Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Büyük Usta Yaşamını Yitirdi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-07-2004, 20:51   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Büyük Usta Yaşamını Yitirdi

Türk Karikatürünün büyük ustası Gırgır Mizah ekolünün yaratıcısı,Avanak Avni,Utanmaz Adam,Köstebek Hüsnü karekterlerinin yaratıcısı Oğuz Aral,Tatil için gittiği Bodrum'da dün bir kalp krizi sonucu 68 yaşında hayatını kaybetti.
Old 27-07-2004, 22:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Gırgır Dergisi,bir zamanlar dünyanın 3. çok satan mizah dergisiydi.Sadece dergi değildi.Çok şeydi.Örnegin hayatın hızı konususunda bir göstergeydi.Ankara'da Pazar ; Gırgır'ın çıktığı gün demekti.Yıllarca Pazar ile Gırgır'ın zorunlu birlikteliğine alışmış olan ben bir cumartesi İstanbul'a geldğimde dergiyi çıkmış görünce öyle çok şaşırmıştım ki.

Sonraki zamanda Bitlis'de kısa öğretmenlik günlerim ise bana Çarşamba gününün Gırgır günü olduğunu öğretti.Grubumuz çarşamba sabahı marketin önünde Gırgır alırken günaydınlaşırdı.
....

Gırgır sonra kapandı.Oğuz Aral gazetenin pazar ekinde yıllarca hiç büyümeyen Avni ve şaşırtıcı hoşluktaki satırları ile bizimleydi.
Avni büyümez ise Oğuz Aral da ölmezmiş gibi gelirdi bana.

Ona sükran borçluyum.Saygıyla eğiliyorum.
Old 27-07-2004, 23:25   #3
devran

Varsayılan Oguz Aral'in Anisina

Girgir Dergisi,dogrudur bir zamanlar dunyanin 3. satan mizah dergisiydi,ama bence belkide 1. dergisiydi,bizler gecekondularin gencleri olarak bir tane girgir alir on-onbes kisi sirayla okurduk, 78 li yillardi sonra Ulucanlar cezaevinin tek nese kaynagi o oldu sonra Mamak Cezaevinde iceri duzenli olarak 1-2 adet gelen Girgir tum koguslari dolasirdi,herkes sirasini beklerken ben merak eder okuyanlara sorardim Avni den ne haber diye !..Sonra o da 12 Eylul den nasibi almis kapatilmis,kapatilma gerekcesini,hayatimda hicbir seyi bu kadar detayli hatirlamam, bir ses sanatcisinin o gunlerde heryerde bagir bagir soylenen turkusu ve sanatciya giydirilen kostumdu (ne yapayim daha fazla detayli anlatsak yine bu yazimizda siteden kaldirilir) neyse o gunlerde tek alternatif guctu Girgir dergisi,iste bizlerde onunla dusunduk,onunla gulduk,onunla inadina yasamiyi ve hayata tutunduk,birde tabiki gunesi zaptetmek sevdamiz.Girgir kapatilmis ama eski sayilarini ne zaman bulsak sanki yeni baski heyecaniyla okuduk.
Old 29-07-2004, 10:44   #4
Armağan Konyalı

O yıllarda insanlar ikiye ayrılırdı : Gırgır okuyanlar ve Okumayanlar.

Okumayanlar ikiye ayrılırdı: Yaşam İle ilgisizler ve karikatüre saygı duyduklarını iddia eden Züppeler

Züppeler, "karikatürün çizgiden oluşması gerektiğini ama Gırgır okulunun (ekolünün) daha çok söze dayandığından karikatür sanatını gerilettiğini" savunurlardı.

Halkımız Gırgır'da kendini bulmuştu; çok satıyordu. Karikatür sanatında bir gerileme olmamıştı. Gırgır çıkacağı günler "Haftalık Bayram Günleri" idi bizim için.

Büyük Usta çok öğrenci yetiştirdi. Ayrıca Anadolu'nun ücra köşelerindeki gençlerin karikatürleri için sayfa ayırmıştı. Bu amatörlerin yaptıklarının eleştirilerini yayınlaması okuyucu açısından da eğitici oluyordu.

Kolay değil Büyük Usta olmak. Büyük İnsan olmak ancak Küçük İnsanlardan yana olmakla mümkün. Oğuz Aral bizden yanaydı.

Oğuz Aral'ın aziz anısına saygılarımla

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi