. Çalişiyorum Kendi Imkanlarimla Kendime Bir Ev Tuttum Kizimi Aldim Yanima Okula Kayit Ettirdim.. Bundan Sonra Velayet Davasi Açildi Ve Yine Bende Kaldi.. Iş Yerim Ile Görüşüldü Çikarilmam Için, Ekonomik Sikintida Olacaktim Çikarilsaydim Oda Olmadi.. Eski Eşime Karşi Aileme Karşi Koruma Ve Uzaklaştirma Kararlarim Var.. Kizimi Velayet Davasi Süresince Eski Eşimden Korktuğum Için Karakoldan Teslim Edip Karakoldan Teslim Aliyorum Fakat Baba Çok Ilgisiz Ve Sevgisiz Olduğundan Doğumdan Itibaren Gördüğü Zaman Ağliyor Karakol Kizimin Sesi Ile Inliyor Polis Amiri Babasi Ile Görüştü Yaziktir Annesine Çok Bağli Yapma Ağlatma Alma Diye Dinlemedi Sürekli Ayni Olay
Artik Kizim Bana Anne Sen Beni Neden Birakiyorsun Sevmiyormusun Gibi Sorular Sormaya Başladi. Babayi Gördüğünde Zaten Hemen Ağliyor.. Beni Birakma Anne Diyor .. Ayrica Velayet Davasinda Pedagog Raporundada Kayitli Var Baba Çocuğu Aliyor Anneannesi Ve Dedesinin Yanina Birakiyor. Sonra Alip Geliyor .. Aslinda Bana Bu Şekilde Aci Çektirtiklerini Biliyorlar Bunun Için Böyle Yapiyorlar Fakat Çocuğumun Canim Kizimin Nasil Etkilendiğini Hiç Önemsemiyorlar.. Doğumdan Itibaren Çevremdeki Herkes Benim Kizima Nasil Düşgün Olduğumu Kiziminda Bana Biliyorlar En Başta Ailem Olacak Insanlar..
Şimdi Benim Sormak Istediğim Ben Kizimi Görüş Gününde Götürüp Zorla Teslim Etmezsem, Ağliyor Içim Parçalaniyor Bu Şekilde Ne Yapabilirim. Bana Bir Yol Göstermenizi Rica Ederim.
Ve Bana Kizimin Kişisel Eşyalari Benim Kişisel Eşyalarim Dahil Hiç Birşey Verilmeden Evden Çikaran Aileme Karşi Ne Yapabilirim.
Old 05-03-2014, 00:13   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Koruma kararını veren Mahkemeye başvurarak 6284 sayılı kanunun 8/7 Mad.gereğince ek karar verilmesini,size ve çocuğunuza ait kişisel eşya niteliğindeki giysi vb eşyanın polis gözetiminde tarafınıza teslimini isteyebilirsiniz.

2-Çocukla baba arasındaki kişisel ilişki,çocuğa zarar veriyorsa ,kişisel ilişkinin değiştirilmesi kaldırılması denetime tabi tutulması talepli dava açabilir ve dava süresince kişisel ilişkinin kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Yargılama sırasında uzman çocuğunuz ve tarafların görüşlerini alacak ve rapor oluşturulacaktır.

Çocuk teslimi ,icra memuru ve ve uzman eşliğinde yapılmalı ve uzman çocuğun teslimi sırasındaki gözlemlerini tutanağa yazmalıdır.

Eğer eşiniz çocuk teslimine ilişkin icra takibi yapmamış ve icra memuru ve uzmanla çocuğu teslim almaya gelmiyorsa çocuğu teslim etmemek suç oluşturmaz.

3-Her aşamada bir avukattan destek almak yararınızadır.
Old 05-03-2014, 10:48   #3
ELA SU

Habibe Hn Çok Teşekkür Ederim Bilgi Verdiğiniz Için O Kadar Çaresizdimki. Dediklerinizi Yapacağim. Şimdi Ben Kararda Yazili Olan Mart Ayinin 1.cumasi Olan 07/03/2014 Tarihinde (bu Cuma )çocuğu Götürüp Karakolda Teslim Etmesem Icra Yoluyla Ve Pedagog Ile Gelse Almaya Çocuğun Durumunu Görseler Alirken Ben Suçlu Olurmuyum.
Old 05-03-2014, 16:40   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

İcra yoluyla gelmeleri için önce usulune uygun çocuk teslimi takibi yapılmalı ve tarafınıza tebligat ulaşmalıdır.

Bu takip yapılmadan icra memuru ve uzman gelmez.

Takip yapılıp çocuk teslimi için memur ve uzmanla geldiklerinde uzman görüşlerini tutanağa bağlayacaktır. Siz çocuğu bu durumda teslime hazır bulundurmakla yükümlüsünüz. Bulundurmassanız hakkınızda yasal işlem yapılabilir.

Siz çocuğu hazır bulundurduğunuzda çocuk gitmek istemez ise çocuğun zorla alınması çocuk için zarar vericidir ve bu nedenle Aile mahkemesine başvurarak kişisel ilişkinin yeniden değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.

Çocuk küçük diye istemediği şeylere çocuğun maruz bırakılması Çocuk Hakları Sözleşmesine aykırıdır.Anne/babalık ise hak değil sorumluluk getirir.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.
Old 05-03-2014, 17:37   #5
ELA SU

Çocuk Teslimi Takibi Nasil Oluyor Acaba.. Evet Zaten Pedagog Ile Gelinse Çocuğun Gitmek Istemediği Görülecek..

Bana Açilan Velayet Davasi Yeni Bitti. Avukatim Vardi Fakat Pek Yardimini Göremedim. Duruşmaya Gittiğimde Kendi Yoktu Başka Biri Gelmiş Haber Vermemiş Ararim Açmaz, 03/03/2014 Tarihinde Bakirköy Adliyesine Gittim, Ek Dilekçe Vermek Için Sonuçlanan Velayet Davasi 31/01/2014 Tarihinde Sonuçlandi, Karşi Tarafa Tebliğ Edilmemiş , Kalem Müdürü Avukatin Varmiş Senin Ama 8 Tl Masrafi Yatirmadiği Için Tebliğ Çikmamiş Dedi, Orda Ben Yatirdim. Ayni Gün Mahkemede Davacinin Davaliya 1,500 Tl Avukatlik Ücreti Ödemesi Karari Vardi, Onun Icra Icra Dairesine Başvuru Yapmiş Ve Kendisi Aliyormuş.. Tüm Davalarda Böyle Oluyormuş Ama Bana Avukatin Kendisi Söylemiyor, Yanindaki Diğer Avukat Vekil Söyledi. Bende Ne Diyeceğimi Bilemedim Konu Ile Ilgili Net Bilgim Olmadiğindan.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi